Пожежні датчики – пристрої для виявлення джерела пожежної небезпеки і запобігання загоряння. Принцип роботи датчиків полягає у фіксуванні теплового, димового або газового впливу і подальшого оповіщення.

Види

Слід сказати, що вони бувають чотирьох видів за принципом виявлення найдрібніших частинок диму:

  1. Іонізаційні.
  2. Оптичні.
  3. Аспіраційні.
  4. Лінійні.

Якщо три види пожежних димових датчиків ще називають точковими, т.к. вся електронно-технічна "начинка" конструктивно змонтована в одному корпусі виробу; то такі пристрої складаються з двох елементів: випромінювача і приймача, що аналізує зміни щільності повітряного середовища в приміщенні, що захищається, причому з можливістю установки на значних відстанях один від одного - до 100 м, що дозволяє захищати ними приміщення великої площі, в тому числі зі складною конструкцією перекриття/покриття, стелі.

Точкові датчики диму в основному призначені для захисту невеликих за площею, висотою приміщень з нормальними умовами, така висока загазованість, запиленість повітряного середовища для них критична, а радіус виявлення джерела пожежі досить великий; що на практиці дозволяє встановлювати в більшості приміщень, що захищаються - вестибюлях, холах/фойє, а також в кабінетах, офісах, кімнатах, готельних номерах, за відсутності перегородок на всю висоту, не більше двох виробів, не псуючи дизайн обробки зайвими, чужими деталями.

Крім того, датчики диму можуть бути аналоговими, адресними і навіть адресно-аналоговими сповіщувачами про пожежу, що дозволяють залежно від їх принципу реагування, тактики виявлення пожежі, конструкції.

Типи

Автономні

Такі пристрої набули широкого поширення останні два десятки років. Вони в основному призначені для встановлення в житлових приміщеннях, де ризик виникнення пожежі досить високий (велика кількість електропобутової техніки, куріння, необережне поводження з вогнем, у тому числі дітей); а раніше виявлення спалаху по диму і подача звукового або світлового сигналу для людей зі слабким слухом, може врятувати навіть сплячих мешканців приватного будинку, квартири або дачі.

З сиреною

Власне це різновид автономних пожежних сповіщувачів, які гучним звуковим сигналом можуть привернути увагу власників житлового будинку, дачі, чергового персоналу підприємства/організації. Крім приміщень різного призначення, ними можна захищати окремі будівлі/споруди – склади, гаражі, майстерні, а також надвірні споруди на територіях приватних подвір'їв, включаючи лазні.

Насамперед, це автономні сповіщувачі, т.к. всі вони, за рідкісним винятком, оснащені звуковим сигнальним пристроєм, а також датчики, що використовуються в системах «розумний дім».

У цьому випадку вони можуть бути провідними або пристроями, що працюють по радіоканалу, у тому числі передають сигнал тривоги на пульт охоронного агентства або безпосередньо власнику дачі, котеджу, таунхауса/квартири у вигляді СМС за допомогою вбудованого GSM передавача як самостійно, так і в комплекті з бездротовою охоронною сигналізацією, системою відеоспостереження.

Бездротові

Це найбільш інноваційний вид датчиків диму, що не потребує додаткових витрат матеріалів, часу, коштів на придбання, прокладання, приєднання до контактів/вводів як самих, так і приймальних, контрольних, пускових приладів, кабельної продукції. Як правило, передача даних ведеться радіоканалом. Крім того, до них слід зарахувати і автономні димові сповіщувачі.

В основному це радіоканальні адресно-аналогові точкові датчики диму.

Слід зазначити, що це одні з найбільш складних пожежних датчиків задимленості приміщень. Враховуючи їхню високу вартість, складність побудови надійних робочих схем на багатьох промислових об'єктах, їхнє застосування обумовлено, як правило, неможливістю проектування, монтажу, тривалої експлуатації з регулярним обслуговуванням технічного стану традиційних провідних систем/установок АПС.

Провідні

Даний спосіб підключення сповіщувачів всіх видів і типів, включаючи димові, більш традиційний, і не збирається поступатися своїми позиціями. Пояснення цьому прості: висока вартість бездротових пристроїв, необхідна висока кваліфікація працівників монтажно-налагоджувальних організацій; т.к. це досі досить «ніжні» технічні пристрої, звичайно, що не реагують на кожен «чих», але дуже чутливі до різних як техногенних, так і природних впливів.

Або акумулятори можуть бути як найпростішими автономними пристроями для встановлення в житлових, допоміжних будинках, приміщеннях; так і складними сучасними пристроями бездротового типу, об'єднаними в одну систему захисту приміщень будівлі шляхом передачі радіосигналу, постійним обміном даними між пожежними сповіщувачами і приймально-контрольним приладом АПС.

Підсумовуючи, слід сказати, що сучасні датчики/сповіщувачі диму давно з досить громіздких, малопривабливих на вигляд технічних пристроїв, з небезпечними для здоров'я радіоактивними елементами для іонізаційних камер аналізу повітряного середовища; зусиллями розробників/конструкторів численних компаній-виробників по всьому світу перетворилися на сучасну, не привертаючу увагу, звичну деталь інтер'єру практично всіх приміщень, де люди знаходяться протягом доби – від власної квартири/будинку, потім офісу, кабінету до місць відпочинку – музеїв, кінотеатрів, клубів, кафе/ресторанів; завжди стоїть на варті їхньої безпеки як в автономному режимі, так і у складі систем АПС, АУПТ.

Це все автономні пристрої, перераховані вище, як і багато інших моделей з лінійок провідних виробників, які намагаються включити до неї всі види, типи датчиків диму - від найпростіших, що працюють у провідних шлейфах ПС; до складних пристроїв, що працюють повністю самостійно та передають тривожний сигнал або повідомлення про несправність власнику нерухомості/на пульт ЧОП.

Крім того, нехай і в значно менших кількостях, що диктується, звісно, попитом на ринку обладнання систем АПС/АУПТ; багатьма виробниками розробляються, випускаються датчики диму у вибухозахищеному виконанні, а також комбіновані сповіщувачі, що дозволяють вести раннє виявлення ознак пожежі по диму і теплу одночасно.

Як працює

Вони ведуть оцінку щільності, наявність дрібних домішок – частинок, аерозолів у повітряному середовищі приміщень, що захищаються.

Методи цього аналізу залежать від виду типу датчика, принцип дії яких заснований на вимірюваннях оптичної щільності повітря, що просвічується світлодіодами, лазерними випромінювачами; його іонізації, аналіз складу.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!