Безумовно, гідранти, як важлива частина обладнання, що допомагає локалізувати і погасити вогнище спалаху, зобов'язані бути в справному стані. За ними необхідно забезпечити догляд. Взимку гідранти потрібно утеплювати і всіляко оберігати від снігу. У тому випадку, якщо гідранти розташовані на проїжджій частині, то повинна бути можливість їх відгородити на період технічних робіт або гасіння пожежі. На фасадах сусідніх будівель повинні бути розміщені добре помітні покажчики.

 

Ось, що входить в процедуру огляду:

 • Кришка люка і її стан;
 • Наявність води в колодязі або всередині стояка;
 • Робочий стан гідранта з установкою і включенням колонки;
 • Загальний стан клапана (герметичність, простота відкривання / закривання);
 • Стан головки, різьблення, квадрата штанги.

 

Як правило, основні несправності це:

 • Стоншування прокладки і вихід її з ладу
 • Корозія деталей
 • Замерзання в зимовий період

 

Звичайно, щоб уникнути проблем з пропущенням води і працездатністю гідранта, всі несправності обов'язковим чином фіксуються в журналі для оперативного усунення. Інформація по кожному перевіреному гідранта фіксується в журналі.

 

ПРИЙОМ ГІДРАНТІВ ТА ПЕРВИННИЙ ОГЛЯД

Після того, як гідрант отримує на заводі-виробнику сертифікат якості, що означає, що він пройшов усі обов'язкові первинні випробування, обов'язок по перевірці його працездатності лягає на плечі відповідальної особи підприємства, яке його придбало і експлуатує.

Отримавши гідрант, не забудьте провести перевірку перед введенням в експлуатацію. У неї входять візуальний огляд вироби і перевірка його працездатності. При зовнішньому огляді необхідно переконатися, що на деталях гідранта немає сколів, слідів корозії та тріщин. Рекомендується змастити все нефарбовані металеві ділянки вироби і різьблення.

 

АКТ ВИПРОБУВАНЬ

Гідранти необхідно перевіряти двічі на рік. Робиться це восени і весною з візуальним оглядом гідранта, пуском води і обов'язковим складанням акта після кожного огляду.

Випробування проводяться в момент максимального навантаження на водопровід.

В актах вказується наступна інформація:

 • Дата перевірки
 • Інвентарні номери гідрантів
 • Адреси розташування гідрантів
 • Тип трубопроводу і його діаметр
 • Напір мережі (вимірюється в метрах)
 • Водовіддача (вимірюється в літрах за секунду)
 • Назва організації, котра проводить перевірку

 

Висновки про відповідність гідрантів нормам пожежної безпеки вносяться в акт і члени комісії підписують його. Заповнений акт видається кожному суб'єкту випробувань.

Проверка водопровода 4.jpg

ЖУРНАЛ ПЕРЕВІРКИ

За вимогами оформлення документації щодо пожежної безпеки, оформляти необхідно не тільки акт, а й вести журнал перевірки пожежних гідрантів. Вже навіть після першої перевірки перед введенням в експлуатацію нового вироби, описаної вище, запис про неї вноситься в журнал.

У журналі розташовані такі колонки для заповнення: дата перевірки; інформація про несправність, причин їх виникнення та способи, якими їх планується усунути.

Про результат перевірок, які фіксуються в журналі, підписуються члени комісії.

 

НЮАНСИ СЕЗОНУ ПЕРЕВІРКИ

Як ми вже позначали вище, перевірки гідрантів проводяться 2 рази на рік і сезонно - восени і весною. Восени перевірка проводиться, як правило, у вересні-жовтні. Важливим нюансом є перевірка в цей період рівня підземних вод. Перед настанням зимового періоду колодязь зобов'язаний бути чистим і сухим. Важливо оглянути візуально гідрант і провести його утеплення. Також звернути увагу на наявність засмічень і усунути їх при наявності.

Навесні перевірка планується на квітень-травень. В комплекс робіт входить демонтаж утеплення гідранта, перевіряють його працездатність, перевіряють доступність під'їзних шляхів. Також необхідно перевірити коректність розташування покажчиків, перевірити величину відстані до гідранта і її відповідність даних на знаках.

За допомогою гідротестеров навесні проводять перевірку гідрантів на водоотдачу.

Ось основні проблеми, які можуть виникнути під час перевірки:

 • При огляді пожежних гідрантів можна зіткнутися з ситуацією, коли головка і інші металеві частини настільки заіржавіли, що до них небезпечно доторкатися. У цьому випадку від навинчивания колонки краще відмовитися, а в акті відзначити стан, щоб усунути проблему при плановому ремонті.
 • Якщо прокладка між підставкою і гідрантів або сідлом і клапаном зносилася, то в колодязі може з'являтися вода.
 • При закупорці зливного отвору виникає той же наслідок - порожнину гідранта і колодязь наповнюється водою.
 • Якщо не утеплити гідрант, то при низьких температурах частини гідранта промерзають і через це ламається запірний пристрій.

 

ПЕРЕВІРКА ВИТРАТ ВОДИ

При експлуатації водопроводу діаметр водопровідних труб поступово зменшується через нальоту, що збирається і накопичується. Згодом починаються супутні процеси, як, наприклад, корозія. Через цих процесів з'являються течі, порушується робота насосів, знижується напір води.Оцінити критичність даних змін покликана перевірка протипожежних водопроводів.

Першочерговим перевірці підлягають мережі, які розташовані на самому далекій відстані від насосної станції. Далі перевіряються тупикові трубопроводи, труби з найменшим діаметром і слабейшим напором.Обов'язкові до перевірки на водоотдачу пожежні крани і гідранти об'єктів з високою пожежною небезпекою.

Перевірка на водоотдачу проходить після попереднього узгодження з водопровідними службами в присутності представника цих служб. Гідравлічні випробування необхідно проводити один раз в п'ять років.
 

ПЕРЕВІРКА ВОДООВІДДАЧІ

http://protivpozhara.ru/content/uploads/2017/02/11152-300x214.jpg

Є кілька способів перевірки водоотдачи

У першому випадку пожежні гідранти випробовуються за допомогою водоміра - пристрою, який складається з манометра і трубки. Для розрахунку витрат води необхідно виконати наступне. Колонка нагвинчується на гідрант, до однієї з головок колонки приєднується манометр, до другої приєднується гладкий патрубок (через цю трубку буде надходити вода).

Після того, як вимірювальний прилад приєднаний, за допомогою ключа відкривається клапан гідранта. Потім з боку манометра відкривають вентиль і фіксують його показники. Наступним дією відкривається вентиль з боку гладкого патрубка і знову фіксуються показники. За допомогою спеціальної таблиці і показань приладу, розраховується Водовіддача. У таблиці відображено ставлення між тиском, діаметром патрубка і водоотдачей.Відповідно, володіючи даними по діаметру патрубка і знаючи значення тиску, обчислюється кількість витрачених за секунду літрів води і перевіряється відповідність із затвердженими нормами протипожежної безпеки.

Також можливо виміряти водоотдачу за допомогою ствола-водоміра - приладу для вимірювання водовіддачі в пожежних гідрантах і кранах. Він складається з манометра, пожежного рукава і сопел з різними діаметрами.Для розрахунку водоотдачи на пожежний кран прикручується рукавна головка, проводиться пуск води і знімаються свідчення.

Ще один спосіб, який використовують для розрахунку витрати води, полягає в використанні ємності для води - бака, як правило, від 0.5 м3 і секундомір. З цього, самому простому методу вимірювання, без застосування будь-якої апаратури, витрата обчислюється при розподілі обсягу на час його заповнення.