Людина може вести себе непередбачувано у стресовій ситуації, робити не обдумані та небезпечні дії. Те саме стосується і поведінки під час пожежі, коли дорослі люди зовсім забувають про те, що самі розповідали своїм дітям.

Панікувати

Безумовно, у стресовій ситуації дуже складно зберігати спокій, але це конче необхідно. Зберігаючи голову «холодної», у вас є всі шанси врятувати себе та своїх близьких.

Якщо навколо вас люди піддаються паніці, постарайтеся зберігати спокій та заспокоїти оточуючих.

Потрібно голосно та чітко заявити, що знаєте, що потрібно робити. Навіть якщо у вас немає жодного плану дій, це допоможе трохи заспокоїти людей і вжити якихось заходів.

Якщо раптом почалася пожежа, згадуйте правила поведінки, які розповідали своїм дітям і не робіть дурних помилок, які можуть коштувати вам життя.

Не дзвонити пожежникам

Перше правило під час пожежі – відразу ж дзвонити пожежникам (рятувальникам). Багато людей відкладають дзвінок на крайній випадок, намагаючись спочатку впоратися із вогнем самостійно.

Але це помилка, тому що складно припустити з якою швидкістю розвиватиметься пожежа, а втрата часу до повідомлення, позначиться на умовах ліквідації та порятунку постраждалих.

Якщо ви відчуваєте запах диму, жар, побачили відблиски полум'я - негайно повідомити про це рятувальникам по телефону 101 або 112, паралельно залишаючи небезпечне місце.

Більшість зараз мають засоби зв'язку — саме від часу надходження сигналу залежить порятунок.

Відкривати вікна та двері навстіж

Здавалося б, позбутися диму під час пожежі просто: достатньо відкрити навстіж двері або вікно. Тільки робити це категорично не можна!

Важливий момент: відчиніть двері в квартиру, але не відчиняйте її. Так рятувальникам простіше потрапити всередину та провести евакуацію.

Якщо пожежа всередині приміщення, то створиться приплив великої кількості кисню, через що вогонь розгорятиметься лише сильніше. Те саме стосується і розбивання вікон – не робіть цього, якщо це не дасть вам можливості вибратися.

Дим піднімається вгору вентиляцією до верхніх поверхів. Відкриті вікна в квартирах створюють додаткову тягу, в результаті в приміщення потрапляє більше диму і люди просто задихаються.

Відкрийте кватирку на кухні і по можливості закрийте вентиляцію, щоб утруднити попадання диму звідти. Дим, який потрапив до квартири, виходитиме через кватирку.

Якщо вам вдалося перейти в приміщення, сусіднє від вогнища займання, то щільно зачиніть двері і ретельно заткніть всі щілини та отвори мокрими ганчірками. Так ви максимально перекриєте доступ диму до приміщення. Після цього можна спробувати відкрити або розбити вікно у цьому приміщенні, щоб покликати на допомогу (додатково використовуйте білу тканину або ліхтарик, щоб позначити місце розташування).

Важливо: за обставинами, сусіднє приміщення вибирайте так, щоб з нього була можливість евакуювати і виявити вас (наявність вікон, сходових маршів і т.д.).

Продукти горіння піднімаються вгору і залишають повітряний простір унизу, тому треба лягти на підлогу та накрити обличчя мокрим рушником (по можливості). Вода у разі працюватиме як повітряний фільтр.

Вибігати в задимлений під'їзд

Не намагайтеся вибратися із квартири через задимлений під'їзд, особливо якщо ви живете на верхніх поверхах. Одного вдиху продуктів горіння достатньо, щоб людина знепритомніла, пам'ятайте чадний газ не має кольору та запаху.

Найкраще мати вдома індивідуальні фільтруючі пристрої з маскою, так звані капюшони або саморятувальники. Вони надягають на голову та протягом 15-30 хвилин (залежно від моделі) захищають від продуктів горіння.

Цього достатньо, щоб, одягнувши їх на себе та своїх близьких, спокійно евакуюватися сходовим маршем.

Але важливо розуміти, більшість моделей таких саморятувальників не насичують вдихуване повітря киснем. Саморятувальники використовуються при оперативній евакуації із задимлених приміщень.

Вчиняти дії щодо гасіння пожежі в них заборонено.

Користуватися ліфтом

Пам'ятайте: під час пожежі у під'їзді або на інших об'єктах, де є ліфт, користуватися ліфтом категорично заборонено. Може трапиться все, що завгодно, від зупинки ліфта між поверхами, до різкого заповнення продуктами горіння шахти і самого приміщення кабіни ліфта.

Шахта ліфта, по суті, є трубою, якою відкритий вогонь та отруйні димові гази можуть швидко поширитися по всіх поверхах будівельного об'єкту.

Рятувати речі

Хоч би якою дорогою була картина, яка висить у вас у спальні, вона того не варта, щоб ви ризикували своїм життям під час пожежі. Не треба намагатися врятувати якісь речі та коштовності, так ви ставите під загрозу своє життя та життя своїх близьких.

Коли почалася пожежа, потрібно взяти з собою тільки документи, і якщо вогнище займання знаходиться в іншому місці і немає сильного задимлення.

Наслідувати героїв фільмів

Багато кінокартин рясніють сценами, коли головний герой заходить у будинок або квартиру, що горить, вистрибує під час пожежі з вікна поверху і залишається неушкодженим або пов'язує з простирадлом канат, яким спускається вниз.

Насправді це небезпечно для життя. Пам'ятайте про те, що дії персонажів у кіно – це монтаж та професійні каскадери, а не посібник до дії.

Поради, як пережити пожежу в будинку

Пам'ятайте: балкон не завжди здатний врятувати під час пожежі - продуктами горіння можна отруїтися і перебуваючи на балконі. Але якщо в будинку є зовнішні сходи для евакуації, можна скористатися ними.

У деяких будинках є міжбалконні евакуаційні сходи, по яких також можна евакуюватися, дуже часто виходи на зазначені сходи з балконів захаращені або люди навіть не знають про цей спосіб евакуації.

Якщо ви живете в багатоповерхівках, варто уважно оглянути свій будинок і зрозуміти, як діяти у разі виникнення пожежі та яким чином евакуюватися з поверхів, наприклад, вибиратися на евакуаційні сходи, якщо вони є.

Бажано придбати автономні димові сповіщувачі, які кріпляться до стелі та у разі задимлення заздалегідь подадуть сигнал. Якщо пожежа сталася вночі, ви прокинетеся і встигнете вжити всіх необхідних дій.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!