Небезпека пожеж полягає в тому, що в результаті виникнення вогнищ загоряння або задимлення страждає не тільки майно, обладнання та матеріали, а й здоров'я, а, найчастіше, і людське життя. Саме тому важливо, щоб знання про пожежі було доступно якомога ширшому колу населення. Щоб уникнути постраждалих на об'єктах і будівлях встановлюються сповіщувачі - це технічні пристрої, які служать для своєчасного оповіщення знаходяться в приміщенні людей для того, щоб вони встигли покинути небезпечну зону і вжити відповідних заходів для усунення вогнища пожежі.

 

Пожежа і її види

Пожежа - це процес виникнення вогнища горіння, який з'являється мимовільно, в результаті недбалості або по злочинному наміру. Процес горіння поширюється по будівлі до тих пір, поки вогнем не будуть охоплені всі потенційно пожежонебезпечні речовини і матеріали, або поки він не буде погашено. В окремих випадках пожежа закінчується з появою умови для його самозатухания - падіння концентрації кисню до критичного рівня та ін.

Для виникнення вогнища загоряння необхідна наявність одного або декількох з наступних умов:

  • необхідний зміст кисню в навколишньому повітряному просторі;
  • наявність легкозаймистих і горючих матеріалів і речовин;
  • джерело вогню - непогашений недопалок, сірник, електроприлад під напругою та ін .;
  • людина, через недбальство або з злочинним наміром якого відбувається велика частина пожеж.

 

За своїм характером свого поширення пожежі класифікуються на відкриті, приховані, зовнішні, внутрішні і комбіновані. Зовнішні та внутрішні виникають, відповідно, на зовнішніх складських майданчиках, по поверхні будівель і споруд. Внутрішні формуються всередині споруд. Приховані виникають і розвиваються в інженерних мережах і каналах, всередині стін і стельових перекриттів і проявляються назовні у вигляді задимлення приміщень, температурного нагрівання будівельних конструкцій та зміни кольору настінних декоративних покриттів. Якщо осередок загоряння не вдалося придушити на початковому етапі - вогонь поширюється і пожежа трансформується в інші види.

 

 

Стадії пожежі

Пожежа в процесі своєї еволюції трансформується і проходить три стадії:

  • первинну;
  • основну;
  • кінцеву.

 

Запобігти пожежі на первинній стадії допоможуть самоспрацьовуючі вогнегасники - це основа формування автоматичної системи гасіння пожеж. На їх основі запобігає розвиток загоряння класу А, В, С, Е. Вони широко використовуються як автономні засоби гасіння пожеж, які не вимагають наявності зовнішніх джерел енергії для захисту невеликих об'єктів. Запуск устаткування відбувається в момент досягнення температурними умовами встановлених порогів.

Первинна стадія займає приблизно 10-15 хвилин. На цьому етапі виникає і розвивається вогнище загоряння, полум'я поширюється лінійно по поверхні горючих матеріалів і речовин. Ця стадія характеризується наявністю великої кількості диму, що значно ускладнює можливість виявлення місця горіння. Температура в приміщенні, охопленого вогнем, може підвищитися до двохсот градусів за Цельсієм, а приплив повітряних мас спочатку збільшується, а потім зменшується - саме тому на цьому етапі важливо не розкривати вікна і двері для того, щоб позбавити вогонь кисню і сповільнить його поширення по будівлі . Якщо вдалося позбавити вогонь кисню - значно підвищуються шанси на самозагасання займання. При чіткої видимості вогнища горіння необхідно вжити всіх заходів до його ліквідації, використовуючи первинні засоби пожежогасіння.

 

 

Основна стадія займає в середньому 30-50 хвилин. На цьому етапі середня температура в охопленому вогнем приміщенні підвищується до трьохсот градусів за Цельсієм і полум'я заповнює весь внутрішній простір. При наявності повітряних розривів вогонь поширюється на всю будівлю. В результаті температурного стрибка відбувається руйнування зовнішнього скління, що призводить до доступу великої кількості кисню до полум'я - середня температура підвищується до дев'ятисот градусів.

Кінцева і остання стадія проявляється в процесі тління матеріалів і речовин і поступового припинення пожежі.

 

Центр пожежної безпеки Євросервіс пропонує своїм клієнтам як широкий спектр послуг так і продукцію з широкої лінійки протипожежного обладнання для об'єктів нерухомості різного призначення. Всі наші товари мають гарантію якості, сертифікати відповідності та іншу дозвільну документацію. У нас ви зможете отримати безкоштовну консультацію з усіх питань, пов'язаних з пожежною безпекою, купити засоби індивідуального захисту і первинні засоби пожежогасіння, пожежний інвентар і обладнання.

 

 

 

 

Найчастіші питання про пожежу та її стадії:

Що таке пожежа?

Пожежа - неконтрольоване горіння, що заподіює матеріальну шкоду, шкоду життю і здоров'ю громадян, інтересам суспільства і держави.

Які основні причини пожеж?

Необережне поводження з вогнем. Недотримання правил пожежної безпеки. Неуважність і недбалість. Несправність електричного обладнання або його неправильна експлуатація. Дитячі пустощі.

Які стадії бувають у пожежі?

Початкова стадія (що включає перехід загоряння в пожежу і зростання зони горіння). Стадія об'ємного розвитку пожежі. Загасаюча стадія пожежі.