Евакуаційний шлях - це маршрут, по якому здійснюється перехід мешканців, персоналу або співробітників з охопленого вогнем простору назовні або в безпечне від вогню притулок. Захист евакуюються людей регламентується Правилами пожежної безпеки України і забезпечується за допомогою комплексу архітектурно-будівельних, ергономічних і організаційних заходів.

 

 

Вимоги до шляхів евакуації

Головною умовою ефективної евакуації є вільний і незахламленний евакуаційний шлях - не допускається складування речовин і матеріалів, засмічення і захаращення шляхів, що перешкоджають вільному виходу людей з будівлі. Кількість і габарити виходів, системи освітлення і сигналізації, їх конструктивні особливості регламентовані правилами протипожежної безпеки будівельних норм України. Всі ці параметри в обов'язковому порядку передбачаються в будівельно-архітектурних проектах зводяться або реконструйованих будівель і приміщень. Якщо реконструкція проводиться будівлі, що становить пам'ятник історії і архітектури, конструкція якого не передбачає наявності окремих евакуаційних шляхів, проект повинен бути узгоджений з органами пожежного нагляду.

 

Якщо кімната або приміщення будівлі має тільки один евакуаційний шлях - допускається розміщення або перебування в ній не більше п'ятдесяти чоловік. Дверні прорізи повинні розчинятися в напрямку виходу з кімнати або приміщення крім тих випадків, коли приміщення передбачає одночасне перебування не більше п'ятнадцяти чоловік або мова йде про санітарних вузлах, балконах і подібних приміщеннях.

Двері евакуаційного шляху з розташованими всередині приміщення людьми, повинні закриватися тільки на внутрішні замкові механізми, які можна легко відкрити в екстреній ситуації. Сходові прольоти і марші повинні бути обладнані огороджувальними конструкціями з перилами, монтаж яких не повинен звужувати ширину маршів і майданчиків. Допускається монтаж опалювального обладнання, сміттєпроводів, електрощитового обладнання, поштовий ящиків і протипожежних кранів за умови дотримання нормативного розміру проходу.

 

Всі конструкційні елементи евакуаційного шляху повинні бути оснащені системами аварійного освітлення. Якщо в будинку або споруді постійно знаходяться люди - системи повинні автоматично включатися в темний час доби. Якщо шляху не мають джерел природного світла (вікна та ін.) - вони повинні висвітлюватися цілодобово. Місця тимчасового проживання (готелі та хостели, гуртожитки), кінотеатри та театри, лікувально-профілактичні установи, спортивні арени і інші будівлі і споруди масового скупчення людей, а також виробничі будівлі без природних джерел освітлення при одночасному перебуванні понад п'ятдесят співробітників повинні бути обладнані світловими вказівними табличками «Вихід» зеленого кольору з білою маркуванням. Покажчики повинні мати автономну систему електроживлення, автоматично активується при аварійному відключенні електромереж.

 

 

Категорично заборонена:

  • установка будь-яких типів огорож, підйомних або обертових механізмів на евакуаційному шляху;
  • складування майна, матеріалів і речовин, готової продукції або напівфабрикатів;
  • монтувати замкові механізми, які складно відкрити зсередини будівлі в екстрених ситуаціях;
  • використовувати для обробки шляхів евакуації горючі і токсичні будівельні матеріали;
  • демонтувати встановлені в житлових будинках зовнішні пожежні сходи;
  • встановлювати телевізійні камери і системи відеоспостереження, що заважають евакуації людей;
  • демонтувати механізми самозапиранням протипожежних дверей і фіксувати їх в постійно відкритому положенні;
  • встановлювати слизьке покриття для підлоги на евакуаційному шляху.


Центр пожежної безпеки Євросервіс пропонує вашій увазі різні конструкції протипожежних дверей для житлових, промислових, складських та торгово-розважальних об'єктів нерухомості. Всі моделі сертифіковані і дозволені до використання на території України без обмежень. Зверніться до нас і наші фахівці допоможуть вам вибрати необхідну модель і підберуть оптимальний спосіб доставки на будівельний об'єкт.

 

Найчастіші питання про шляхи евакуації і виходи:

Що таке евакуаційний шлях?

Це маршрут, по якому здійснюється перехід мешканців, персоналу або співробітників з охопленого вогнем простору назовні або в безпечний від вогню притулок.

Які вимоги до шляхів евакуації?

Не допускається складування речовин і матеріалів, засмічення і захаращення шляхів, що перешкоджають вільному виходу людей з будівлі.

Які вимоги до дверей, на евакуаційних виходах?

Двері повинні закриватися тільки на внутрішні замкові механізми, які можна легко відкрити в екстреній ситуації.