Чадний газ є речовиною, від якоЇ гинули люди на всьому протязі людської історії. Жодна інша речовина, мабуть, не була настільки добре досліджена, але у вчених все ще багато питань без відповіді. Проблема полягає в тому, що чадний газ є обов'язковим супутником процесу горіння біологічного палива. Крім того, в незначній концентрації він може синтезуватися навіть в організмі людини, тому на перших етапах отруєння мозок не сприймає його як загрозу і не задіює захисні механізми.

 

Чадний газ або окис вуглецю має хімічну формулу виду СО. Він утворюється в результаті неповного процесу згоряння будь-якого органічного типу палива - дров, вугілля, бензину, дизеля, природного газу та інших. Якщо органіка згоряє повністю, то формуються вода Н2О і двоокис вуглецю з формулою СО2. У разі, якщо згоряння палива відбувається в умовах дефіциту кисню - в процесі неповного окислення органічних речовин утворюється чадний газ.

 

Найчастіше люди страждають від отруєння цією речовиною через неправильну роботу пічного опалення або на пожежах. Перший фактор поступово відходить у минуле, а ось пожежі є найпоширенішим видом стихійних лих. Чадний газ - головний вражаючий фактор під час пожеж. Від нього найбільше страждають і гинуть люди - не висока температура або відкритий вогонь, а невидимий вбивця.

Угарный газ

Крім того, небезпеку становлять працюючі автомобілі в замкнутому просторі. Багато автомобілістів думають, що 10-20 хвилин працюючого двигуна в гаражі при відкритих дверях не представляють ніякої небезпеки, насправді ж концентрація токсичного газу здатна дуже швидко привести до втрати свідомості і навіть загибелі людини. Чадний газ важчий за повітря і близько землі його концентрація максимальна - нахилившись за інструментом або сумкою, людина вдихає отруту, що призводить до дужесумних наслідків.

 

Так як газ не має кольору і запаху, розпізнати симптоми отруєння дуже важко, особливо на перших етапах. Найчастіше, якщо біда наздогнала вас не під час пожежі, отруєння списують на серцевий напад або раптове нездужання. Найчастіше, чадний газ викликає раптову головну біль, відчуття нудоти, запаморочення, біль біля серця, сонливість і часте серцебиття. Більш сильне отруєння викликає блювоту і сильний кашель. При перших симптомах необхідно терміново залишити приміщення і вийти на свіже повітря. Потім слід негайно викликати лікарів і рятувальників для визначення причини витоку газу.

 

Якщо людина отруїлася газом під час пожежі, необхідно:

  • використовувати всі засоби індивідуального захисту;
  • винести потерпілого з будівлі;
  • вокласти його на рівну і тверду поверхню на спину, розстебнути верхні гудзики одягу і дати можливість вільно дихати;
  • якщо є можливість - покласти холодний компрес з підручних матеріалів на голову і груди;
  • напоїти теплим напоєм;
  • якщо потерпілий знаходиться без свідомості - викликати швидку допомогу і робити штучне дихання до її приїзду.


Під час пожежі необхідно пам'ятати, що від отруєння чадним газом не врятує мокра тканина - слід викликати рятувальників і виходити на відкритий простір при перших ознаках стихійного лиха. Найбільш уразливими перед газом є люди похилого віку і діти - допоможіть їм вийти через евакуаційні виходи і надайте всю необхідну допомогу.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТЬ ЖИТТЯ!