Пожежні рукави є однією з найбільш важливих складових протипожежного захисту. Незважаючи на відносну простоту конструкції, відсутність в необхідний момент рукава на об'єкті може зіграти трагічну роль, приводу до повної втрати цінного майна або навіть людських життів.

 

Що це таке?

Пожежний рукав являє собою гнучкий трубопровід, який використовується для доставки гасячого складу до місця загоряння і розрахований на внутрішній робочий тиск не менше ніж 1 МПа. В якості таких складів може використовуватися вода з водопроводу, штучного або природного водоймища, пінний розчин на основі води або вогнегасна порошкова суміш. Конструкційно виріб являє собою гнучку трубу з сполучними головками на обох кінцях.

Мотопомпа і напірно-всмоктуючий рукав

Матеріал виготовлення

Залежно від призначення рукава можуть бути виготовлені з натуральних або синтетичних волокон. Натуральні матеріали найчастіше представлені лляними або льноджутовыми тканинами. Трубопроводи на основі синтетичних тканин для підвищення міцності і стійкості до хімічно активних речовин і екстремальних температур можуть мати зовнішній каркас у вигляді сітки з металу або полімерних матеріалів.

Вони діляться на три групи:

  • з шаром гідроізоляції всередині виробу;
  • з шаром гідроізоляції всередині виробу і спеціальним просоченням каркаса;
  • з гідроізоляційним покриттям з обох сторін.

Напірно-всмоктуючий рукав

Класифікація

За своїм призначенням рукава класифікуються на:

  • всмоктуючі рукави жорсткого типу, які використовуються для перекачування води з природних або штучних водойм до місця пожежі за допомогою пожежних насосів;
  • напірні – використовуються для подачі води під тиском до вогнища спалаху;
  • напірно-всмоктувальні – призначені для подачі води або іншого гасячого розчину з пожежних гідрантів, штучних і природних джерел води, інших систем водопостачання і її транспортування.


Так як для подачі води в напірно-всмоктуючий рукав використовується насоси, які формують усередині конструкції область зниженого тиску, основною особливістю такого типу рукавів є армуючий сталевий каркас з зовнішнім покриттям з тканого матеріалу.  

 

Умовні позначення і маркування напірно-всмоктувальних рукавів

Технічні характеристики напірно-всмоктуючих рукавів регламентуються ГОСТ 5398-76. Найважливіші параметри вказуються в умовних позначеннях продукції. Наприклад, номенклатура продукції рукав напірно-всмоктуючий Д-50 (В-1-50 ГОСТ 5398-76) з гайками ГР-50 означає, що цей тип рукава має умовний прохід Ду 50 (Dn) і відноситься до рукавів класу «В» - призначений для всмоктування і перекачування води технічного типу. Виріб виготовлено з гайками Богданова-опорними, сполучними рукавними головками з внутрішнім діаметром 50 міліметрів.

 

Крім цього, рукава можуть бути промарковані умовними позначеннями підприємства або організації, якій вони належать. Наприклад, на інвентар пожежної частини може бути фарбою нанесений інвентаризаційний номер виробу і номер частини.

 

Правила зберігання

Напірно-всмоктуючі рукави зберігаються в спеціальних пеналах, які захищають їх від механічних пошкоджень, впливу вологи і агресивних речовин. Зберігати вироби необхідно тільки в чистому вигляді, тому після використання рукав необхідно промити в гарячій воді вручну або із застосуванням технічних засобів. Після промивання їх сушать на відкритому повітрі або в спеціальних сушильних пристроях при температурі не вище 50°C. Технічний огляд і перевірка протипожежного інвентарю проводиться не рідше, ніж один раз на рік.