Протипожежні двері - це спеціальні конструкційні елементи будівель і споруд, основною функцією яких є стримування поширення вогню і диму під час пожежі на час, який необхідно для евакуації персоналу, мешканців або відвідувачів. Для виконання цієї функції двері повинні бути встановлені в місцях, які є критично важливими з точки зору пожежної безпеки.

 

Протипожежні двері (ППД) представляють собою короб, наповнений негорючим ізолюючим матеріалом, яким найчастіше буває гіпсокартон або мінеральна вата на основі базальтового волокна. По периметру дверне полотно обклеєно спеціальною стрічкою, яка збільшується в об'ємі під впливом високої температури і надійно ізолює внутрішній простір від вогню і газоподібних продуктів горіння. У великих дверних отворах виробничих і складських приміщеннях часто встановлюються протипожежні ворота, що мають таку ж конструкцію і функціонал.

 

 

ППД монтуються в тих місцях в будівлі, які критично важливі для забезпечення аварійних виходів з будинку, створення протипожежних заслонів і евакуаційних шляхів, огорожі навколо ліфтових шахт. Місця установки ППД регламентуються правилами протипожежної безпеки України.

 

Обов'язковими для використання ППД є:

  • окремо розташовані будинки і споруди проміжних станцій і приміщень, в яких розташовані розподільний щит і електровводи, в тому випадку, якщо вони зведені в безпосередній близькості від житлових будинків або безпосередньо в них;
  • складські приміщення з легкозаймистими або горючими матеріалами і речовинами;
  • вентиляційні камери;
  • машинні та ліфтові кімнати;
  • комунікаційні та кабельні канали та шахти.

 

Будинки і споруди виробничого характеру повинні мати ППД в підсобних кімнатах і внутрішніх просторах, в проходах, провідних в складські приміщення і в кімнатах відпочинку персоналу. Монтаж дверей повинен бути якісним і виключати шлюб або дефекти. Якщо житловий будинок має в своїй конструкції нежитлові приміщення, наприклад, такі, як офісні приміщення, складські або торгові, дверна перегородка між ними повинні бути протипожежними.

 

Об'єкти житлової та виробничої нерухомості повинні мати ППД в місцях:

  • проходження евакуаційних шляхів з будівлі між коридорними і сходовими клітками;
  • виходу з технічних приміщень, розташованих в підвальних або цокольних поверхах;
  • виходів з ліфтів в поверхові холи;
  • виходів зі сходів на горищне приміщення або дах.

 

 

При монтажі ППД необхідно враховувати, що, якщо її призначенням є евакуація відвідувачів, мешканців або персоналу, то вона повинна відкриватися у напрямку виходу з будівлі або приміщення. Протипожежні двері виготовляють зі сталі, алюмінію, дерева, вони можуть бути одностулковими і двостулковими, бути суцільними і мати оглядове вікно з пожежостійкість скла, але всі моделі і типи повинні бути сертифіковані з позначенням межі вогнестійкості конструкції.