Засоби індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД) є обов'язковим елементом екіпіровки для інженерного і обслуговуючого персоналу підприємств і організацій, які виконують роботи з небезпекою проникнення в легені, ротову або носову порожнину людини отруйних і токсичних речовин. Вони захищають людину від пилу, газів і пара, вірусів, бактерій, токсичних аерозольних суспензій, забезпечують очистку дихальної суміші від сторонніх домішок. ЗІЗОД застосовуються на будівельних майданчиках, виробничих, добувних і переробних ділянках, підприємствах хімічної та нафтохімічної промисловості, в медичних лабораторіях, лікарнях і клініках, при ліквідації наслідків стихійних лих і гасіння пожеж.

Основні засоби захисту органів дихання - класифікація

За типом своєї дії ЗІЗОД поділяються на дві великі групи:

 • фільтруючі - застосовуються при вмісті кисню в навколишньому повітрі не менше ніж 17%;
 • ізолюючі - використовуються при вмісті кисню менше 17%.

Найбільш поширеними на ринку України є фільтруючі вироби. До них відносяться четверьтмаскі, напівмаски або респіратори, повнолицеві маски або протигази, капюшони і шоломи.

 

Саморятівник - засіб індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД), людини. "Бриз-3401 (ГДЗК)" призначений для захисту органів дихання, очей і обличчя людини (підходить і дітей у віці від 12 років) від токсичних продуктів горіння (в т.ч. оксиду вуглецю) при евакуації із задимлених приміщень під час пожежі, а так само від інших небезпечних хімічних речовин (парів, туманів, газів і аерозолів) в разі техногенних аварій і терористичних актів.

Рекомендується використовувати за призначенням при температурі від - 40°С до + 60°С (для захисту від оксиду вуглецю від 0°С до + 60°С).

Саморятівник універсальний фільтруючий Бриз-3402 (ГДЗК) відповідає ГОСТ 53261-2009 і ГОСТ Р 22.9.09-2014.

У комплект саморятівника Бриз-3401 (ГДЗК) входять:

• робоча частина - 1шт.;

• герметична упаковка - 1 шт.;

• сумка або картонна упаковка або пластиковий футляр -1 шт.;

• керівництво по експлуатації - 1 шт.;

• паспорт - 1 шт.

Технічні характеристики:

 1. Коефіцієнт проникності фільтруючого матеріалу респіратора по тест-речовині масляний туман (МТ) через саморятівник - не більше 1,0%;
 2. Середній вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі - 1,0%;
 3. Маса робочої частини саморятівника - не більше 800 грам;
 4. Площа поля зору - не менше 70%;
 5. Термін служби саморятувальника в стані очікування застосування - не менше 7 років;
 6. Час захисної дії по токсичних продуктах горіння:
  • по монооксиду вуглецю, хлориду водню, ціаніду водню, акролеїну - не менше 30 хв.;
 7. Час захисної дії по іншим тест-речовинам:
  • по хлорціану, хлору, діоксиду сірки, аміаку, циклогексану, диметиловому ефіру - не менше 40 хв.;
  • по декану (аналог ФОР), оксиду і діоксиду азоту - не менше 30 хв.;
  • по парам ртуті - не менше 6000 хв.

 

Саморятівник універсальний фільтруючий Бриз-3401

 

Респіратори

Респіратори - це спеціальний засіб захисту органів дихання від газів, пилу, аерозолів, вірусів і бактерій. Воно являє собою чверть або полумаску, що прикриває нижню частину обличчя - носову і ротову порожнину. Кріплення на голові здійснюється еластичними ременями або гумками. Він щільно прилягає до шкіри обличчя, тому дихальна суміш може потрапити у внутрішній простір тільки через фільтруючий елемент - тканинний матеріал маски або спеціальний клапан з патроном.

Захист органів дихання від різних вражаючих факторів забезпечується складом і конструкцією фільтруючого елемента. Споживачам в Україні пропонуються наступні типи респіраторів:

 • від пилу - мають фільтруючі елементи з волокнистих речовин на основі полімерних матеріалів, які добре затримують дрібні частинки пилу. Широко застосовуються на будівельних майданчиках, в гірничодобувних і обробних підприємствах для захисту від бетонного пилу, шпаклівки, вугільного пилу, інших шкідливих і токсичних речовин. Найчастіше протипилові моделі є одноразовими виробами, які необхідно регулярно міняти. На ринку вони продаються наборами;
 • від газових сумішей - захищають легені людини від отруйних і токсичних газів органічної і неорганічної природи. У промисловості, побуті і сільському господарстві вони застосовуються під час виконання технологічних робіт з лакофарбовими сумішами, розчинниками, добривами, сполуками ртуті, сірководнем, аміаком та іншими токсичними речовинами;
 • комбіновані моделі - забезпечують захист користувачів від пара, газових сумішей, пилу і бруду, а також біологічних факторів (вірусів, бактерій і патогенних мікроорганізмів).

Фільтруючі елементи

Головною складовою будь-якого респіратора, що забезпечує його функціональні характеристики, є фільтруючий елемент. Елементом, що фільтрує може бути сама поверхня матеріалу, з якого зроблена напівмаска, або спеціальний патрон зі змінним або одноразовим фільтром. Проходячи через фільтруючий елемент, повітряна суміш очищується від токсичних домішок і надходить в легені. Повітря надходить через фільтр в результаті вдиху користувача (респіратори негативного тиску) або примусово (вироби з примусовою подачею).

Тип використовуваного фільтруючого патрона залежить від типу токсичного або отруйної речовини. Для захисту від аерозольних сумішей застосовуються кілька типів фільтрів, вибір яких визначається розміром частинок, розпорошених в повітрі. Захист від токсичних газів і пари забезпечується хімічними патронами з матеріалом-поглиначем, який вступає в хімічну реакцію з речовинами, розчиненими в повітрі, і затримує їх.

Як правильно вибрати респіратор для захисту дихальних шляхів?

Правильний вибір і придбання індивідуальних засобів захисту органів дихання повинен грунтуватися на оцінці наступних факторів:

 • концентрації кисню в навколишньому повітрі на всьому протязі виконання технологічних операцій або робіт;
 • типу забруднюючих речовин, що містяться в повітряному середовищі;
 • форме забруднення - гази, пил, туман, пара, волокна речовини в повітрі, токсичний дим, віруси, бактерії;
 • ступінь ураження організму людини отруйними речовинами;
 • концентрація забруднюючих речовин в повітряної суміші;
 • норма ГДК або безпечний рівень концентрації речовини;
 • можливість виникнення інших факторів небезпеки - загоряння, викид радіоактивних або хімічно небезпечних речовин, іскріння та інше.