Початок розробки оригінальних рецептур і виробництва вогнезахисних матеріалів в Україні було покладено в кінці 80-х років на базі Інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії АН УРСР в рамках виконання держзамовлень Міністерства оборони СРСР. У 1991 році відкриваються нові перспективи розвитку засобів пасивного вогнезахисту в Україні. Била обрана єдино правильна стратегія формування повного циклу виробництва вогнезахисних матеріалів: створення та випробування рецептур нових складів (від вивчення фізико-хімічних властивостей до визначення вогнезахисних характеристик), їх виготовлення і реалізація. У складі підприємства працюють науково-дослідна лабораторія з розробки нових матеріалів, відділ проектування вогнезахисту будівельних конструкцій, лабораторія вогневих випробувань, де визначається ефективність засобів вогнез щити відповідно до вимог нормативної документації.

Вогнезахисні покриття  «Ендотерм» сертифіковані в Україні, Росії, Білорусі. Вони знайшли своє застосування на безлічі об'єктів промислового і цивільного будівництва, серед яких практично всі АЕС України, центральний залізничний вокзал Києва, будівлі адміністрації Президента України, готельний комплекс  «Прем'єр Палас» , підприємства нафтовидобувної галузі Ямало-Ненецького національного округу та багато інших.

З огляду на тенденції розвитку ринку вогнезахисних матеріалів, постійно розширює ся асортимент продукції, що випускається продукції. Основний акцент - це виробництво засобів пасивної вогнезахисту для дерев'яних і металевих будівельних конструкцій, повітропроводів, а також кабельної продукції.

 

Вогнезахисні склади для металоконструкцій.

Матеріали для підвищення вогнестійкості металевих конструкцій, що випускаються під торговою маркою  «Ендотерм» , представлені трьома основними групами:

- покриття, що містить терморасширяющегося графіт, вогнезахисне покриття для кабельної продукції та проходок "Ендотерм ХТ-150" ;

- тонкошарові поліфосфатні покриття інтумесцентние типу - вогнезахисне покриття для сталевих конструкцій "Ендотерм 170205" , вогнезахисне покриття для сталевих несучих конструкцій "Ендотерм 400202" ;

- вогнезахисна суха будівельна суміш вогнезахисне покриття металоконструкцій, бетонних конструкцій, повітропроводів "Ендотерм 210104" .

Зупинимося більш докладно на кожному з цих складів, з метою орієнтації споживача на правильний вибір засобу вогнезахисту в відповідно з конкретними нормативними вимогами.

 «Ендотерм ХТ-150» . Цей склад вперше був сертифікований в 1995 році і на даний момент є одним з найбільш вивчених, перевірених і надійних вогнезахисних матеріалів, на Українському ринку .

 «Ендотерм ХТ-150» - двокомпонентний склад на основі органічного пленкообразователя і терморасширяющегося графіту. Зміст сухих речовин - НЕ менш 35%, розчинник - сольвент. Після висихання утворюється щільне еластичне покриття темно-сірого кольору. Умови експлуатації покриття: від -40 - до +60 ° С при вологості повітря до 80%. Застосування захисного шару (лак ХП-734 або емаль ХП-799) дозволяє експлуатувати покриття в атмосферних умовах при гарантійному терміні служби 12 років.

Відмінні особливості покриття  «Ендотерм ХТ-150» - його висока адгезійна міцність до будь-яких матеріалів, стійкість до дії різноманітних агресивних середовищ і механічних впливів. Завдяки своїм унікальним властивостям, склад  «Ендотерм ХТ-150» - один з універсальних вогнезахисних матеріалів: за роки свого існування підпр я він з ус пехом застосовується для вогнезахисту металу і дерева, пінополіуретану і кабельної продукції, повітропроводів і пластмас. Не можна при цьому не відзначити, що деякі експерти і фахівці в області пожежної безпеки вважають склади на основі терморасширяющегося графіту морально застарілими, віддаючи перевагу поліфос фатним інтумесцентние покриттям ям. Однак практика показує: покриття типу  «ендоте рм ХТ-150» є в настою щее брешемо я, мабуть, єдиним матері червоному, який, як м інімум, 15 років може зберігати свої вогнезахисні властивості за умови експлуатації під відкритим небом. З однієї сторони, про це свідчить комплекс прискорених кліматичних досл таний, проведених НПІЛ  «Антикор -Дону» Макіївської академії будівництва і архітектури, а з іншого, більш показовими є натурні випробування, які здійснює виробник протягом вже 15 років. Встановлено, що протягом цього часу і покриття, що знаходиться в атмос Ферн умовах, зберігає свої експлуатаційні та вогнезахисні характеристики. Пріоритетним напрямком використання цього складу були і залишаються атомні електростанції, підприємства Міноборони, а також об'єкти підвищеної техногенної, екологічної та радіаційної небезпеки, які проектуються за спеціальними нормами і правилами.

 «Ендотерм 170205» - інтумесцентние фарба відноситься до вогнезахисним складом, які утворюють тонкошарові спучуються покриття. Випуск цього складу був освоєний в 2003 році.

Однак за такий короткий час  «Ендотерм 170205» набув популярності на ринку України як одне з найбільш екологічних коштів пасивного вогнезахисту. У 2005 році цей склад був визнаний переможцем всеукраїнського конкурсу  «100 кращих товарів України» в Донецькій області.

 «Ендотерм 170205» є Воднодисперсійна складом з 60% - ним вмістом нелетких речовин. Він призначений для підвищення межі вогнестійкості сталевих несучих конструкцій: балок, опор, зв'язків і т.п. при їх експлуатації всередині приміщень або під навісом при температурах від -10 до +40 ° С і вологості повітря не вище 80%. Основною перевагою складу  «Ендотерм 170205» перед водно-дисперсійними аналогами, використовуваними для вогнезахисних робіт в Україні (напр. Hensotherm 4KS, Unitherm ADR), є порівняно низька вартість матеріалу, що наноситься на 1 м 2 поверхні для необхідної межі вогнестійкості. Ціна покриття  «Ендотерм 170205» як мінімум в 2-3 рази нижче, ніж для імпортних аналогів . Склад  «Ендотерм 170205» нетоксичний, екологічно зручний і Пожаровзривобезопасен як при нанесенні, так і при транспортуванні, він забезпечує декоративний зовнішній вигляд поверхні, що захищається. За даними прискорених кліматичних випробувань складу гарантійний термін експлуатації становить не менше 10 років в умовах слабоагресивних середовищ.

 «Ендотерм 400202» являє собою органо-розбавляється аналог складу  «Ендотерм 170205» , що містить нелетких речовин не менше 70%. Це новий вогнезахисний склад, який випускається з 2005 року. Він призначений для підвищення межі вогнестійкості сталевих конструкцій (до 60 хв), експлуатованих усередині приміщень з неагресивним середовищем при відносній вологості повітря не вище 80%. При нанесенні на покриття захисного лаку можливо його застосування в атмосферних умовах при слабоагресивних впливах. Слід зазначити, що  «Ендотерм 400202» - єдиний інтумесцентние склад поліфосфатного типу, який був випробуваний і сертифікований в Україні з межею вогнестійкості 60 хв для металоконструкцій з наведеної товщиною металу 3,4 міліметра. Згідно прискорених кліматичних випробувань, за міжнародним стандартом ISO 12944-6: 1 998 встановлена довговічність покриття, яка становить не менше 15 років. У порівнянні з водно-дисперсійних складом  «Ендотерм 170205» ,  «Ендотерм 400202» не має екологічних переваг при нанесенні, однак це компенсується більшою водо- і грібостойкостью покриття, можливістю роботи з вогнезахисною сумішшю при негативних температурах і більш тривалим терміном служби.

Всі склади  «Ендотерм» містять комплекс біоцидних добавок, антисептичну дію яких було експериментально перевірено і підтверджено для кожного покриття індивідуально.

 «Ендотерм 210104» - вогнезахисна штукатурна суха будівельна суміш, яка є однією з найбільш вдалих розробок. На думку споживачів, за експлуатаційними характеристиками, зовнішнім виглядом, механічними властивостями, міцності матеріал перевершує сво їх основн их конкурент ів в Україні.  «Ендотерм 210104» являє собою негорючий теплоізоляційне покриття з високими теплозахисними властивостями, яке охороняє металеві та залізобетонні будівельні конструкції від впливу теплових потоків і полум'я протягом тривалого часу (більше 3-х годин). Вогнезахист  «Ендотерм 210104» слід застосовувати в тих випадках, коли необхідний межа вогнестійкості конструкції перевищує 60 хв - колони, ригелі, зв'язку та інші несучі елементи будівель. При вико вання системи покриття грунт ГФ 021.  «Ендотерм 210104» гарантійний термін експлуатації вогнезахисного покриття становить не менше 10 років в умовах промислової зони помірного клімату.

 

Вогнезахисні склади для конструкцій з деревини

Засоби пасивного вогнезахисту деревини представлені високоякісними складами, які не поступаються за своєю ефективністю кращим світовим аналогам. Вогнезахисні фарби для деревини різноманітні як за своєю хімічною природою, спектру призначення, так і по цінового діапазону.  «Ендотерм 250103» , екологічно чиста водно-дисперсійна інтумесцентние композиція, і її аналог  «Ендотерм 400201» , який містить в своєму складі органічний розчинник, є найбільш оптимальними вогнезахисними покриттями для деревини. При низьких нормах витрати вони переводять деревину в групу важкогорючих матеріалів (1-я група по ГОСТ 16363-98), забезпечуючи при цьому естетичний вигляд оброблюваної поверхні. Перераховані вище склади переважно використовувати для вогнезахисту дерев'яних конструкцій, деревно-стружкових плит, матеріалів з облицюванням шпоном в офісних та житлових приміщеннях. Для вогнезахисної обробки горищних приміщень, конструкцій, які піддаються додатковому декоруванню, рекомендується більш економічний склад , е сли дерев'яні конструкції експлуатуються в умовах підвищеної вологості або в місцях, де можливе короткочасне вплив води, то кращим вогнезахисним матеріалом склад є  «Ендотерм ХТ-150» для деревини.

Всі вогнезахисні склади мають гігієнічні сертифікати, є малотоксичних композиціями (IV-й клас небезпеки по ГОСТ 12.1.007) та дозволені до застосування в виробничих, громадських і житлових приміщеннях.