Дані, отримані в результаті Глобального опитування дорослих людей про куріння в 2017 році, свідчать, що в Україні кожен день курить більше семи мільйонів громадян. Йдеться тільки про повнолітніх українців. У порівнянні в 2010 роком ця цифра знизилася майже на 20%.

 

Тютюновий дим шкодить не тільки самим курцям, але і оточуючим людям. Небезпека так званого пасивного куріння полягає ще і в тому, що понад 80% тютюнового диму не видно, а при видихання його з легких курця концентрація небезпечних для здоров'я і життя речовин збільшується майже в два рази.

 

 

Де в Україні заборонено курити?

Законодавство України визначає питання куріння в громадських місцях. Правила і норми поведінки курця вказані в КУпАП. Стаття 110 цього нормативного акту прямо забороняє куріння в метро і залізничному транспорті, включаючи тамбурні приміщення вагонів у всіх поїздах, крім спеціально визначених для цих цілей місць. Крім залізничного транспорту заборонено куріння на водних транспортних засобах, в автобусах, маршрутках, тролейбусах і трамваях.

 

Стаття 175 Кодексу говорить, що курити заборонено не тільки в передбачених їм місцях, але і в зазначених в рішеннях місцевої сільської, селищної або міської рад.

 

Крім Кодексу, питання регулювання куріння в громадських місцях обговорений в Законі №2899-IV. Цей законодавчий акт був прийнятий в 2005 році і піддався доповнень до затвердженої в 2012 році нової редакції. Дія законодавчої ініціативи поширюється не тільки на сигарети, а й на інші тютюнові вироби, у тому числі кальяни і електронні сигарети. Заборона поширюється на:

  • таксофони і ліфти;
  • лікарні та поліклініки, освітні, спортивно-оздоровчі та культурні заклади;
  • дитячі та спортивні майданчики;
  • громадські приміщення житлових будинків, підземні пішохідні переходи, зупинки міського та міжміського громадського транспорту;
  • пасажирський транспорт;
  • закладу громадського харчування;
  • будівлі і споруди органів державної влади України та місцевого самоврядування.

 

Зони для куріння в громадських місцях

Куріння тільки і виключно в спеціально відведених місцях дозволено в:

  • приміщеннях підприємств, організацій і підприємств будь-якої форми власності;
  • готелях, гуртожитках та інших місцях тимчасового проживання людей;
  • аеропортах, залізничних та автовокзалах.

 

 

Чим загрожує порушення правил

Будь-яке порушення встановлених КАП і Законом України місць куріння карається грошовим штрафом. При виявленні факту куріння в недозволеному для цього місці співробітник поліції повинен скласти протокол про адміністративне правопорушення та направити його до суду, який вирішуватиме, чи винен курець під поставленні йому правопорушення. Якщо документа, що посвідчує особу, у курця немає, співробітник поліції має право доставити його у відділення поліції для підтвердження особи.