Дерево навіть в наші дні залишається одним з найбільш популярних будівельних матеріалів у всіх країнах світу. Воно доступне за своєю вартістю для широкого кола споживачів, просто обробляється, відрізняється міцністю, довговічністю і привабливим зовнішнім виглядом. Деревина широко застосовується як у зовнішній, так і у внутрішній обробці житлових, офісних, громадських будівель і споруд. Однак при цьому важливою і значущою проблемою є потенційно високий рівень пожежної небезпеки - деревина не тільки руйнується під час пожежі, приводячи до обвалення будівельних конструкцій, але і є відмінним паливом, приводячи до розширення вогнища загоряння. Сучасний ринок надає кілька вогнезахисних покриттів для дерева, які максимально збільшують опірність матеріалу відкритого полум'я і високій температурі, надаючи можливість людям покинути охоплені пожежею приміщення. Захист деревини від вогню: які засоби і способи пропонує ринок України?

 

Класифікація вогнезахисних засобів для дерева

Перш за все слід зазначити, що вогнезахист дерев'яних конструкцій є обов'язковою вимогою для введення об'єкта нерухомості в експлуатацію. Проведення спеціальних робіт дозволено тільки тим організаціям і компаніям, які мають спеціальну ліцензію, необхідний досвід і укомплектований штат фахівців.

Найбільш популярним і затребуваним способом обробки є нанесення на поверхню деревини спеціальних вогнезахисних засобів. Просочення дерев'яних елементів і конструкцій речовиною-антипіреном повинна здійснюватися в пристосованих для цього виробничих приміщеннях з обладнаними автоклавами, в яких підтримується необхідна температура і тиск. Обробка фарбами, лаками, мастиками та іншими вогнестійкими складами може здійснюватися безпосередньо на об'єкті.

 

Для додання вогнезахисних властивостей деревині використовуються наступні речовини і склади:

  • пасти - наносяться на поверхню конструкцій шаром до 2-х сантиметрів і мають в складі мінеральні солі, глину, неорганічні сполуки та інші добавки. Пасти перекривають доступ кисню до поверхні дерева під час пожежі;
  • лаки - безбарвні склади, що наносяться на поверхню конструкцій в кілька шарів. Вони формують захисну плівку і часто застосовуються в комплексі з просоченням;
  • фарби зі спучуючимося ефектом - формують захисний шар під дією високої температури пожежі. Можуть наноситися на поверхню дерева як ручним, так і машинним способом. За своїм хімічним складом вони бувають акриловими, водно-дисперсійними і епоксидними. Компанії-виробники можуть додавати до складу антисептичні добавки для підвищення комплексного захисту.

 

Види вогнезахисту

Хоча протипожежна обробка дерев'яних елементів і конструкцій не усуває повністю всіх факторів небезпеки по час надзвичайних ситуацій, але вона дозволяє знизити ризик загоряння, дає більше часу для евакуації, зменшує ступінь димоутворення і виділення токсичних газоподібних продуктів горіння. Такий ефект досягається за рахунок формування зовнішнього шару з негорючими характеристиками, який служить захистом від полум'я і припливу кисню, або за рахунок зміни хімічного складу волокон дерева.

Основними видами вогнезахисту є:

  • конструкційний захист - використання спеціальної негорючої штукатурки або обробка іншими негорючими матеріалами;
  • нанесення на поверхню дерева спеціальних мастиками, паст або вогнезахисних лаків і фарб;
  • просочення дерев'яних конструкцій спеціальним антипіреном в промислових автоклавах.


Технічні вимоги

Технічні вимоги і регламенти вогнезахисної обробки дерев'яних конструкцій міститися в нормативних регламентах НАПБ Б.01.012-2007 «Правила вогнезахисту», інструкціях і рекомендаціях щодо застосування спеціальних складів та інших нормативно-правових актах. Захист виконується на підставі спеціального пакету проектної документації. Проект розробляється як складова частина проектно-кошторисної документації об'єкта або окремо для всіх будівельних елементів і конструкцій, які слід захистити від вогню. Розроблений проект проходить протипожежну експертизу в органах державного нагляду і може бути реалізований тільки після отримання позитивного експертного висновку.