Пожежі є найбільш руйнівними стихійними лихами, що завдають не тільки матеріальних збитків, а й призводять до людських жертв. Вони можуть виникати в силу різних причин, однією з яких є навмисний підпал. Для того, що б визначити точну причину виникнення загоряння, а також знайти злочинців, фахівці використовують характерні ознаки. Вони діляться на дві групи – основні і непрямі. Сьогодні ми поговоримо про першу групу-основні ознаки підпалу.

Основні ознаки

Основні характеристики, говорять про те, що мав місце підпал, а не випадковий збіг обставин або стихійне лихо, досить загальні. При цьому фахівці виділяють наступні ознаки:

  • ідентифікація більш ніж одного вогнища загоряння або задимлення;
  • наявність деталей і конструкційних елементів пристроїв і механізмів для підпалу;
  • наявність частинок легкозаймистих і горючих рідин і речовин, запальних елементів або слідів їх дії в осередку спалаху;
  • характерні особливості та динаміка початкової стадії розвитку пожежі;
  • дуже мала ймовірність або неможливість утворення вогнища загоряння без додаткового джерела енергії;
  • характерне місце розташування вогнища загоряння та інші.


Розглянемо найважливіші ознаки докладніше.

 

Осередки загоряння

Здійснюючи злочин, зловмисники зазвичай намагаються підстрахуватися, влаштовуючи пожежу одночасно в декількох місцях. Така динаміка виникнення надзвичайної ситуації найбільш характерна саме для підпалу – вогнища горіння зазвичай рідко формуються відразу в двох або більше точках в силу природних причин. Саме тому ідентифікація відразу декількох місць загоряння є серйозним приводом для підозр. Чим швидше загасили пожежу, тим більше ймовірність того, що сліди злочину будуть помічені – повністю вигорілі приміщення надійно знищують докази і ускладнюють роботу фахівців.  

 

Пристрої для підпалу

Пристрої для підпалу – це спеціальні пристосування, які застосовуються для підпалів. Переважна більшість з них не згорають у полум'ї повністю залишаються частини механізмів, шматки оболонки, фрагменти пристроїв. Як приклади таких елементів можна привести деталі електронних або механічних таймерів, частинки парафіну або воску, шматки електропроводки, нагрівальні елементи, осколки пляшок або банок, шматки полімерних ємностей, факели або гноти. Міжнародні стандарти також зараховують до залишків пристроїв для підпалу згорілі сірники і недопалки, знайдені в осередках займання.

 

Легкозаймисті та горючі речовини

Наявність залишків бензину або каністр з-під нього на згорілому складі ПММ навряд чи викличе у кого-небудь особливі підозри. Проте залишки бензину на стінах офісу після пожежі вже є серйозним приводом для початку розслідування. Усі легкозаймисті та горючі речовини при згорянні залишають характерні сліди – їх виявлення в результаті огляду місця події або хімічного аналізу здатне встановити факт підпалу і вказати на ймовірного зловмисника.

 

На закінчення

Запобігти підпал дійсно важко, але можна виявити пожежу на ранній стадії його розвитку, ліквідувати його і мінімізувати можливий збиток таким чином, що б зберегти докази. Перш за все, слід подбати про правильний монтаж систем пожежогасіння на об'єкті – вони здатні ідентифікувати осередок загоряння і ліквідувати його ще до того, як він вийде з-під контролю. Перешкодою для поширення вогню можуть служити протипожежні двері і перешкоди – вони не дадуть вогню перекинутися на інші приміщення. І, нарешті, слід подбати про первинні засоби пожежогасіння.