Необережне поводження з джерелами відкритого полум'я – це одна з найчастіших причин виникнення спалахів у різних місцях – від кімнат у багатоповерхових (приватних) житлових будинках до виробничих цехів, які мають категорію вибухонебезпечної небезпеки.

На відміну від технічних причин, що призводять до пожежі, наприклад, через безграмотний монтаж, експлуатацію електропроводки, технологічні – при неправильному веденні процесу, необережне поводження з джерелами вогню ґрунтується на помилках людей – незнанні правил пожежної безпеки, недбалості та згубних звичок.

Причини

Найбільш серйозні за масштабами руйнувань, розмірами прямої (непрямої) шкоди через необережність при поводженні з вогнем пожежі відбуваються на виробництвах, де змонтовано дороге технологічне обладнання, контрольно-керуюча апаратура; на складських об'єктах, де сконцентровано товароматеріальні цінності.

Недоліки як навчання пожежно-технічного мінімуму, так і низька професійна кваліфікація, відсутність контролю з боку керівників, спеціалістів інженерно-технічних служб, слабка робітнича дисципліна призводить до наступних інцидентів:

1. Проведення пожежонебезпечних робіт на непідготовлених (не очищених) від матеріалів, що згоряються, ділянках виробничих цехів без оформлення нарядів-допусків на виконання вогневих робіт.

2. Перевірці смолоскипами, папером наявності, що горить, сили повітряної тяги в коробах вентиляційних систем.

3. Відігрівання замерзлого ґрунту багаттями без поняття про те, що під цим місцем проходять підземні електричні траси або трубопроводи, у тому числі з горючими рідинами.

4. Відігрівання паяльними лампами, смолоскипами ділянок трубопровідних інженерних комунікацій, запірної арматури на технологічних ємностях, цистернах, незважаючи на вимоги пожежної безпеки на АЗС, складах нафти, нафтопродуктів.

5. Куріння поза спеціально відведеними місцями, що є грубим порушенням «Правил протипожежного режиму до». При курінні в таких непідготовлених умовах непогашені сигарети потрапляють у суху траву, деревні відходи, інше пальне, що часто призводить до появи вогнищ загорянь, що переростають у пожежі.

Крім недбалості на робочих місцях, на жаль, багато як малоосвічених, так і надто самовпевнених дорослих людей; підростаюче покоління, якому ніхто, можливо, на своє лихо не бажає пояснити ази пожежної безпеки, аналогічно поводяться і в домашніх умовах.

У побуті

Людина, перебуваючи вдома, підсвідомо почувається в безпеці, і часто здатна на дуже небезпечні маніпуляції з джерелами відкритого вогню:

Курити скрізь, де заманеться - на дивані у вітальні, в ліжку в спальні, зовсім не думаючи про те, що можна легко заснути від втоми, пізньої доби, нерідко алкогольного сп'яніння, щоб вже ніколи не прокинутися.

Курячи на балконі, викидати непогашені сигарети на волю земного тяжіння та вітру, що іноді заносить потенційні джерела підпалювання до кімнат сусідніх квартир, на лоджії, де багато власників зберігають масу згоряних речей, що нерідко призводить до пожеж, загибелі людей.

Складати, викидати начебто згашені недопалки аби куди потрапило, у тому числі у відра для сміття, урни, в пакети, виготовлені з матеріалів, що згоряються, коробки з-під цигарок, сірників.

Недбало поводитися з газовою колонкою для нагрівання води, плитою для приготування їжі – не проводити вчасно технічне обслуговування, залишати пальники, що горять, конфорки на тривалий час зовсім без нагляду, сподіваючись на автоматичне відключення,

Переколювати рослинні олії, тваринні жири, що може призвести до займання.

Сушити білизну над відкритим вогнем.

Використовувати вдома піротехнічні вироби.

Спалювати траву, сміття, що згоряється, розводити багаття на території приватного домоволодіння, дачної ділянки.

Встановлювати свічки на основи, що згоряються, поряд з горючими матеріалами, речовинами, або не закріплювати надійно, що може призвести до падіння, займання.

У разі вимкнення електричного освітлення використовувати джерела відкритого полум'я.

Неправильне використання опалювальних печей, камінів на практиці тісно переплітається з необережним поводженням з відкритим вогнем – це розпалювання з використанням легкозаймистих (горючих) рідин, незважаючи на пожежну небезпеку нафти та нафтопродуктів, бензину; не повністю закриті дверцята топок, складування дров під ними.

Витівка дітей

Нестача уваги з боку батьків, педагогічних працівників нерідко призводить до того, що дитячі ігри стають надто небезпечними. Це відноситься і до цілком зрозумілого інтересу кожної людини до процесу зародження, що зачаровує, розвитку «вогняної квітки».

Але одна справа, коли цей процес відбувається під пильним наглядом, керівництвом старших родичів, педагогів, інструкторів на пікніку, в поході; інше, коли діти, взявши без попиту вдома сірники або запальничку, починають самостійно експериментувати:

Підпалювати тополиний пух, сухе листя, траву.

Розводити багаття в абсолютно непридатних для цього заходу місцях – у підвальних, технічних поверхах, горищах; біля складованих матеріалів, що спалюються, у тому числі там, де погано організована охорона, пожежна безпека на об'єктах будівництва.

Самостійно користуватися піротехнічними виробами, що призводить не тільки до виникнення пожеж, а й до серйозних травм, опіків.

Тому раннє навчання ОБЖ у шкільній програмі щодо правильного поводження з вогнем – це необхідність, яка дозволяє дати дітям потрібні навички, прищепити заборони.

У лісі

Випадки, коли через недбалість, неуважність, і просто байдужість, дурість людей, які ведуть себе в лісових масивах «господарями життя», виникають руйнівні за своєю силою, що знищують тисячі гектарів площі лісів пожежі – це, на жаль, не рідкість.

Основні причини:

Розпалювання багаття на непідготовлених майданчиках, у тому числі неочищених від лісового сміття, що згоряється, під кронами дерев.

Залишення багать непотушеними.

Розпал багаття, мангалів ЛЗР, ГР.

Куріння в лісі з розкиданням сірників, недопалків.

Крім городян, що відпочивають за містом, свій сумний внесок вносять і мисливці, які використовують пижі для патронів, виготовлені з горючих матеріалів, здатних до тління.

Приклади та статистика

Випадки необережності людей при поводженні з відкритим вогнем постійно демонструються всій країні засобами масової інформації – діти від своєї витівки отримують сильні опіки; від попалів трави, багать, розведених дорослими людьми, вигоряють дачні селища, села, сільськогосподарські угіддя, лісові масиви.

Після виконання газозварювальних, інших вогневих робіт внаслідок відсутності контролю за місцями проведення з'являються вогнища загорянь, що в нічний час практично гарантовано призводить до розвитку горіння за наявності пожежного навантаження.

Через необережне поводження з газовим обладнанням, включаючи перевірку негерметичності трубопроводів відкритим вогнем, відбуваються вибухи, пожежі.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!