Електроенергетика є однією з найбільш небезпечних галузей для персоналу в силу специфіки роботи підприємств даного напрямку. Їх господарська діяльність обумовлена необхідністю безперервної роботи з вироблення і розподілу електроенергії, що передбачає цілодобову зайнятість і великі навантаження, як для рядових, так і для інженерно-технічних співробітників. Люди змушені працювати в умовах екстремальних навантажень, часом в складних кліматичних умовах. Тільки неухильне дотримання норм безпеки може гарантувати невисокий рівень аварійності і травматизму.

 

Заходи щодо забезпечення безпеки

Головну функцію по забезпеченню безпеки на енергетичних об'єктах виконує персонал, зайнятий в щоденних технічних роботах. Обсяг і повнота їх знань у сфері правильного виконання робіт, а також високий рівень дисципліни в дотриманні актуальних правил формує загальний рівень безпеки на кожному підприємстві. Для гарантування мінімальних показників травматизму та кількості надзвичайних ситуацій в енергокомпаніях необхідно:

  • організувати регулярне проходження персоналом процесу навчання, стажування та інструктажів правилами роботи з електричним обладнанням та приладами. Процес навчання планується в залежності від категорій допуску співробітників. Якісне наповнення програми і час навчання відрізняються для різних категорій персоналу;
  • проводити регулярну перевірку якості засвоєних знань;
  • забезпечити заходи з контролю за дотримання діючих нормативів безпеки;
  • сформувати систему ефективного контролю розслідування нещасних випадків з аналізом ймовірних причин їх виникнення.

 

 

Головний вражаючий фактор

Сумна статистика досліджень причин виникнення аварійних ситуацій та позаштатних випадків на підприємствах і об'єктах електроенергетики говорить про те, що понад 50% всіх нещасних випадків трапляється в результаті горезвісного «людського фактора», а також неправильної організації проведених робіт і порушень нормативів охорони праці. Вина за цю незадовільну статистику лежить як на рядових співробітниках, так і на керівництві підприємства.

 

Основним вражаючим фактором в електроенергетиці є електричний струм. Для захисту від високої напруги співробітники енергетичних підприємств повинні використовувати такі засоби індивідуального захисту, як діелектричні боти і діелектричні рукавички. Діелектричні боти захищають ноги працівника від контакту з землею, а отже не дають струму проходити через тіло при проведенні електромонтажних і ремонтних робіт. Діелектричні боти здатні витримати 15 кіловольт і є ефективним засобом індивідуального захисту.

Діелектричні рукавички є основним засобом захисту при проведенні планових та ремонтних робіт з електрообладнанням під напругою до 1000 вольт. Також їх можна використовувати в якості допоміжного засобу при роботі з напругою понад 1000 вольт. Всі рукавички мають гарантійний термін повірки, вказаний в паспорті виробу.

 

Знаки електробезпеки

Використання знаків безпеки на електрообладнанні та установках викликано необхідністю забезпечення заборони відключення або включення напруги в процесі проведення планових ремонтних робіт. За своїм характером вони класифікуються на: