Більше 90% інформації про навколишній світ людина отримує через очі. Отримання побутової або виробничої травми органів зору може привести не тільки до втрати працездатності, але і самим негативним чином відіб'ється на всьому подальшому житті. Саме тому такі пошкодження, отримані на робочому місці або в домашніх умовах, відносяться до розряду важких. Для виконання робіт, що вимагають захисту очей, використовуються індивідуальні засоби захисту органів зору.

 

Класифікація засобів захисту

Засоби захисту органів зору – (ЗЗОЗ) - це спеціальні аксесуари, використовувані для забезпечення безпеки при роботі і захисту від механічного, теплового впливу, летячих частинок, ультрафіолетового і лазерного випромінювання. Використання засобів захисту органів зору на підприємствах та в організаціях різних форм власності передбачено вимогам Державного стандарту України ДСТУ 7239:2011.

Засоби захисту органів зору

Класифікують такі види засобів захисту очей і обличчя:   

 • захисні окуляри відкритого типу;
 • захисні окуляри закритого типу;
 • захисна маска;
 • шолом для обличчя;
 • ручний щиток;
 • шолом, що захищає голову.


Відкритий тип окулярів використовується під час токарних і слюсарних робіт, так як вони прилягають до шкіри обличчя не щільно, забезпечуючи хорошу вентиляцію. Закритий тип застосовується в дерево і металообробної промисловості - вони прилягають до шкіри обличчя щільно і забезпечують максимально надійний захист очей. Для запобігання запотівання лінз використовуються вироби з бічною, прямою або непрямою вентиляцією.

 

Захисні маски виконуються з металевого дроту або прозорих типів пластмас. На голові вони кріпляться за допомогою розмірних ремінців. Маски ефективно захищають очі, шкіру обличчя і шиї від попадання бризок, іскор, сторонніх предметів, теплового випромінювання і використовуються в металургійній і хімічній промисловості, деревообробці.

 

При виготовленні оправи засобів захисту для очей використовуються акрилові смоли, з'єднання вугільної кислоти або пластмаси з армуючим волокном. Сполуки вугільної кислоти ефективно використовуються на виробництвах з високим ризиком механічних пошкоджень, але не використовуються там, де вони можуть піддатися впливу агресивних речовин. Акрилові смоли гірше протистоять механічним навантаженням, але краще чинять опір негативному хімічному впливу. Пластмаса стійка до виникнення електростатичних ефектів і ефективна на виробництві з використанням агресивних аерозолів.

 

Головними проблемами при використанні засобів захисту органів зору є:

 • відповідність засобів галузевим вимогам техніки безпеки;
 • зручність і комфорт використання;
 • збереження широти поля зору користувача;
 • запотівання поверхні скла під час роботи.

 

При роботі в умовах високої температури навколишнього повітря, викликаних кліматичними явищами або характером технологічного процесу в цеху, що закривають частину поверхні обличчя засоби захисту органів зору викликають дискомфорт і створюють незручності для користувачів, тому на практиці робочий персонал не завжди їх використовує, піддаючи своє здоров'я серйозному ризику.

 

Сфера застосування

Засоби захисту органів зору використовуються при проведенні будівельних і ремонтних робіт, в хімічній і переробній промисловості, на виробничих і складських підприємствах, при обробці дерева, металу, каменю та інших матеріалів. Для захисту органів зору від легких частинок в повітрі, пилу, дим і летючих хімічних сполук застосовуються захисні екрани, окуляри закритого і відкритого типів. Захисні шоломи і маски, повністю оберігають голову, застосовуються при роботі з піскоструменем, а в якості захисного матеріалу в них може використовуватися міцне скло або прозорі види пластмас.

 

Під час роботи на виробничих ділянках з високою температурою для захисту очей від теплового та інфрачервоного випромінювання застосовуються маски для обличчя та інші засоби із захистом очей від іскор та інших гарячих предметів. Матеріалами виготовлення можуть служити сітки з металевого дроту, алюміній, міцні види пластмас, які здатні ефективно знизити рівень теплового випромінювання.

 

Під час виконання зварювальних робіт і різання металу необхідно використовувати окуляри закритого типу, щитки, маску зварника або шолом. Крім того, слід захистити очі від сильного світлового випромінювання, попадання в обличчя або шию летячих гарячих предметів. Як матеріал виготовлення використовується пластмаса, армована скловолокном або нейлон.

 

Для вибору засобів захисту необхідно брати до уваги наступні параметри:

 • галузеві вимоги охорони праці;
 • тип виникаючих факторів небезпеки - випромінювання, пил, механічні пошкодження та інше;
 • розмір виробів;
 • вага виробів;
 • необхідність наявності затемнення та інші.