Діти цікаві, мають гарну фантазію, і якщо їм нудно, то вони обов'язково придумають, як себе розвеселити. У списку дитячих розваг вогонь стоїть не на останньому місці. На практиці вогнеборці нерідко стикаються з трагічними наслідками таких небезпечних ігор. Частішають такі випадки під час літнього відпочинку дітей та канікул протягом навчального року.

У спеціальній термінології пожежників навіть існує таке поняття – дитяча витівка з вогнем, як одна з причин виникнення побутових чи природних спалахів.

Як показує практика та аналіз таких випадків, то в основі їх лежить не дитяча недбалість, а наступні причини:

 • відсутність або недостатнє проведення роз'яснювальних бесід щодо пожежної безпеки з дітьми;
 • залишення на видному та доступному місці сірників, запальничок та інших джерел відкритого вогню, а також легкозаймистих рідин;
 • нездатність чи небажання дорослих сформувати в дітей віком достатній обсяг умінь і навиків поводження з вогнем. Простіше заборонити, ніж показати, як правильно користуватися сірниками, газовою плитою та електроприладами;
 • відсутність можливості організувати дозвілля своїх дітей під час відпочинку;
 • нездатність дітей практично застосовувати знання у тому, як слід поводитися у разі виникнення пожежі.

Які вчинки дітей можуть стати причиною пожежі?

Тяга до небезпечних розваг у дітей продиктована різними причинами, які залежать від віку. І в різні вікові періоди дорослі повинні по-різному подавати важливу інформацію.

У 3 роки дитина починає пізнавати навколишній світ. Йому все цікаво, все потрібно доторкнутися і дізнатися, як працює. Часто малюк копіює (іноді неусвідомлено) поведінку дорослих. Якщо батьки часто курять у присутності дитини, то велика ймовірність, що його тягтиме до цих предметів. Намагайтеся прибирати на високі та закриті полиці всі сірники, запальнички та попільнички.

Побачивши свічку, дитина буде зачарована грою полум'я і світлом, яке від неї походить. Найімовірніше, він захоче цей фокус повторити. Пам'ятайте, що малюк зовсім не розуміє, що про вогонь можна обпектися або що він здатний перекинутися на меблі, фіранки та викликати страшну трагедію, тому що у дитини немає такого досвіду. Дайте йому цей досвід, але під вашим чуйним керівництвом.

Піднесіть руку дитини ближче до запаленого джерела вогню, щоб він відчув тепло. Поясніть, що полум'я може спричинити біль, і балуватися з ним небезпечно.

У шкільному віці діти багато часу проводять поза домом. На вулиці улюбленою розвагою можуть стати посиденьки біля багаття або пустощі із запаленими паперовими літачками. Часто такі ігри чи розведення самовільного вогню землі відбуваються поруч із житловими будинками, чагарниками, деревами. Більше того, діти можуть використовувати сухе листя для більш швидкого розведення багаття. Все це може призвести до розвитку невеликого вогню у велику пожежу.

У старшому віці трапляються випадки, коли в спробі стати дорослим і самостійним, підлітки починають у таємниці курити. При цьому від страху бути поміченим, кидають недопалки, що тліють, куди доведеться. Найбільш травмонебезпечними є ситуації використання піротехнічних виробів для жарту, а також кидання у вогонь патронів або вибухонебезпечних предметів.

Дитяча витівка з вогнем – причина пожежі в будинках та на природі, коли діти надані самі собі, і не мають тісного довірчого контакту з дорослими.

Для того, щоб уникнути подібних випадків, слід змалку розмовляти з дитиною на протипожежні теми. Здійснювати контроль того, з ким та де проводить підліток вільний час. Виявляти інтерес до поведінки та хобі вашої дитини. У будь-якому віці діти повинні знати свою домашню адресу, і на який номер слід дзвонити у разі пожежі.

Поясніть основні правила використання мікрохвильової печі та плити. Розкажіть, до чого можуть призвести необережні чи необдумані дії. Виходячи з дому, вимикайте всі електроприлади з мережі та залучайте дитину. Нехай ваші дії стануть для нього прикладом і джерелом того, як потрібно правильно чинити, щоб уникнути спалахів.

Іноді виникають ситуації, коли батьки змушені залишити малолітню дитину одного будинку. У цьому випадку перевірте, чи всі небезпечні предмети добре заховані. Не закривайте вхідні двері на ключ, тому що в разі займання дитина просто не зможе вибратися з квартири, що горить. Прикріпіть номер телефону пожежної служби або служби порятунку.

Діти у разі небезпеки часто ховаються в шафи, під ліжка. Потрібно пояснювати, чому цього не слід робити. Промовляйте алгоритм поведінки для виявлення перших ознак пожежі (дим, запах).

Рекомендації для дорослих

Необхідно запам'ятати низку наступних рекомендацій, які допоможуть запобігти небезпечній ситуації з вогнем:

 • не дозволяйте дітям користуватися сірниками та свічками у вашу відсутність;
 • маленьких дітей не залишайте одних поруч із відкритими працюючими електроприладами, камінами чи печами;
 • якщо у вас газова плита, перекривайте газовий вентиль, коли змушені залишити дитину одного будинку. Не упускайте з уваги дітей, коли задіяна плита з газовими конфорками;
 • сірники, запальнички завжди купуйте самі. Не просіть зробити це дитину;
 • стежте за своїми діями. Іноді вчинки дорослих бувають промовистішими за будь-які слова та заборони;
 • номери телефонів надзвичайних служб завчіть разом зі своїми дітьми напам'ять;
 • не проходьте повз, якщо виявили підлітків, що грають з вогнем або розводять багаття без дорослих людей;
 • розкажіть, як потрібно гасити різні види спалахів;
 • правила користування опалювальними та електроприладами дитина також повинна знати;
 • покажіть дитині всі можливі запасні чи аварійні виходи, якими можна буде скористатися у разі пожежі.

Не бійтеся згущувати фарби під час розповіді про можливі наслідки. У дітей дуже хороша уява і фантазія, і дізнавшись, які трагедії може спричинити ніби безпечний вогонь свічки, він запам'ятає це на все життя.

Що робити дітям у разі пожежі?

Не намагатись сховатися від вогню у квартирі.

Не відчиняти вікна.

Зателефонувати за необхідним телефоном (112, 101 – пожежна частина), чітко сказати свою адресу, ПІБ та що трапилося.

Звернутися по допомогу до сусідів.

Вибираючись із дому, користуватися лише сходами.

При замкнених дверях, потрібно кликати на допомогу.

Закрити ніс мокрою тканиною або вологою серветкою.

Навчіть дитину правильно реагувати під час пожежі. Спілкуйтеся з дітьми на рівних. Довіряйте їм. Вони здатні ухвалити правильні рішення в екстремальних ситуаціях, якщо матимуть необхідну інформацію та знатимуть, що робити. Діти мають витривалість, і в небезпечній ситуації здатні діяти навіть менш емоційно, ніж дорослі.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!