Забезпечення пожежної безпеки квартири або будь-якого іншого об'єкта досягається профілактичними діями з боку як підрозділів МНС, так і самих власників. У даному випадку ми будемо розглядати житлову квартиру, хоча правила та вимоги пожежної безпеки щодо влаштування електропроводки актуальні і для інших приміщень (офіс, підприємства тощо). Обидві причини часто викликані бажанням заощадити, що скупий платить двічі і найчастіше краще переплатити купивши якісну проводку, що бути впевненим у безпеці експлуатації. За цим принципом слід підходити під час проектування та монтажу електропроводки у квартирі, будинку.

Електропроводка - сукупність проводів і кабелів з елементами кріплення, що відносяться до них, підтримують і захисними конструкціями і деталями, регламентованими стандартами.

Типи

 • внутрішня - електропроводка, розташована всередині будівель та споруд;
 • зовнішня - електропроводка, розташована зовні будівель та споруд;
 • відкрита - електропроводка, розташована на поверхні будівельних конструкцій та між ними;
 • прихована електропроводка, розташована всередині будівельних конструкцій.

Правила

Забезпечення пожежної безпеки загальноприйняте та рекомендоване всіма у застосуванні мідних кабелів для монтажу електропроводки. Це той випадок, коли необхідно витратитися, але на виході отримати якісний “продукт”, ніж якщо використовувати алюмінієвий кабель. Використання алюмінієвої проводки допустиме згідно з ПУЕ, але з деякими умовами, про це читайте у ПУЕ.

Якщо коротко, про негативні фактори при використанні алюмінієвої проводки можна перерахувати такі:

 • необхідно великий поперечний переріз кабелю щонайменше 16 мм2;
 • більший питомий електричний переріз порівняно з міддю різниця майже вдвічі. Таким чином при тому самому напрузі алюмінієвий провідник повинен бути товщі мідного в два рази;
 • у порівнянні з алюмінієм, мідь набагато еластичніша.

З проводкою сподіваюся визначилися - яку брати, мідну проводку або алюмінієву, вирішувати вам. Залишилося вибрати поперечний переріз для звичайної квартири? Ось тут можна підійти диференціально і трохи заощадити.

У квартирі є два види (джерела) споживання електроенергії, яка йде на:

 1. Освітлення приміщення.
 2. Забезпечення роботи електроприладів.

Так як сила споживаного струму на освітлення приміщення не дуже велика, то можна обійтися кабелем невеликого поперечного перерізу наприклад 1,5 мм2, а ось на основне джерело споживання енергії підвести кабель з великим перетином, тут необхідно дивитися яку кількість і які саме прилади встановлюватимуть всередині приміщення.

Якщо брати середньостатистичну квартиру зі стандартним набором техніки (телевізор, комп'ютер, електричний чайник, мікрохвильова піч тощо) необхідно брати перетин не менше 2,5 мм2 для забезпечення пожежної безпеки квартири.

Також слід зазначити, що при виборі електропроводки, а особливо при покупці в магазині необхідно дивитися на відповідність вимогам безпеки до даної продукції.

Пожежна безпека електропроводок забезпечується дотриманням основних вимог:

 • правильним вибором виду електропроводки та способу її прокладання;
 • відповідністю виду електропроводки і характеристик проводів, кабелів і труб, що використовуються допустимим способам прокладки по підтримуючих підставах і конструкціях;
 • правильним вибором електрозахисту.
 • електропроводки повинні задовольняти всім вимогам навколишніх умов (наприклад, спекотне та запорошене приміщення).
 • зручне прокладання кабелів, що сприяє швидкій локалізації вогнища пожежі.
 • монтаж електропроводки має здійснюватися фахівцями.

Захист від пожежі

Для додаткового захисту вашої електропроводки, а також побутових електроприладів у квартирі необхідно встановлювати автомати максимального струмового захисту або як їх називають в народі електроавтомати.

Звичайно, установка електроавтоматів це обов'язкова вимога правил пожежної безпеки для запобігання пожежі в квартирі, але на жаль саме зневага цього правила стає причиною пожежі. Відсутність автоматів захисту від короткого замикання є порушенням на підприємствах чи загальних сходових клітинах у житлових будинках (особливо будинках старої постройки).

Як правило, вибір пристрою здійснюється способом зіставлення площі поперечного перерізу кабелю (вибирати лише за перетином кабелю не рекомендується) і струмовий номінал споживача, звичайно це вже інша тема для обговорення і в цьому вам допоможе компетентний електрик, який робитиме проводку. Тому якщо коротко, то необхідно виходити з такого правила, що якщо на одній лінії планується вживання сили струму на 20 ампер, то і автомат повинен бути не менше 20 ампер на цю лінію.

Якщо встановити автомат меншим номіналом, ніж потрібно, це може призвести в кращому випадку до поломки електроприладу, в гіршому до пожежі, внаслідок перегріву.

Прокладка

Якщо розглядати сучасну квартиру, то зазвичай вся проводка прокладається в спеціальних каналах під штукатуркою, що відповідає вимогам пожежної безпеки і дотримується основне правило, а саме те, що прокладання кабелю здійснюється за негорючими основами і конструкціями.

Якщо йдеться про дерев'яні будинки або подібні конструкції, то прокладку необхідно здійснювати в спеціальних негорючих коробах, пеналах, хоча є можливість зробити і криту проводку, тим самим забезпечити пожежну безпеку будинку.

Підсумовуючи, можна сформулювати ряд правил, які забезпечать пожежну безпеку квартири на стадії прокладання електропроводки:

 1. Роботи повинні проводитися компетентними робітниками відповідно до правил пожежної безпеки;
 2. Електропроводка, а також інша продукція електротехнічного призначення має бути сертифікована та відповідати всім нормативним документам
 3. З'єднання проводів повинно здійснюватися лише за допомогою стисків, клемників, паяння у розподільчих, монтажних коробках. Скрутка дротів не допускається!
 4. Перед встановленням автоматів необхідно перевірити їхню працездатність.
 5. Для здійснення профілактичного огляду, ремонту всі розподільні коробки та електрощитки повинні бути доступними.

Експлуатація

Якщо Ви правильно та з належною відповідальністю підійшли до монтажу та облаштування електропроводки у квартирі, то при експлуатації електроприладів не повинно виникнути проблем із пожежною безпекою. Хоча ні коли неможливо бути впевненим на 100% в результаті, тому краще зайвий раз дотримуватися наступних правил:

 • не перевантажуйте трійник і за необхідності скористайтеся подовжувачем із захистом відключення;
 • стежити за справністю розеток, виделок при перших ознаках оплавлення або обвуглювання, розібратися в причинах і замінити елемент;
 • стежити за виключенням усіх небезпечних електроприладів перед тим, як залишати будинок (праски, плойка, електричні печі);
 • їдучи на довгий час із квартири, необхідно повністю знеструмити квартиру шляхом відключення автоматів.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!