Правила протипожежної безпеки України вимагають установки пожежних кранів на систему внутрішнього водопроводу в будівлях і спорудах житлового, складського, промислового і торгово-розважального характеру. Правила їх розташування, монтажу та обслуговування регламентовані Державними Будівельними Нормами України ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід і каналізація», ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди» та Державним стандартом України EN 671-3:2017.

Пожежні крани

Правила установки пожежних кранів

Пожежні крани встановлюються на об'єктах нерухомості, що мають внутрішню систему водопроводів. Максимально допустима висота установки повинна становити не менше 135 см. від поверхні підлоги. При необхідності монтажу двох кранів - висота може становити 100 см., і відстань між кранами - 35 см. Висота розміщення вважається від поверхні підлоги до середини діаметру водоподаючого труби з допуском до 15 сантиметрів.

 

Пожежні кран-комплекти

 

Точна кількість пожежних кранів на будівлю або приміщення розраховується виходячи з метражу, поверховості будівлі, його функціонального призначення і характеру зберігаються в ньому речовин і матеріалів. Кількість і місця їх розташування вказуються в проекті споруди або перепланування будівлі.

 

Підготовка та установка пожежного крана

Процес монтажу крана складається з декількох етапів. На першому купується сам кран і всі необхідні для установки витратні матеріали. Конкретна модель вибирається на підставі характерних особливостей розташування водопровідної системи - при монтажі можуть застосовуватися прямі і кутові моделі в 90° або 125°.

 

На другому етапі здійснюється промивка водопровідної труби - систему розконсервовують і очищають за допомогою гарячої води або розчинника. Головною метою промивки є видалення з внутрішньої і зовнішньої поверхні слідів корозії, бруду, окалини, піску та ін. Після очищення поверхня труби висушується.

 

На очищеній від забруднення поверхні проводяться зварювальні роботи, на різьбу нагвинчується вентиль крана і відбувається з'єднання крана з головкою. На заключному етапі монтажу до крану приєднуються шланг і стовбур.

 

Необхідно пам'ятати, що пожежні крани повинні розміщуватися в шафах, виготовлених з тонкостінного металу, найчастіше зі сталі. Для його монтажу в бічній поверхні проробляється спеціальний отвір. Закріплюють шафа після того, як будуть виконані всі необхідні виміри.

 

Пожежні крани

 

Випробування і введення в експлуатацію пожежних кранів

Після процедури монтажу пожежне обладнання випробовують і перевіряють на рівень водоподачи, пускаючи в систему воду. Юридична особа, яка здійснює монтаж, складає акт приймання-передачі обладнання та робіт, підписується експлуатуючою організацією в разі відсутності претензій по якості і термінів. Після підписання роботи по монтажу вважаються проведеними.

 

Для перевірки функціональних здібностей системи два рази в рік проводяться випробувальні роботи. При їх проведенні в систему подається вода під тиском для виявлення несправностей, механічних пошкоджень елементів крана та інших дефектів. При вичерпанні робочого ресурсу пожежного крана вони демонтуються і відправляються на утилізацію з заміною на нові.

 

Найчастіші питання про пожежни крани:

Чим регламентована установка пожежних кранів?

ДБН України В.2.5-64: 2012, ДБН В.2.5-74: 2013 і державним стандартом України EN 671-3:2017.

Скільки пожежних кранів необхідно встановлювати в приміщенні?

Кількість пожежних кранів розраховується виходячи з метражу, поверховості будівлі, його функціонального призначення і характеру речовин і матеріалів що зберігаються в ньому.

Чи проводиться перевірка пожежних кранів?

Два рази на рік проводяться випробувальні роботи для перевірки функціональних здібностей системи.