Пожежні та електрики в один голос стверджують: гасити електроприлади водою категорично заборонено! Це пов'язано зі здатністю води проводити електрику, що створює ризик удару струмом. Для гасіння проводки, що горить, і електроприладів є інші способи:

 • різні порошки – вони універсальні та підійдуть для гасіння будь-якої пожежі;
 • піна - вона зможе впоратися з вогнем, який загрожує рідким горючим речовинам. Особливо гарний у цій справі вогнегасник із оксидом вуглецю. До того ж, піна найбільш щадно ставиться до предметів побуту, у яких виникає пожежа;
 • пісок – використовується під час пожежі, що виникає у разі неполадок електромереж. Для піску та спеціальних інструментів для гасіння пожежі в кожній будівлі повинна бути пожежна шафа. Для гасіння такої пожежі спочатку необхідно знеструмити все приміщення.

Щоб вогонь швидко згасити, потрібно правильно визначити, який засіб гасіння потрібно застосувати. Цих засобів не так багато, тому грамотніше це матиме все в наявності.

Дія води під час пожежі

Коли вода потрапляє на палаючий предмет, перше, що вона робить, це охолоджує верхній шар, який нагрітий і вже піддається вогню. Але вода ще й випаровується. При високих температурах вона миттєво перетворюється на пару, витісняє повітря з охопленої пожежею зони та розбавляє реагуючі речовини. Внаслідок цього пожежа гасне.

Що не можна гасити водою

 1. Палаючий бензин.
 2. Гас.
 3. Інші нафтопродукти.
 4. Магній (може утримуватися в автомобільних запчастинах, приладах та багато де ще).
 5. Рослинна олія.

Існують такі речовини, які гасити водою просто небезпечно. Що за речовини і чому не можна застосовувати воду описано нижче:

 • азид свинцю – якщо вологість зростає до 30%, він вибухає;
 • бітум - при гасінні його водою, починається викид і горіння посилюється;
 • залізо крем'янисте - на повітрі самозаймається;
 • кальцій фосфористий - при з'єднанні з водою виділяється займистий фосфористий водень;
 • карбіди лужних металів - вибухають, якщо на них спрямувати струмінь води;
 • кислоти (сірчана, азотна, соляна) та речовини, до складу яких входять ці кислоти – відбувається екзотермічна реакція;
 • калій перекис – горіння посилюється та можливий вибух;
 • натрій сірчанокислий - при гасінні водою сильно розігрівається і може статися спалах;
 • селітра – при контакті із водою відбувається вибух (сильний викид), горіння посилюється;
 • хлорсульфінова кислота – реагує на воду вибухом.

Це не повний перелік речовин, які протипоказано гасити водою.

Попадання води в зону горіння викликає такі наслідки:

За короткий час, поки струмінь з'єднує руки людини, зайнятої гасінням, і дроти, що оголилися від вогню, струм здатний нанести небезпечну для життя і здоров'я електротравму. Ризик підвищується, якщо ємність зроблена з струмопровідних матеріалів (наприклад, металу), руки мокрі тощо. Так, заливши водою спалахнуту розподільну шафу, недосвідчена пожежна знищить ті прилади, які ще не були пошкоджені полум'ям. Ось чому водою дозволяється гасити ті електричні прилади, про які достовірно відомо, що вони знеструмлені. Якщо водою був залитий електричний прилад, що спалахнув, відключений від мережі тільки апаратурою (вимикачами, рубильниками і т. д.), але не від'єднаний від неї фізично, існує ризик обходу струму по залитих ділянках. Тоді якісь частини приладу можуть зненацька опинитися під струмом.

Правильні дії на пожежі

Перш за все, необхідно вжити всіх заходів, щоб знеструмити електроприлади, що горять. Зробити це можна кількома способами: Висмикнути вилку приладу з розетки. Робити це дозволяється лише за умови, що полум'ям не пошкоджено ізоляцію на вилці, розетці, найближчих ділянках дроту. Вимкнути автомат, що живить лінію (або рубильник, що подає електрику до кімнати, де виникло загоряння). Перерубати сокирою кабель або провід, яким надходить електрика до приладу, що горить. Зверніть увагу, що прилад може бути підключений резервного джерела живлення. Тоді він залишиться під струмом і після вимкнення основної лінії. Якщо знеструмити лінію, де сталося загоряння, з якихось причин неможливо, починають гасити вогонь засобами, які не проводять струм. При необхідності також проводиться евакуація та оповіщення пожежної служби.

Для гасіння проводки або електричних пристроїв існує кілька безпечних способів:

Засипання вогнища полум'я піском. Головне, щоб матеріал був вологим. Застосування порошкових вогнегасників. Цей засіб є безпечним для гасіння приладів, запитаних напругою до 1 кВ. Вуглекислотними вогнегасниками серії ОУ гасять загоряння установок, запитаних напругою від 1 до 10 кВ. Гасіння спалаху вуглекислотою пов'язане з додатковими небезпеками. Насамперед, вуглекислота створює велику кількість негорючих газів (вуглекислого, чадного). Ці продукти є отруйними для людини і у великих концентраціях смертельно небезпечні. Тому гасити таким вогнегасником допускається лише осередки, розташовані у великих кімнатах. Щоб мінімізувати ризик ураження струмом, потрібно стояти так, щоб між розтрубом вогнегасника та осередком було не менше 3 м простору. При гасінні приладу, що живиться напругою до 1 кВ, безпечна відстань – 1 м. Крім того, при вивільненні вуглекислота миттєво охолоджується. Тому при попаданні струменя на шкіру існує ризик обмороження. Тримати розтруб вогнегасника голою рукою також небезпечно. Гасіння електропроводки, силових ліній, електричних приладів та установок водою, пінними та водно-пінними складами категорично заборонено! Боротьба з займаннями – процес, що вимагає відпрацьованих до автоматизму навичок та спокійної голови. Щоб бути впевненим у безпеці житла, заздалегідь придбайте безпечний вогнегасник (клас «Е») та навчіть усіх членів сім'ї правилам його використання.

Коли вода підходить для гасіння

На підприємствах та інших промислових об'єктах це питання вирішується етапі розробки технологічних процесів. При проектуванні протипожежних систем враховуються особливості виробництва, вивчається перелік використовуваної сировини та матеріалів. Відповідно до проведених досліджень визначаються допустимі засоби первинного пожежогасіння, автоматичні установки.

Найбільш потрібні системи з подачею води, гідранти на складах, деревообробних підприємствах, у навчальних, соціальних та лікувальних закладах, де переважають пожежі класу А (горіння твердих горючих речовин, переважно органічного походження, горіння яких супроводжується тлінням (деревина, текстиль, папір)).

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!