Пожежна шафа являє собою спеціалізоване сховище для протипожежного інвентарю. Від його збереження і працездатності залежить своєчасне гасіння виниклого вогнища загоряння або задимлення на самих ранніх стадіях і мінімізація збитків від пожежі. Своєчасний контроль допоможе вберегти кошти гасіння від розкрадання, нецільового використання або виходу з ладу внаслідок природних причин.

 

За своєю конструкцією пожежний шафа (ПШ) являє собою тонкостінний ящик, зроблений з металу або інших негорючих матеріалів. Його розміри залежать від того кількість протипожежного інвентарю, яке в ньому має зберігається. У своїй мінімальної квартирної комплектації ПШ вміщує рукав з насадкою, прикріплений до крана для подачі води. Якщо конструкція не має спеціальної касети - рукав вкладається «гармошкою».

 

 

У середній комплектації ПШ являє собою двосекційний сховище для рукава, насадки, пожежного крана і одного або декількох вогнегасників різних марок і типів. Більш складні варіанти, що встановлюються на промислових і складських об'єктах нерухомості, мають додаткові індивідуальні засоби захисту та гасіння вогнищ загоряння.

 

Правила пожежної безпеки України передбачають, що дверцята ПШ повинні замикатися на вбудовані або зовнішні замки і пломбуватись. Ключі від шафи повинні зберігатися у особи, відповідальної за протипожежну безпеку будівлі або споруди, а запасний ключ повинен знаходитися в ключниці пожежній, яка вішається на стіну. Конструкція ПШ може мати суцільну двері або містити осмотровое віконце.

 

Контроль стану ПШ включає в себе зовнішній огляд на наявність механічних пошкоджень конструкції, що замикає замку і пломби і внутрішній огляд протипожежного інвентарю та обладнання. Огляд проводиться особою, відповідальною за протипожежну безпеку на підприємстві.

 

Шафа повинен бути пофарбований в червоний або білий колір з червоними розпізнавальними знаками на поверхні і мати відповідну нормативним вимогам маркування. Пожежний інвентар всередині повинен бути розташований таким чином, що б кожен предмет можна було взяти окремо в екстрених ситуаціях. Предмети можна класти один на одного або поміщати в ПШ сторонні речі.

 

 

Пожежний рукав, що зберігається в ПШ, вимагає проведення регламентних робіт і перекочування не менше, ніж один раз на рік. Під час проведення робіт необхідно ретельно досліджувати рукав на наявність механічних пошкоджень, потертості або інших чинників, що порушують цілісність і герметичність конструкції.

 

Перевірка вогнегасників, що входять до складу пожежного інвентарю ПШ, проводиться один раз в три місяці та включає в себе перевірку збереження корпусу і рівень тиску всередині конструкції. У разі необхідності вогнегасник направляється на перезарядку або ремонт. Періодичність планової перезарядки різна для різних типів вогнегасників - від одного разу на рік, до одного разу на п'ять років.