Бензин є найбільш популярним паливом для наших автомобілів. З точки зору органічної хімії він є вуглеводневої сумішшю з температурою кипіння від 30 до 205 ℃. Крім цього в складі речовини містяться сполуки азоту, сірки, і кисень. В залежності хімічного складу бензин ділиться на кілька марок, найпопулярнішими з яких є АІ-92, 95 і 98. Всі марки, одержувані в промислових масштабах в результаті хімічної переробки сирої нафти, відносяться до категорії легкозаймистих горючих рідин.

 

 

Категорії пожежної небезпеки

Небезпека зберігання і перевезення бензину обумовлена тим, що ця речовина має температуру спалаху менш ніж 28℃ і воно здатне формувати в закритому просторі пароповітряну суміш. Ця суміш становить пожежну небезпеку при концентрації всього в 1-6%. Всі приміщення, будівлі і споруди відносять до класу найвищої категорії вибухопожежної небезпеки – категорії А.

 

У приміщеннях і будівлях, в яких проводиться розлив бензинів всіх марок, Категорично забороняється використовувати:

 • будь-яке джерело відкритого вогню;
 • інструменти, які можуть викликати іскру в процесі експлуатації або при ударі.


Весь електроінструмент, а також прилади та обладнання, включаючи системи освітлення, повинно застосовуватися тільки у вибухозахищеному варіанті виконання. Резервуари і ємності, системи трубопроводів, використовувані для зберігання і транспортування, повинні меть захист від дії статичної електрики.

 

Правила і способи гасіння

Для гасіння бензину забороняється застосування в якості вогнегасної речовини води, так як ліквідувати вогонь таким способом майже неможливо, а розлив рідини може призвести до поширення палаючого палива на велику площу. У разі формування вогнища загоряння рекомендується використовувати такі засоби боротьби з вогнем:

 • ручні чи автоматичні вуглекислотні вогнегасники – використовують зріджений діоксид вуглецю для витіснення кисню з вогнища загоряння і зниження температури бензину;
 • порошкові вогнегасники - застосовують як протипожежний засіб суміш дрібнодисперсних мінеральних солей;
 • пінні моделі вогнегасників;
 • ємності з піском або іншою порошковою гасячою речовиною.

Гасіння вуглекислотним вогнегасником або застосування порошкового вогнегасника дозволяє на ранніх етапах формування вогнища загоряння придушити його, не давши вогню поширитися на критичне відстань і давши можливість вжити заходів для евакуації людей з небезпечної зони.

 

Умови зберігання та транспортування

Правила пожежної безпеки України передбачають дотримання наступних вимог в місцях зберігання бензину:

 • залишати не менше ніж 5% ємностей для палива вільними;
 • забороняються деаераційні трубопроводи вчасно заповнення ємностей паливом або його зливу;
 • випуск парів в навколишній простір повинен здійснюватися через деаераційну трубну обв'язку або спеціальні клапани автоцистерн;
 • безпосередньо перед проведенням вогневих робіт, особи відповідальні за пожежну безпеку на об'єкті, зобов'язані організувати виконання протипожежного комплексу спеціальних заходів;
 • протоки палива будь-якої площі повинні засипатися піском або спеціальними сорбентами. Вбрав бензин пісок або сорбент збирається в контейнери з металу для вивезення;
 • фасування та розлив бензину в ємності здійснюється в приміщеннях, обладнаних системою витяжної вентиляції.

Транспортування всіх марок паливно мастильних матеріалів дозволяється лише з допомогою залізничних і автомобільних цистерн, бочок об'ємом до 250 літрів і каністр об'ємом від 5 до 50 літрів. Транспортні засоби повинні мати попереджувальні знаки і знаки пожежної безпеки.

 

Запобіжні заходи

При заправці бака автомобіля необхідно користуватися заправним пістолетом, натискаючи на кнопку спуску тільки тоді, коли він знаходиться в заправній горловині. При наповненні ємностей необхідно з обережністю використовувати лійку і ставати так, щоб пари палива відносило в бік. Категорично заборонено засмоктувати бензин, продувати ротом засмічені фільтри і шланги, а також мити автомобільні деталі, руки і елементи одягу. У разі потрапляння палива на шкіру це місце необхідно відразу ж вимити теплою водою з милом. Для надання першої медичної допомоги слід використовувати засоби захисту з медичної аптечки.