Спецвзуття є невід'ємним елементом екіпіровки рятувальників, пожежних, робітників і фахівців на виробничих і складських підприємствах, організаціях житлово-комунальної, добувної та переробної галузі. Головним її призначенням є захисту ступень і гомілки від будь-яких типів вражаючих факторів, з якими може зіткнутися людина в тій чи іншій ситуації. Як правильно вибирати спецвзуття та які параметри необхідно брати до уваги?

 

Для чого потрібне спецвзуття?


Спецвзуття повинна захищати користувача від наступних основних типів вражаючих факторів:

 • води;
 • вогню;
 • механічних пошкоджень;
 • вібрації;
 • низької або високої температури;
 • отруйних і токсичних речовин;
 • біологічно небезпечних факторів;
 • ковзання.


Сучасний ринок спеціального одягу і взуття пропонує покупцям широкий вибір моделей, матеріалів і компаній виробників, що створюють свою продукцію для медичних працівників, будівельників, металургів, гірничих робітників, сервісних служб, осіб, зайнятих в харчовій, переробній та хімічній промисловості.

Матеріалами виготовлення верхній частині спецвзуття може бути шкіра або шкірозамінник, синтетичні матеріали, гума або інші матеріали, що захищають від електричного струму. Найбільш популярним типом матеріалів з натуральної шкіри є юхта. Юхтові вироби характеризуються високою міцністю, екологічністю і тривалим терміном використання. Менш поширеною є спецвзуття з хромової шкіри. Синтетичні матеріали і кожзаменители застосовуються в тих випадках, коли використання натуральної шкіри недоцільно з економічних міркувань.

Як матеріал підошви найчастіше використовується нітрит, поліуретан, ПВХ або термоеластопласт. Нітрил витримує широкий діапазон температур, відрізняється високими показниками зносостійкості і стійкості до дії агресивних речовин. До мінусів нітрит відносяться велику вагу підошви і висока ціна. Поліуретан дешевший і легкий матеріал, але він погано витримує низькі температури, недовговічний. Крім того поліуретанова підошва відрізняється високими показниками ковзання. Полівінілхлорид або ПВХ відрізняється великою вагою і низьким терміном експлуатації, проте вироби з такою підошвою не ковзають і коштують відносно дешево. Термоеластопластів відрізняється високими показниками зносостійкості, зчеплення з поверхнею, витримує широкий температурний режим, але швидко руйнується під дією масел, бензину, дизельного палива і інших продуктів нафтопереробки.

 

Спецвзуття класифікується на такі види:

 • чоботи робочі високі;
 • чоботи середні;
 • чоботи укорочені;
 • напівчоботи;
 • черевики робочі;
 • напівчеревики;
 • туфлі, калоші, бахіли і сандалі робочі.

Як правильно підібрати спеціальне робоче взуття


Як правильно підібрати спеціальну робочу взуття?


Для правильного вибору спецвзуття перш за все необхідно визначити, які саме вражаючі фактори є найбільш поширеними для даного виробничого процесу. Якщо головним завданням є захист від вібрацій, то перш за все необхідно звертати увагу на технічні параметри, зазначені компанією-виробником - ефективність віброзахисту взуття не повинна бути менше 2 децибел при частоті вібрацій 16 Герц і не повинна бути менше 4 децибел для частоти 31,5 Герц .

Якщо головною є захист від механічних пошкоджень, то необхідно вибирати спецвзуття, яка:

 • має захисні шкарпетки, що витримують удари з енергією не менше 5 Дж - черевики з металевим носком та інші подібні вироби;
 • має запобіжні щитки, що витримують удари енергією не менше 3 кДж;
 • оснащується захисними системами, що оберігають підошву від наскрізного проколу силою до 1200 Н.


Спецвзуття для захисту від низьких температур повинна мати внутрішній утеплювальний шар зі штучного хутра або синтетичних матеріалів. До цієї товарної групи належать черевики зимові, чоботи і напівчоботи, утеплені черевики.

Взуття, що захищає від теплового випромінювання, нагрітих поверхонь і іскор, повинна мати спеціальну підошву, що витримує температуру до 150 ℃ з міцністю з'єднання елементів верхньої та нижньої частини не менше 120 Н / см, а показники термічної стійкості підошви повинні становити не менше ніж 160 ℃. Взуття, що захищає від термоожогов електродуги повинна володіти бензоустойчівимі характеристиками і витримувати температуру 300 ℃ протягом не менш як однієї хвилини.

Окремою категорією спецвзуття є черевики зварника, які повинні захищати ноги від попадання на шкіру іскор і бризок металу. Черевики виготовляються зі штучної шкіри з підкладкою і устілкою з нетканого матеріалу. Вони мають підошву, стійку до розчинників і мастил, жорсткий задник, що оберігає від механічних пошкоджень.