Травми голови – поширений тип небезпеки для людини, який присутній під час гасіння пожежі, ліквідації наслідків стихійних лих, виконання ремонтних робіт, робіт на будівельних об'єктах і технологічних робіт в різних виробничих галузях. Для мінімізації ризику отримання травми, втрати працездатності або навіть летального результату застосовуються індивідуальні засоби захисту голови.

 

Класифікація засобів захисту голови

Засоби індивідуального захисту голови – частина екіпіровки рятувальників, працівників підприємств, функцією яких є захист на виробництві, запобігання або мінімізація наслідків травм, небезпечних умов праці та забезпечення комфортної роботи. Вони повинні забезпечувати захист від ударів, комах, падіння важких предметів, попадання іскор, гарячих предметів, пилу на шкіру і волосся, отримання ударів від ударів об гострі кути або інші нерухомі предмети.

 

Згідно умов державного стандарту безпеки праці та індивідуального захисту України ЗІЗ голови поділяються на три групи:

  • захисні каскетки і каски;
  • шоломи і підшоломники;
  • кепі і кепки, шапки, берети, косинки, сітки для волосся, накомарники.

 

Каска - це шолом для голови, виконаний з міцного матеріалу. Конструкційно вона складається з зовнішнього захисного корпусу, внутрішнього кріплення для голови і ременя. Вага виробу в залежності від розміру і оснащення може становити приблизно від 400 або 450 грам. Деякі моделі можуть мати спеціальні затискачі для кріплення респіратора, звукоізолюючих навушників, захисних щитків і окулярів.

Засоби для захисту голови

На ринку представлена велика різноманітність моделей, які можна класифікувати за двома основними ознаками – класу використання і кольором. Класи використання касок визначають їх захисні характеристики.

Клас А - забезпечує безпеку при роботі з універсальним типом захисту від механічних травм. До цього класу належить більшість моделей будівельних касок, популярних на ринку України.

Клас В - забезпечує захист користувача від ураження електричним струмом і оберігає голову від механічних пошкоджень, ударів невеликої сили.

Клас С - легкі моделі, які оберігають голову від зіткнення зі стінами та іншими твердими предметами.

 

Класифікація касок була введена компаніями-виробниками для полегшення вибору для конкретної сфери застосування. Каски для будівельної галузі виготовляються жовтого і оранжевого кольору – ці моделі є найбільш поширеними на ринку. Найчастіше вони застосовуються робочими і обслуговуючим персоналом. Гірничодобувна галузь використовує каски коричневого кольору, створені з урахуванням технологічних особливостей. Керівники підприємств, а також ті, хто тільки періодично може перебувати в небезпечній зоні, вибирають Захисні каски білого кольору, а червона каска використовується інженерно-технічним персоналом, таким як майстри, виконроби, інженери, головні механіки та енергетики. Окрема категорія – блакитні каски, які призначені для рятувальних груп.

 

Каскетка – захисний аксесуар, який використовується для запобігання верхній частині голови від механічних травм в результаті удару об нерухомі тверді предмети. Крім цього каскетки можуть володіти властивостями поглинання енергії удару при низьких температурах, володіти високими показниками вогнестійкості і електроізоляційними характеристиками. Найчастіше вони застосовуються під час роботи в обмеженому просторі.

 

Захисні шоломи являють собою каски, виконані з композитних матеріалів, які оберігають голову цілком. Шоломи можуть бути відкритого типу і з захистом для особи у вигляді забрала з прозорого матеріалу. Вони використовуються рятувальниками для захисту від падіння важких предметів, вогню, теплового, світлового випромінювання та інших небезпечних факторів, для виконання будівельних і піскоструминних робот, можуть мати оглядове віконце з затемненням і без нього.  

 

Кепі і кепки із захистом і без, шапки, берети, косинки, сітки для волосся, накомарники захищають волосся і шкіру голови від укусів комах, невеликих механічних пошкоджень, бруду і пилу, низьких і високих температур. Крім того, під час технологічних операцій вони оберігають потрапляння волосся в рухомі елементи працюючого обладнання, суміші або Склади і розчини в харчовій, хімічній, фармацевтичній галузях, медицині.

Каска будівельна

Де використовуються засоби індивідуального захисту голови?

Засоби індивідуального захисту голови застосовуються в багатьох галузях промисловості та сільському господарстві. Найбільш затребувані вони для:

  • рятувальників та пожежників;
  • робочих гірничих спеціальностей;
  • інженерно-технічного персоналу промислових і переробних галузей;
  • під час проведення ремонтних і будівельних робіт.

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!