Протипожежний лом - простий і дуже ефективний інструмент, який допоможе в будь-якій надзвичайній ситуації. Перші згадки про використання спеціалізованих металевих важільних пристосувань під час пожеж датовані 16-17 століттями і з тих пір вони не втратили свого значення. У наші дні правила протипожежної безпеки передбачають комплектацію щитів ломами на об'єктах житлової, виробничої, складської та торгово-розважальної нерухомості.

 

Функціональне призначення

Пожежний лом - це ручний інструмент важільного і ударного типу. Конструкційно він являє собою стрижень з металу з заточеними, розплющеними, прямими або загнутими кінцями.  

 

Під час пожеж вони використовуються для того, щоб:

  • розбирати будівельні конструкції і завали;
  • розкривати двері і вікна в будинку;
  • демонтувати перегородки і перешкоди на шляхах евакуації;
  • розчищати місце виникнення вогнища загоряння.

 

Незважаючи на наявність великої кількості механічних і гідравлічних пристосувань, що використовуються в аналогічних цілях, Ломи досі є найбільш затребуваним і універсальним інструментом, що не вимагає особливої підготовки і кваліфікації. Цей інструмент має компактні розміри і високий ступінь готовності до застосування в будь-який момент часу в умовах надзвичайних ситуацій. 

 

Класифікація

За типом своєї дії протипожежні Ломи можуть бути наступних різновидів:

  • ударний;
  • важільний. 

 

Ударні використовуються для точкового руйнування і пролому стін, перегородок і конструкцій покрівлі будівель, будівель і споруд. Ефективність роботи цього інструменту забезпечується кінетичною енергією, що прикладається користувачем або рятувальником, і невеликою площею зіткнення кінця брухту з поверхнею конструкції. Для запобігання застрявання один з наконечників може бути оснащений кулястим конструкційним елементом. 

 

Важільні Ломи повинні мати велику міцність на вигин. Використовуючи інструмент для демонтажу завалин або відкриття дверей, рятувальник отримує велику перевагу в силі впливу за рахунок диференціала довжини плечей утворилася системи по відношенню до обраної точки опори. Для підвищення ефективності важіль інструменту може мати вигнуту форму. Ломи з вигином у формі гачка можна застосовувати для волочіння небезпечних, важких або палаючих предметів, розтягування завалів.

 

Згідно чинного Державного стандарту України розрізняють чотири види протипожежних ломів:

  1. легкий; 
  2. важкий; 
  3. універсальний; 
  4. кульовий.

 

Легкий вид застосовується для розбору невеликих будівельних конструкцій під час пожежі, розтину покрівлі, внутрішньої і зовнішньої обшивки стін будівель і споруд. Конструкційно він являє собою сталевий стрижень із загостреними кінцями. Один з кінців загнутий під кутом 45°. 

 

Важкий інструмент застосовується для проведення важільних типів робіт, в яких необхідно прикладати значне зусилля – демонтаж покриття підлоги, перегородок, розтин дверей і вікон. Лом являє собою металевий стрижень, верхня частина виконана у формі гака. Відмінною характеристикою інструменту є високі показники міцність і вага – він приблизно в два рази важче легкого типу. 

 

Лом з кульовим наконечником за своєю конструкцією і характеристиками схожий на важкий тип, але, на відміну від нього, не має вигину. Один кінець інструменту загострений, а другий має важкий кульовий ударний елемент. За рахунок високої кінетичної енергії удару він дає можливість рятувальникам руйнувати стіни з цегли і ламати листові матеріали. 

 

Універсальний інструмент використовується для проведення робіт з розкриття замкнених дверей і вікон. Він має два вигнутих кінця для максимально ефективного докладання зусиль. Лом найчастіше використовують в якості важеля під час забезпечення порятунку людей при пожежі і виконання розбирання будівельних конструкцій. 

Матеріали виготовлення

Найпопулярнішим і найбільш універсальним матеріалом для виготовлення пожежних ломів є середньовуглецева сталь марки 30, 45 або 50 з підвищеним показником пружинистості. При цьому коефіцієнт пружності виробу не повинен перевищувати критичного значення-інструмент повинен приймати первісну форму після закінчення використання. Кінцева частина повинна проходити процедуру загартовування. Якщо вона плоска, тобто заточена в двох площинах, то її можна застосовувати для рубки поверхні.