Пожежа - це не піддається контролю вогняна стихія, яка знищує все на своєму шляху. Дуже часто причинами нанесення пожежею серйозного збитку є паніка і розгубленість людей в перші хвилини його виникнення. Чіткість дій - запорука того, що розмір заподіяної біди буде мінімальним.

 

Алгоритм дій при виникненні вогнища загоряння в оселі

Перше, що необхідно зробити, навіть якщо ви не бачите вогню, а з'явився тільки запах диму, - викликати пожежників. Повідомлення в пожежну частину повинно бути коротким і чітким:

  • за якою адресою пожежа;
  • чи є в палаючому приміщенні люди;
  • чи є там небезпечні речовини.

 

Наступний крок - вивести з дому або квартири знаходяться там дітей, надати допомогу в евакуації людям похилого віку. Якщо вогонь ще сильно не розгорівся, необхідно спробувати впоратися з ним самостійно:

  • залити водою, попередньо знеструмивши житло;
  • засипати піском;
  • накрити товстою ковдрою.

 

Якщо впоратися з вогнем без сторонньої допомоги ви не зможете, негайно покидайте будинок. Те ж треба робити і при сильне задимлення. Ховатися в заповненому димом приміщенні в затишному куточку, якщо немає можливості покинути його через двері, - значить, ризикувати своїм життям смертельної небезпеки. Якщо ви перебуваєте в одноповерховому будинку - стрибайте через вікно.

У разі виникнення пожежі в квартирі, розташованій на верхніх поверхах, вихід через вікно загрожує інший небезпекою - можна просто розбитися. Тому виходьте на балкон і щільно закривайте двері, щоб туди не міг проникнути дим і вогонь. Якщо балкона немає - піднімайтеся на підвіконня і кличте на допомогу. Можна спробувати потрапити в іншу квартиру через суміжний балкон. Не треба залишати відкритими двері і вікна, щоб скоротити приплив повітря.

 

Послідовність дій при загорянні в навчальному закладі

У разі виникнення пожежі в школі, університеті або іншому навчальному закладі необхідно негайно підняти тривогу. А вже після цього викликати пожежних. Потім треба забезпечити швидку евакуацію з будівлі людей. Після сигналу тривоги кожному учневі слід стояти біля свого столу. За вказівкою викладача група повинна покинути аудиторію і відправитися найкоротшим безпечним шляхом до пункту збору на природі.

Якщо є марлеві пов'язки - надіти їх, щоб захистити від диму органи дихання. По шляху проходження необхідно закривати всі двері, не задіяні в евакуації. Колону учнів замикає викладач. Якщо комусь потрібна допомога - організувати її. До приїзду пожежників необхідно провести перекличку з метою уточнення, чи всі люди здійснили евакуацію. У міру можливості з'ясувати, в якому приміщенні виникла пожежа і наскільки широко він поширився.

Щоб ймовірність швидкої ліквідації вогнища загоряння була вище, бажано мати в будинку або навчальному закладі  вогнегасники

 

 

Алгоритм дій при виникненні вогнища загоряння в лісі

Щоб не допустити виникнення пожежі, відпочиваючи на природі, слід суворо дотримуватися ППБ. Адже самостійна евакуація з палаючого лісу - справа дуже складна. А допомога рятувальників може вчасно не підійти. При виявленні вогнища загоряння під час відпочинку на природі рекомендується негайно повідомити про це пожежним або працівникам лісгоспу, після чого спробувати впоратися з вогнем самотужки. Для цього можна використовувати:

  • вогнегасник з машини,
  • землю або пісок,
  • верхній одяг,
  • виготовлений з гілок і листя віник.

Якщо пожежа охопила значну площу, необхідно негайно виходити з небезпечного місця, попередивши про пожежу інших знаходяться поблизу людей.