На більшості території України навесні і влітку різко підвищується ризик виникнення природних вогнищ загоряння. Вони насамперед небезпечні двома факторами - швидкістю поширення вогню і великою площею захоплення. Природні пожежі знищують багатства наших лісових угідь, а в деяких випадках впритул підходять до житлових і промислових об'єктів, погрожуючи цінному майну і навіть життю людей. Більшість вогнищ загорянь виникають з вини людського фактора, але існують і природні причини. Пожежі на природних територіях: як запобігти і як з ними боротися?

 

Як запобігти пожежі?

Природні пожежі можуть тривати днями або тижнями, і вони вкрай складні для гасіння. Вони класифікуються на:

 • лісові;
 • торф'яні;
 • степові;
 • ландшафтні;
 • викликані стихійними лихами.


Згідно сумної статистики, переважна більшість лісових пожеж формується через людей, але за близько 8 – 9% винними виявляються такі природні явища, як блискавки. Для того, щоб запобігти формуванню вогнища загоряння, необхідно дотримуватися кількох простих правил поведінки.

Не підпалювати суху траву! Крім небезпеки неконтрольованого поширення вогню, випалювання знищує верхній родючий шар грунту, вбиває тварин і птахів, знищує їх природний ареал проживання, забруднює повітря токсичними газоподібними продуктами горіння. Неконтрольований підпал трави в комплексі з сильним вітром може стати причиною масштабної катастрофи, яка загрожуватиме не тільки природі, а й людям.

 

У сухий сезон пожеж заборонено користуватися в лісі відкритими джерелами вогню! Особливо актуально це для другої половини весни, коли поверхня землі покрита сухою травою, листям і гілками, а також літа і перших тижнів осені, для яких характерна спекотна погода без опадів. Непогашене багаття і непогашені сигарети особливо небезпечні на тих ділянках природних ландшафтів, які мають велику кількість сухої трави, а також в хвойних молодняках, на неочищених від сухого дерева ділянках лісу. Якщо на території введений протипожежний режим, то відвідування лісових масивів категорично забороняється.

 

Для дотримання техніки безпеки заборонено брати в ліс горючі речовини і рідини. Залишені в лісі осколки скла або посуд можуть стати причиною формування надзвичайної ситуації - сонячні промені можуть бути сфокусовані на сухій траві або хвої, приводячи до загоряння

 

Водіям автотранспортних засобів забороняється:

 • в'їжджати в ліс на несправних автомобілях;
 • заправляти їх в зелених масивах;
 • курити або розводити полум'я в безпосередній близькості від авто;
 • залишати в лісі ганчір'я, ганчірки, папір або сміття, просочені паливно-мастильними матеріалами.


Гасіння пожежі підручними засобами

Якщо вогнище загоряння в лісі все ж сформувався з вашої вини або ви стали свідком загоряння, то не слід втрачати ні хвилини або піддаватися паніці. Перш за все необхідно повідомити по телефону службам порятунку про місце виникнення і приступити до гасіння пожежі самостійно, використовуючи підручні засоби, доступне пожежне обладнання або пожежну техніку:

 • якщо поруч є природні джерела води (річки, струмки, озера, ставки) — заливайте полум'я за допомогою підручних ємностей, відер або мотопомпи;
 • облийте водою всі розташовані поруч з вогнем рослини - це допоможе локалізувати пожежу;
 • за допомогою віника із зелених гілок вогонь можна захльостувати;
 • закидайте полум'я сирою землею або піском, використовуючи лопату або підручні засоби;
 • спробуйте косити траву на шляху пожежі, сформувавши смугу безпеки, яка затримає вогонь;
 • якщо вам вдалося погасити полум'я самостійно - повідомити про це в службу порятунку або лісництво;
 • якщо впоратися самостійно не вдалося - дочекайтеся приїзду рятувальників на безпечній відстані від вогню.

Під час гасіння вогню не можна відходити занадто далеко від доріг, стежок або просік, постійно підтримуючи зв'язок з іншими учасниками гасіння за допомогою звукових сигналів або візуально. Якщо полум'я розгорілося дуже сильно - залиште місце надзвичайної події що б не отримати опіків або отруєння димом. Якщо вогонь в лісі поширюється низом - рухайтеся перпендикулярно вогню, по дорогах, просіках, берегах водойм або відкритих галявин. Якщо вогонь поширюється по верхах дерев - пригніться ближче до поверхні землі і захистіть за допомогою вологої тканини органи дихання від токсичних газоподібних продуктів горіння. Якщо вийти із зони вогню не вдається, то постарайтеся знайти водойму і увійти в нього.

 

Дотримуючись правил пожежної безпеки, можна не тільки чудово відпочити на природі сім'єю або в компанії, але і зберегти наші ліси, поля, тваринний і рослинний світ від катастрофи.