Обмеження поширення вогню, димових газів під час пожежі, так само усунення можливості їх проникнення в суміжні приміщення, включаючи вище і нижче розташовані, є важливим завданням при проектуванні, зведенні, подальшій експлуатації будівель, споруд. Наявність та монтаж протипожежних перешкод спочатку локалізує пожежу в межах одного приміщення, поверху або будівельного відсіку будівлі, що дає необхідний час для евакуації, прибуття та розгортання сил пожежних, аварійно-рятувальних підрозділів.

Протипожежна перешкода – це будівельна конструкція з нормованою межею вогнестійкості та класом конструктивної пожежної небезпеки конструкції, об'ємний елемент будівлі або інше інженерне рішення, призначені для запобігання розповсюдженню пожежі з однієї частини будівлі, споруди в іншу або між будинками, спорудами, зеленими насадженнями.

Види та класифікація

Види, типи заповнення перешкод багато в чому схожі, але мають значні відмінності за типом пристроїв, способом приведення в дію, конструктивним особливостям.

Усі протипожежні перешкоди в залежності від способу запобігання розповсюдженню небезпечних факторів пожежі поділяються на такі типи:

 • протипожежні стіни;
 • протипожежні перегородки;
 • протипожежні перекриття;
 • протипожежні розриви;
 • протипожежні завіси, штори та екрани (екранні стіни);
 • протипожежні водяні завіси;
 • протипожежні мінералізовані смуги.

Протипожежні стіни, перегородки та перекриття, заповнення прорізів у протипожежних перешкодах (протипожежні двері, ворота, люки, клапани, вікна, штори, завіси) залежно від меж вогнестійкості їхньої огороджувальної частини, а також тамбур-шлюзи, передбачені в отворах протипожежних від типів елементів тамбур-шлюзів, поділяються на такі типи:

 • стіни 1-й чи 2-й тип;
 • перегородки 1-й чи 2-й тип;
 • перекриття 1, 2, 3 або 4 тип;
 • двері, ворота, люки, клапани, екрани, штори 1, 2 чи 3-й тип;
 • вікна 1, 2 чи 3-й тип;
 • завіси 1-й тип;
 • тамбур-шлюзи 1-й чи 2-й тип.

Протипожежні перегородки

Повною мірою вищевикладене визначення протипожежної перешкоди та вимоги відносяться до одного з найпоширеніших видів перешкод вогню, теплового впливу, летких продуктів горіння – протипожежних перегородок. Залежно від конструкції, матеріалу, способу виконання, призначення до протипожежних перегородок також відносяться: ворота, двері, люки та вікна.

Ворота та двері

Найбільш поширений вид виробів, що використовуються у промисловому та цивільному будівництві. Їх встановлюють:

 1. У протипожежних перегородках та стінах.
 2. У тамбур-шлюзах пожежонебезпечних цехів, виробництв.
 3. У складських, технічних приміщеннях із зберіганням горючих речовин, матеріалів, де встановлено пожежонебезпечне, зокрема електротехнічне устаткування.
 4. У отворах виходу на покрівлю, горище.
 5. У ліфтових шахтах.
 6. В огорожах комунікаційних, технологічних галерей, каналів, шахт, ніш.

Залежно від ступеня вогнестійкості, функціонального призначення будівель встановлюються такі типи протипожежних воріт, дверей:

Мають вогнестійкість з межею EI 60, де E – втрата цілісності, I – теплоізолюючої здатності конструкції виробу, а 60 – час у хвилинах.

Забезпечують EI 30.

Вироби з вогнестійкістю EI 90, 45 або 15 використовуються рідше, виготовляються на замовлення.

Протипожежні ворота, двері можуть бути різними за виконанням:

 1. Орні - одно-або двостулкові. Найбільш надійна, перевірена використанням конструкція, що забезпечує непогану газонепроникність, практично герметичність. Більшість встановлюваних на об'єктах, що захищаються, - розстібні.
 2. Маятникові. Встановлюються там, де необхідно часто користуватися дверима. Через відсутність порога газонепроникність не забезпечується.
 3. Відкатні. Зазвичай застосовуються для заповнення прорізів воріт у виробничих, складських комплексах, будинках автостоянок.

Полотна дверей та воріт бувають суцільними (виробничі підприємства, складські приміщення, комплекси), засклені (громадські, адміністративні будівлі, офісні приміщення, об'єкти торгівлі), декоровані глухими декорованими вставками, накладками. У протипожежних воротах можуть бути встановлені хвіртки для зручності роботи персоналу.

Крім забезпечення необхідної межі вогнестійкості – теплоізолюючі властивості, цілісності полотна, коробки, збереження геометричних розмірів під впливом високої температури, протипожежні двері повинні бути достатньо герметичними, щоб унеможливити проникнення в суміжні приміщення токсичних продуктів горіння.

Щоб забезпечити це, виконують ущільнення в притворах різними стрічками, що герметизують, у тому числі термостійкими (гарячий, холодний дим), установкою дверних доводчиків та інших подібних пристроїв як ручної дії, так і автоматичних.

Зазвичай протипожежні ворота (двері) випускаються типових розмірів, що застосовуються у масовому будівництві. Але, у разі потреби, виробники виготовляють і нестандартні конструкції. Те саме стосується кольору полотен, коробок. Зазвичай вони білі, червоні або рідше – сірі, але в заводських умовах їх можуть на замовлення пофарбувати у будь-які кольори по RAL, які підходять для дизайну інтер'єру для приміщень будівлі.

Важливо! Забарвлення таких конструкцій, їх конструктивні елементи, у тому числі доводчики, стрічки ущільнювачів, ручки, скоби, клямки, замки повинні бути сертифіковані у складі виробу. Самостійне фарбування, заміна комплектуючих виробу на об'єкті, що захищається будівельною, експлуатуючою організацією не допускається державними правилами, регламентами.

Матеріал для виготовлення

Як правило, це метал – листи, куточок для полотна та коробок із високоякісної сталі, аж до нержавіючої, негорючі, вогнестійкі заповнювачі внутрішнього об'єму конструкції – листові, сипучі речовини, піна.

Крім того, протипожежні двері виготовляються з наступних матеріалів:

 1. Деревини, що піддана глибокій вогнезахисній обробці або термостійких матеріалів на її основі.
 2. Алюмінієві сплави.
 3. Вогнестійке скло.

До відома! Протипожежні двері із термостійкого пластику – міф.

Люки

Область використання протипожежних люків на об'єктах навіть ширша, ніж у аналогічних дверей, адже крім стін, перегородок їх встановлюють у перекриттях будівлі, включаючи горище, підвал, технічні поверхи.

За рахунок менших розмірів їх використання в обмежених умовах експлуатації вогнестійких коробів комунікаційних, вентиляційних, шахт, каналів, галерей, ніш цілком виправдано, дозволяючи проектувати, встановлювати протипожежні люки у зручних для обслуговування технічним персоналом місцях будівлі. Конструктивне виконання, межа вогнестійкості, газонепроникність люків відповідає протипожежним дверям.

Вікна

Встановлення в отворах стін, перегородок вікон з вогнестійкого скла дозволяє не тільки забезпечити відмінний огляд, візуальний зв'язок між приміщеннями, а й поставити надійний заслін високій температурі, продуктам горіння під час пожежі. Межа вогнестійкості у них не нижче, ніж у дверей та люків.

Інша перевага глухих вікон у порівнянні з протипожежними дверима - повна герметичність, стійкість до проникнення токсичних продуктів пожежі, що розвивається. У той же час випускаються вогнезахисні вікна з автоматичними пристроями для закриття спонукального сигналу приладу АПС.

Штори та завіси

Це більш сучасна версія підйомно-секційних протипожежних воріт, що рідко раніше застосовувалися, дверей для заповнення значних за площею будівельних отворів.

Досить полегшені штори зі сталі, що швидко закриваються, алюмінієвих сплавів сьогодні замінюють собою не тільки традиційні двері, а й інші конструкції – люки, вікна, навіть внутрішні перегородки, розділяючи при встановленні будь-які приміщення від офісних до торгово-складських на ізольовані протипожежні відсіки.

Основні переваги:

Можливість захисту практично будь-яких за площею отворів у стінах, перегородках, що важливо у виробничих, складських будівель з великим будівельним об'ємом.

Відсутність труднощів при відкриванні/закриванні, у необхідній площі, просторі для руху стулок, полотен протипожежних воріт, дверей.

Вогнестійкість вища – до EI 120.

Фахівці вважають, що використання протипожежних штор – новий крок у забезпеченні пожежної безпеки будівель та споруд.

Висновки:

Вибір найбільш відповідного варіанту набору виробів заповнення будівельних, технологічних отворів для будівлі, що будується, реконструюється, повинен визначатися фахівцями проектних організацій, технічних служб замовника, яким належить обслуговувати цей об'єкт.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!