Індикатор тиску (манометр) – це спеціальний показуючий прилад, який дозволяє візуально контролювати величину тиску газу, що витісняє, у вогнегаснику.

Де встановлюється

Усі вогнегасники закачувального типу (крім газових), що перезаряджаються, повинні бути оснащені індикатором тиску (манометром), що показує наявність тиску витісняючого газу в вогнегаснику і дозволяє оцінити його величину.

Значення максимального тиску на шкалі індикатора тиску має становити 150-250% номінального тиску зарядки при температурі (20±5) °С.

Індикатор тиску повинен мати супровідні документи, що підтверджують відповідність його параметрів вимогам технічних документів на вогнегасник.

Витіснюючий газ та тиск

Який витісняючий газ для зарядки в вогнегасники закачувального типу і в балони високого тиску допускається застосовувати:

  • повітря,
  • азот,
  • аргон,
  • рідкий двоокис вуглецю,
  • гелій чи їх суміші.

Азот, аргон і двоокис вуглецю повинні бути не нижче за перший сорт. Вміст водяної пари в газах (при 20 °С), що використовуються для зарядки газових балонів та закачувальних вогнегасників (крім водного, повітряно-емульсійного та повітряно-пінного).

Робочий тиск – це тиск витісняючого газу в зарядженому вогнегаснику, необхідне виходу вогнегасної речовини з параметрами, значення яких визначено нормативним документом.

Максимальний робочий тиск – найбільше значення тиску газу, що витісняє, який встановлюється (перед початком виходу вогнегасної речовини) у зарядженому вогнегаснику, витриманому не менше 24 годин при максимальній температурі його експлуатації. Максимальний робочий тиск вказують у технічному документі як граничне значення робочого тиску.

Мінімальний робочий тиск – найменше значення тиску газу, що витісняє, який встановлюється (перед початком виходу вогнегасної речовини) у зарядженому вогнегаснику, витриманому не менше 24 годин при мінімальній температурі експлуатації. Мінімальний робочий тиск вказують у технічному документі як нижнє граничне значення робочого тиску.

Який тиск має бути у вогнегаснику?

За величиною робочого тиску вогнегасники поділяють на:

  • низького тиску, де робочий тиск 2,5 МПа при температурі навколишнього середовища (20+2) °С;
  • високого тиску, де робочий тиск > 2,5 МПа за нормальної температури навколишнього середовища (20±2) °З.

Зони (покази) тисків

1. Зелена зона манометра

Ділянка шкали індикатора тиску, що вказує на діапазон робочого тиску вогнегасника (який встановлений технічною документацією на даний вогнегасник), повинен бути пофарбований в зелений колір.

2. Червона зона манометра

Ділянка шкали індикатора тиску поза діапазоном робочого тиску, що позначає знижений тиск, має бути пофарбований у червоний колір.

3. Жовта зона манометра

Ділянка шкали індикатора тиску поза діапазоном робочого тиску, що позначає підвищений тиск, повинна бути пофарбована в червоний або інший (крім зеленого) колір (приклад на зображенні вище – жовта зона).

Нульове значення – це номінальне значення або мінімальне та максимальне значення робочого тиску мають бути вказані на шкалі індикатора відмітками з цифрами.

Для закачувальних вогнегасників, оснащених індикатором тиску, витік газу, що витісняє, допускається контролювати положенням стрілки індикатора тиску, яка повинна знаходитися в зеленому секторі шкали.

Вимоги

Вимоги та рекомендації технічної документації на вогнегасник під час контролю показань манометра:

Перед введенням вогнегасника в експлуатацію та при періодичному (щоквартальному) обслуговуванні необхідно контролювати тиск у корпусі закачувального вогнегасника або в газовому балоні (якщо він розташований зовні та оснащений манометром або індикатором тиску).

При експлуатації вогнегасника необхідно контролювати і справність самого манометра чи індикатора тиску (якщо він передбачений конструкцією вогнегасника). Забороняється експлуатувати вогнегасник у разі несправності індикатора тиску.

Потрібно дотримуватися вказівок технічної документації на вогнегасник, які повинні включати вимоги щодо контролю тиску в вогнегаснику, а також можуть містити рекомендації щодо підтримки або створення нормативного тиску (у тому числі при перезарядці).

Який тиск витримує балон під час випробувань?

Корпус вогнегасника низького тиску при випробуванні на руйнування повинен протягом 60 с витримувати тиск, що відповідає значенню > 2,7 рази максимального робочого тиску (але не менше 5,5 МПа).

 

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!