Незважаючи на появу пластикових вікон, які стали заміною дерев'яним рамам у багатоквартирних будинках, загальні обсяги столярного, меблевого виробництва неухильно зростають.

Плити ДСП, МДФ, листи ДВП, основою виробництва яких є деревна сировина; масиви, шпон різних видів дерев, йдуть на виготовлення меблів. З цільної, клеєної деревини виготовляють оздоблювальні матеріали для інтер'єрів житлових приміщень, адміністративно-громадських будівель, двері, балясини, інші столярні вироби, що потрібні як у масовому, так і в приватному домобудуванні. Враховуючи легкість займання деревних відходів, сировини, готової продукції, високу швидкість розповсюдження вогню, питанням забезпечення пожежної безпеки на всіх об'єктах столярного та меблевого виробництва має приділятися особлива увага.

Розміщення виробництв

Столярна деревообробка потрібна в багатьох областях повсякденної діяльності, тому різні за виробничими площами підприємства розміщуються в кожному населеному пункті. Серед них:

 1. Столярні майстерні житлово-комунальних служб, ЖБК.
 2. Учбові столярні майстерні середніх шкіл, технічних коледжів.
 3. Приватні столярні цехи.
 4. Приватні підприємства зі збирання, ремонту меблів.
 5. Меблеві виробництва із серійного виробництва всіх видів меблів.

Поєднує всі об'єкти один показник небезпеки – це пожежне навантаження, що варіюється від обсягів деревини, що зберігається, випуску готової продукції.

Зважаючи на високу пожежну небезпеку об'єкти деревообробки, виготовлення меблів розміщують у будівлях, спорудах не нижче III стійкості до вогню, побудованих з кам'яних блоків, цегли, залізобетонних конструкцій, де єдиними конструкціями, що згоряються, можуть бути двері, віконні рами, кроквяні конструкції та настили.

Пожежонебезпечні цехи та ділянки

При цьому слід виділити найнебезпечніші по можливості виникнення спалаху, швидкості розвитку пожежі виробничі, складські приміщення, відділення, ділянки, цехи у складі столярних, меблевих підприємств.

Насамперед це приміщення, яким за результатами розрахунків, що в основному залежать від обсягів горючих матеріалів, що зберігаються і обертаються, речовин, як правило, присвоюються категорії А, Б за небезпекою вибуху та/або пожежі:

 1. Лакофарбне підготовче відділення.
 2. Ділянка варіння клеїв.
 3. Малярні, сушильні ділянки, зокрема стаціонарні камери сушіння.
 4. Склади лаків, фарб.

Практично всі інші приміщення таких підприємств, через наявність в них матеріалів, що згоряються, відносяться до категорії з пожежної небезпеки, що також пред'являє до них високі вимоги по ПБ.

Причини пожеж

За офіційною статистикою МНС найчастіше пожежі на об'єктах столярного та меблевого виробництва виникають з причин:

 1. Використання освітлювальних приладів, не забезпечених захисними ковпаками/плафонами.
 2. Застосування кустарно виготовлених обігрівачів, у тому числі з відкритим вогнем, електричними спіралями опору.
 3. Порушення правил монтажу, експлуатації силових, освітлювальних електромереж, виробничого обладнання – використання нестандартних плавких вставок, кабелів, проводів із пошкодженими захисними оболонками, ізоляцією; з'єднання струмопровідних жил скруткою; перевантаження електродвигунів верстатів, іншого устаткування.
 4. Удару блискавки в покрівлі, ковзани дахів будівельних об'єктів, не забезпечених системою блискавкозахисту, заземлення.
 5. Порушень технологічного режиму під час експлуатації виробничого устаткування.
 6. Самостійного займання деревних відходів, просочених мастильними матеріалами, розчинниками.
 7. Порушень вимог пожежної безпеки під час виконання робіт з очищення, склеювання, фарбування сушіння заготовок, деталей з деревини матеріалами, складами на основі горючих рідин, ЛЗР.
 8. Необережне, несанкціоноване застосування джерел відкритого вогню у виробничих, складських приміщеннях.
 9. Порушень вимог підготовки місць, технологічного процесу виконання вогневих, у тому числі газозварювальних робіт, відсутності контролю після закінчення.
 10. Куріння поза відведеними при цьому приміщеннями, місцями на території деревообробного, меблевого підприємства.
 11. Порушень ПБ під час експлуатації пічного опалення цехів, столярних майстерень у сільській місцевості.

Організаційні, технічні заходи, спрямовані на забезпечення пожежної безпеки на об'єктах столярної переробки деревини, виготовлення меблів, необхідно планувати, виконувати виходячи зі знання основних причин виникнення вогнищ загорянь, щоб унеможливити, унеможливити найбільш грубі з них.

Інженерний протипожежний захист

До складу інженерно-технічного комплексу забезпечення пожежної безпеки на територіях та всередині будівельних об'єктів входять:

Мережі зовнішнього протипожежного водопостачання, зі змонтованими на магістральних, глухих трубопроводах підземними пожежними гідрантами, призначеними для встановлення спеціальної пожежної автотехніки.

Система протипожежного водопроводу виробничих, складських будівель з розміщенням на поверхах, відмітках внутрішніх пожежних кранів, укомплектованих запірними клапанами, пожежними напірними рукавами, стовбурами для оперативної подачі води до місць загорянь.

Встановлює автоматичну сигналізацію про пожежу з монтажем датчиків диму, теплових, газових пожежних сповіщувачів.

Стаціонарні водяні, пінні системи пожежогасіння, водяні завіси захисту будівельних, технологічних отворів, тамбурів-шлюзів, із дренчерними, спринклерними зрошувальними головками.

Системи димовидалення, подачі свіжого повітря до приміщень на шляхах евакуації.

Крім того, на повітроводах систем вентиляції монтують протипожежні решітки, вогнезатримуючі клапани, а будівельні отвори в капітальних стінах, перегородках заповнюють протипожежними воротами, люками, дверима з пристроями самостійного закривання, щоб виключити проникнення отруйних димових продуктів процесу горіння, високотемператур. з осередком первісного займання приміщення, відсіки.

Протипожежний інвентар та інструмент

Для оперативної ліквідації вогнищ загорянь, особливо на об'єктах столярних, меблевих виробництв, не обладнаних усередині будівель протипожежним водопроводом, приміщення за вимогами, зазначеними у нормативних документах, укомплектовують переносними, пересувними водними, повітряно-пінними вогнегасниками.

А для ліквідації спалахів електропроводки, виробничого обладнання – вуглекислотними, порошковими вогнегасниками.

Для централізованого зберігання різних видів вогнегасників, комплектів рукавів, стволів для ПК, ручного інструменту – ломів, відер, багрів, протипожежних полотен/покривал, комплектів для різання електропроводки, ящиків з піском використовують пожежні шафи, щити, що встановлюються у спеціально відведених місцях, виробничих, складських приміщень, а також біля пожежних кранів, в безпосередній близькості від шляхів евакуації.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!