Станції технічного обслуговування характеризуються високим рівнем ризику виникнення пожежі. Пов'язано це з тим, що на таких об'єктах зберігаються легкозаймисті матеріали і речовини – паливно-мастильні матеріали, фарби, лаки і багато іншого. Правила пожежної безпеки пред'являють до будівель СТО особливі вимоги, яких необхідно дотримуватися неухильно, щоб уникнути виникнення критичних ситуацій, які загрожують не тільки серйозними матеріальними збитками, але і виникненням загрози для здоров'я і життя людей.

 

 

Головні фактори ризику

Станції технічного обслуговування об'єднують в собі кілька факторів, які можуть призвести до виникнення пожежонебезпечної ситуації. За статистикою Державної служби України з надзвичайних ситуацій найпоширенішими причинами загорянь на СТО є:

  • грубі порушення правил протипожежної безпеки під час проведення електрогазозварювальних робіт;
  • перевантаження в електромережах, викликані порушенням правил їх технічної експлуатації і неправильним вибором засобів захисту;
  • куріння в непризначених для цього місцях;
  • порушення правил безпеки при роботі з електроінструментами та електрообладнанням.

 

 

Вимоги протипожежної безпеки

У газовому автотранспорті, що надходить на обслуговування СТО, необхідно попередньо перекрити витратні та магістральні вентилі, звільнити внутрішні магістралі від надлишків газу, провітрити простір під капотом автомобіля. Акумуляторні батареї забороняється перевіряти шляхом короткого замикання – для цих цілей необхідно використовувати навантажувальну вилку.

 

Забороняється обслуговування на СТО автотранспорту з протіканням масла або пального. Відпрацьовані паливно-мастильні матеріали необхідно зливати тільки в спеціально призначені для цього ємності і тару. ПММ необхідно зливати і зберігати тільки в спеціально відведених для цього місцях. Перед електрозварювальними роботами чи пайкою деталей і ємностей з-під ПММ їх необхідно очистити від горючих речовин і від'єднати від ємностей з легкозаймистими рідинами. Порожні ємності попередньо потрібно вимити, продути парою і осушити повітрям. Всі зварні роботи з паливними баками необхідно здійснювати з відкритими технологічними отворами і з заповненням водою.

 

Категорично заборонено після проведення робіт залишати в автотранспортних засобах протирочні матеріали із забрудненням паливно-мастильними матеріалами і речовинами. Працівникам з спецодягом, забрудненим ПММ, заборонено наближатися до джерел відкритого вогню, запалювати списки або курити. Кожне приміщення повинно мати заборонні знаки безпеки, що регламентують правила поведінки для персоналу.

Первинні засоби гасіння пожежі

До категорії первинних засобів відносяться:

  • покривали і кошми з вогнестійких матеріалів;
  • пожежні відра;
  • совкові і штикові лопати;
  • ємності з піском і водою для гасіння вогню;
  • вогнегасники різних марок і типів;
  • протипожежний інвентар (ломи, багри, сокири та інше).


Найефективнішими засобами гасіння пожеж на ранніх етапах їх виникнення є вогнегасники. Оптимальним вибором для СТО є пересувні порошкові і вуглекислотні моделі. Вони містять досить гасячої речовини для ліквідації виниклої небезпеки, підходять для гасіння рідких і газоподібних горючих матеріалів і речовин, палаючого електрообладнання і проводки.

 

Популярними на ринку України є моделі вогнегасника порошкового ВП-100 (ВП-90) і вогнегасника вуглекислотного ОУ-25 (ВВК-18). Перша модель є перезаряджаючимся пристроєм, що містить 90 кілограм гасячого складу. Для кращого збереження виробу і захисту від опадів при зберіганні на відкритій місцевості використовується чохол на вогнегасник порошковий ОП-100 (ВП-90). Друга модель містить 18 кілограмів зрідженого діоксиду вуглецю, який здатний за лічені секунди загасити вогонь і ефективно охолодити палаючі речовини і матеріали.