Знаки пожежної безпеки використовуються в об'єктах житлової, промислової, офісної та складської нерухомості для запобігання появи вогнищ загоряння або мінімізації збитків під час пожежі. Вони необхідні для швидкого і безпечного визначення шляхів евакуації, знаходження вогнегасників та іншого інвентарю, визначають заборонені дії в тому чи іншому приміщенні і місце. Використання спеціальних міток і символів - вимога чинного законодавства України в сфері протипожежної безпеки об'єктів.

 

Основні види

Залежно від інформаційних характеристик вони діляться на чотири класи:

Кожен з класів має свою кольорову гаму і графічне оформлення згідно діючих стандартів

Знаки пожежної безпеки

Заборонні позначення

Забороняючий клас пожежної безпеки вказує на ті дії, виконання яких в даному місці суворо заборонено. Графічно такі знаки являють собою коло з білим фоном, окантовка якої і коса смуга в центрі виконані за допомогою червоної фарби. На білому тлі зображуються ті дії, виконання яких заборонено. Наприклад, перекреслена паруюча сигарета означає заборону куріння, а перекреслене зображення вогню і водопровідного крана означає, що гасити полум'я водою не можна.

Заборонні знаки безпеки

Попереджувальні позначення

Попереджувальні сигналізують про небезпеку, яка може перебувати в повітрі або міститися в предметах. Зазвичай такі предмети зберігаються в складських або промислових приміщеннях. До цієї категорії відносяться позначення радіаційної, хімічної чи біологічної небезпеки, позначення вибухонебезпечних речовин і матеріалів, інші символи. Такі попереджувальні знаки графічно виглядають як трикутники жовтого кольору з нанесеним чорним зображенням.

Попереджувальні знаки

Розпорядчі позначення

Розпорядчі визначають ту послідовність дій, яку рекомендується вжити в даному приміщенні або при роботі з даним видом обладнання. Графічно вони виглядають як коло синього кольору з білим позначенням по центру. Крім зображення, такі знаки можуть містити роз'яснювальний текст. До цього класу належать, наприклад, позначення про необхідність працювати в засобах захисту дихання, спеціального взуття або в захисних рукавичках, використовувати захисту для органів слуху і багато іншого.

Розпорядчі знаки безпеки

Вказівні позначення

Вказівні знаки в свою чергу діляться на два класи. Перший клас називається евакуаційним - ці знаки вказують на шляхи евакуації і розташування евакуаційних виходів з приміщень і будівлі. Другий клас показує місця розташування засобів первинного пожежогасіння, таких як вогнегасники, пожежні щити, гідранти, аптечок, пунктів надання першої медичної допомоги та інше. Вказівні знаки графічно виглядають як квадрати або прямокутники з зеленим фоном і білими символами, але допускаються й інші кольори - червоні і сині.

Вказівні знаки

Форма знаків

Знаки пожежної безпеки можуть бути плоскими і об'ємними. Плоскі знаки найчастіше представляють собою наклейки або таблички. Об'ємні виконуються в формі паралелепіпеда або півсфери. Часто вони мають підсвічування або використовують люмінофор - можуть світитися в темряві без електрики, що особливо зручно в затемнених приміщеннях для позначення шляхів евакуації. Крім того, широко використовуються знаки зі світловідбиваючим ефектом - вони світяться при спрямовуванні на них вузького променя світла, наприклад, ліхтарика.

Знаки евакуаційні

Найчастіші питання про знаки пожежної безпеки:

На які види поділяються знаки пожежної безпеки?

Залежно від інформаційних характеристик вони діляться на чотири класи: забороняючі, попереджуючі, приписуючі та вказуючі.

З чого виготовляються знаки пожежної безпеки?

Можуть виготовлятися з металу, пластику ПВХ або самоклеючої водонепроникної плівки. Зовнішня поверхня може бути зроблена зі звичайних матеріалів, світловідбивних типів плівки або фотолюмінесцентної символіки для умов поганої освітленості.

Де можна придбати знаки пожежної безпеки?

В інтернет магазині компанії «ЄВРОСЕРВІС», за посиланням.