Згідно діючих в Україні норм з охорони праці роботи на будівельних об'єктах по зведенню житлових, офісних, торгово-розважальних і складських будівель та споруд повинні проводитися в суворій відповідності з правилами безпеки, які передбачають застосування пожежних щитів. Пожежний щит на будівельному майданчику дозволяє швидко придушити вогнище загоряння або задимлення, мінімізувавши шкоду від пожежі, забезпечити безпечну евакуацію і врятувати людські життя.

 

Вимоги до щита на будівельному майданчику.

Конструкційно пожежний щит або стенд являє собою плоску панель або коробку з міцного матеріалу, що використовується для зберігання первинних засобів пожежогасіння, інвентарю та обладнання. Він встановлюється на опорах або віщається на стіну за допомогою спеціальних кріплень. Відповідно до державних стандартів України ДСТУ стенд може бути будь-яких розмірів, що дозволяють вільно діставати інвентар в разі надзвичайних ситуацій. Найчастіше максимальний розмір не перевищує 150 сантиметрів.

Щити випускаються двох типів - відкритого і закритого. Відкриті вироби представляють собою просту панель з кронштейнами для зберігання інструментів. Закриті моделі є ящиками з дверцятами з металевої сітки або тонкостінного металу, щоб забезпечити схоронність інвентарю від розкрадань або нецільового використання. Стенди фарбуються в червоний колір і мають на зовнішній поверхні умовні позначення і номер телефону екстреної служби. Матеріал виготовлення - тонкостінні з корозійностійкої сталі листи, дерево або пластик.

Стенди використовуються на будівельних об'єктах, які не обладнані пожежними гідрантами і автоматичними системами пожежогасіння, а також на відкритих майданчиках, якщо джерело води для пожежогасіння розташований на відстані понад ста метрів.

Пожежний щит на будівельному майданчику повинен відповідати наступним вимогам правил пожежної безпеки (Україна):

  • розміщується в добре видному і доступному місці для швидкого доступу до інвентарю;
  • не повинен загороджувати аварійні та евакуаційні виходи;
  • мати повну комплектацію, передбачену (пожежний щит) ДСТУ.

Використання спеціальних інструментів в господарських потребах категорично заборонено.

 

Норми для будівель і споруд (комплектація)

Будівельні об'єкти і відкриті майданчики відповідають категорії пожежної небезпеки типу Д - згідно ДСТУ один щит повинен відповідати площі до 1800 метрів квадратних. Комплектація інвентарем і ручними інструментами на будівельному майданчику повинна бути розрахована на гасіння загорянь твердих речовин, процес горіння яких протікає за участю кисню і супроводжується тлінням - деревини, тканини, пакувального паперу і інших матеріалів.

 

Пожежні щити і стенди

 

Пожежний щит на будівельному майданчику повинен мати наступний набір інвентарю:

Крім того, стенд може бути дооснащені ємністю для зберігання піску, візками для транспортування інвентарю до місця пожежі та іншими пристосуваннями. Ємність для піску являє собою ящик, пофарбований в червоний колір. Ящик може бути відкритого типу або мати верхню кришку для захисту гасячого речовини від природних опадів, сміття і бруду.