Жодна будівля, приміщення з постійним чи змінним перебуванням працівників, чергового персоналу будь-яких підприємств, організацій, працівників адміністративних установ, відвідувачів неможливо уявити без автоматичних чи ручних систем, установок боротьби з вогнем. Це можуть бути в різних варіантах спроектовані, встановлені АПС, АУПТ, СОУЕ, протипожежний внутрішній водопровід. Змонтовані на ньому ПК, а також переносні пересувні вогнегасники на відміну від автоматичних систем і є оперативним підручним засобом, що використовується для локалізації, ліквідації первинного вогнища полум'я на самому початку його розвитку; що дозволяє уникнути його поширення, тяжких наслідків – загибелі, травм людей, ушкодження, руйнування будов, споруд; великих матеріальних збитків.

Грамотне та тактично правильне розташування вогнегасників у приміщенні завжди цікавить власників, орендарів будівель/приміщень, керівництво, начальників інженерних служб; осіб, відповідальних за безпечний стан об'єкта, що захищається, зміст первинних засобів боротьби з вогнем.

Тому обов'язково варто знову уточнити необхідні норми/правила: технічні характеристики, кількість, розстановку та розташування вогнегасників у приміщеннях.

Правила ПБ свідчать про таке:

 1. На кожному поверсі як виробничої/складської, так і суспільної/адміністративної будови капітального характеру необхідно мати не менше двох переносних вогнегасників, а якщо можливе значне за площею вогнище займання – більше 1 м2, наприклад, при випадковій/технологічній протоці горючих рідин; то потрібно застосовувати пересувні вогнегасники з великою масою вогнегасної речовини, що відповідає за властивостями класу пожежі.
 2. При площі, що перевищує 100 м2, кількість вогнегасників визначається так – 1 кг вогнегасної речовини розрахований на кожні 10 квадратних метрів підлоги.
 3. Вони повинні добре переглядатися, бути доступними, розташовуватися у відведених місцях – на стінах, підставках, підлозі, в пожежних щитах/шафах неподалік можливих вогнищ вогню, а також вздовж шляхів евакуації, біля виходів з пожежних відсіків, зон секцій, приміщень. При цьому не заважаючи людям залишати будинок, у тому числі повністю відчиняти будь-які двері в ньому.
 4. Неприпустимо використовувати для захисту будівель/приміщень будь-які вогнегасники, на які відсутній сертифікат ПБ.
 5. Перебувати у працездатному стані, з опечатаним/опломбованим запірно-пусковим пристроєм.
 6. Повна маса (корпус + вогнегасна речовина) переносного виробу не може бути більше 20 кг, що цілком під силу, можливостям для використання однією дорослою людиною; в іншому випадку - це пристрій для оперативної боротьби з первинним осередком полум'я, диму конструюється, виробляється пересувним з вагою, що не перевищує 400 кг, що дозволяє доставляти його до потрібного місця, застосовувати декількома людьми. будівель/споруд.
 7. Розташування вогнегасника на стіні має бути надійним, тобто. не на прибитий «гвоздик», а на штатний кронштейн із комплекту виробу, що забезпечує його фіксацію, швидке вилучення, або на аналогічну за міцністю, надійністю конструкцію.
 8. Справное стан запірно-пускового пристрою зобов'язане забезпечувати неодноразовий цикл подачі/переривання струменя речовини, що гасить для забезпечення зручності користувача, ефективності його дій.
 9. Розташування вогнегасника від підлоги – не більше 1,5 м до верхньої точки, якщо повна маса виробу менше 15 кг; 1 м – понад 15 кг. Можлива також установка на підставки на підлогу з надійною фіксацією від падіння при зовнішній дії.

Такі заходи щодо правильного розміщення та грамотного розташування дозволять швидко, ефективно використовувати ці перевірені десятками років застосування первинні засоби у кожному приміщенні виробничих/складських, громадських/адміністративних будівель/споруд, що мають високе питоме пожежне завантаження, небезпечне обладнання/технологічний процес.

Де їх застосовують і які

Основна вимога до вогнегасників на підприємстві будь-якої галузі промисловості, складності технологічного процесу, категорування за нормами, правилами ПБ – це, щоб він був справний/працездатний.

Все інше – тією чи іншою мірою вторинне, оскільки:

 1. Будь-який працівник/співробітник, навіть благополучно проспав всі інструктажі за заходами ПБ від прийому працювати досі виникнення нештатної ситуації; все одно бачив і знає, де знаходяться пожежні шафи, щити, що завжди кидається в очі зухвало червоного кольору.
 2. Наявність переносних вогнегасників на стіні, щиті або в найближчій пожежній шафі - це ще далеко не гарантія їх використання. Адже чесно кажучи, для цього потрібно, щоб воля, сміливість, почуття обов'язку перемогли наполегливе бажання швидко покинути приміщення, надавши можливість боротися з вогнем, що набирає сили, професіоналам.

Важливо знати: довжина вогнегасного струменя з пристроїв основних видів прямо залежить від його кількості в ньому. Так, при масі до 4 кг вона буде близько 2 м, від 4 до 7 кг – 3 м, понад 8 – до 4 м.

Зрозуміло, що така невелика відстань до вогню, теплової дії високої температури вогнища полум'я, тільки завзятий оптиміст може назвати абсолютно безпечним, тому необхідні знання та вміння.

Контроль та обслуговування

Необхідно згідно з нормами та правилами ПБ регулярно виконувати наступні заходи:

 1. Наказом призначити одну або більше осіб, відповідальних за покупку, контроль безпеки, працездатності, перезарядки/заміни вогнегасників.
 2. Завести загальний журнал обліку, паспорти на кожен пристрій, регулярно вести записи про їх наявність, стан.
 3. Якщо втрата маси/об'єму заряду більше 5% від номінальних значень, а також при зменшенні тиску речовини/газу, що витісняє, коли індикатор манометра «пішов» у червоний сектор шкали; то пристрої первинного пожежогасіння підлягають відправленню на технічний огляд, обслуговування, перезарядку/заміну на підприємство/організацію
 4. Рекомендується наклеювати на будь-які вироби, пристрої незалежно від виду, типу або конструкції, етикетки із зазначенням місяця, року виготовлення, необхідної частоти/дати перевірки; а також вказівки щодо захисту від прямого сонячного світла, опадів/конденсату вологи, тепла від приладів опалення, необхідності сезонного розміщення в опалювальне приміщення у разі потреби.

Не треба також забувати про безпеку людей, тому все маркування обов'язково містить схематичні зображення, що визначають порядок дій під час використання виробу; застерігають написи про електричну, термічну, токсичність або іншу небезпеку, пов'язану із застосуванням вогнегасників.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!