Пожежні рукави являють собою спеціалізовані пристосування, призначені для подачі води або гасячого розчину до вогнища спалаху від пожежних гідрантів, ємностей з водою, водойм і автоцистерн. Пожежні рукави зберігаються в згорнутому стані і для перевірки їх цілісності та герметичності необхідно регулярно проводити випробування.

Пожежні рукави є гнучкими трубопроводами, виготовленими з брезенту або синтетичних матеріалів. Для додання структурі додаткової міцності вона може містити металеву сітку або інший шару не. На кінцях вироби знаходяться з'єднувальні муфти або розпилювальні пристрої.

 

Рукава підлягають регулярної перевірці і випробуванням, періодичність проведення яких регламентується Правилами пожежної безпеки України. Цілісність конструкції і пропускна здатність вироби в кінцевому підсумку визначають час, необхідний для придушення осередків займання або задимлення в екстрених ситуаціях. Процедура і конкретні робочі характеристики перевірки залежать від типу рукава - напірного, напірно-всмоктуючого або усмоктувального.

 

Перед проведенням випробування особа, відповідальна за протипожежну безпеку, виробляє зовнішній огляд вироби на наявність механічних пошкоджень конструкції і місць з'єднання з муфтами і розпилюючими пристроями, виявлення вогнищ хімічного забруднення (плями масла або палива, хімічне забруднення тощо).

 

Проведення процедури є обов'язковим в тих випадках, коли на об'єкті вводиться в експлуатацію новий рукав, після проведення ремонтних робіт, після здійснення гасіння складних вогнищ загоряння або при виявленні хімічного забруднення або механічного пошкодження конструкції.

 

 

В ході випробувань рукава перевіряються на герметичність. В ході перевірки в них подається вода під робочою або надлишковим тиском протягом п'яти хвилин або за періодичною схемою. В цей час конструкцію оглядаються на наявність протікань, збереження цілісності вироби, місць з'єднання і швів.

 

 

Для всмоктуючих типів проводиться перевірка на наявність відшарування внутрішнього шару. Для цього вони підключаються до спеціального насосу, що створює усередині зону зниженого тиску. Якщо під час здійснення перевірки зона всередині зберігає свої показники тиску і в систему не надходить вода - виріб вважається таким, що контрольне випробування і придатним для подальшої експлуатації.

 

Періодичність проведення випробувань багато в чому залежить від місця розташування об'єкта нерухомості, терміну експлуатації, характеру і умов зберігання пожежного рукава. Також необхідно враховувати такі фактори, як компанія-виробник і матеріал виготовлення конструкції. У загальному випадку в технічній документації до виробу вказуються рекомендовані терміни проведення випробувальних робіт до кожної моделі.