При виникненні вогнищ загоряння на об'єктах нерухомості часто виникають ситуації, коли для евакуації мешканців або персоналу з верхніх поверхів необхідно використовувати спеціальне обладнання. Сучасний багатоповерховий будинок, офісний центр, склад або промислове підприємство повинні бути обладнані пожежними сходами, які нададуть можливість в найкоротші терміни вивести людей в найважчих умовах під час пожежі. За своєю конструкцією вони бувають стаціонарними, закріпленими на поверхні стіни, механічними, що складаються з паралельних прямих планок і перекладин, універсальними.

Що це таке?

Сходи рятувальні універсальні - це спеціальна конструкція, що дозволяє оперативно провести екстрений спуск з вікна або даху будівлі. Вони складаються з двох сталевих тросів і перекладин з алюмінію. Кожен сталевий трос має спеціальне покриття на основі цинку, яке захищає конструкцію від корозії. На кінцях тросів є карабіни, до яких кріпляться сталеві ковані гаки. Алюмінієві поперечини з двох сторін закриваються пластиковими пробками. 

 

Головними перевагами універсальних пожежних сходів є:

  • невеликі габарити – в згорнутоому вигляді вони займають мінімум вільного місця і можуть без проблем зберігатися не тільки в офісах і на виробництві, але і в квартирах;
  • використання зсередини будівлі – на відміну від механічних конструкцій, рятувальні сходи можуть бути викинуті безпосередньо з охопленого вогнем приміщення через вікно або дах;
  • комбіновані способи кріплення – сходи з карабінами і гаками можуть бути закріплені за край підвіконня, батарею, огорожу даху – трубу опалення, шафу, диван і будь-яку іншу інженерну конструкцію або предмет інтер'єру;
  • мала вага – вся конструкція може бути легко перенесена до місця використання однією людиною.

 

Комплектація

До складу стандартної комплектації універсальних сходів входять конструкція зі сталевих тросів і алюмінієвих перекладин, альпіністські кріпильні карабіни, гаки з кованої сталі, захисні рукавички, сумка для зручного зберігання і транспортування. Довжина конструкції може становити від 10 до 20 метрів, а вага відповідно від 8 до 16 кілограм. Вона може вільно переноситься з приміщення в приміщення або з одного офісу в інший без обмежень, характерних для стаціонарних або механічних конструкцій. Після кожного застосування або використання поверхня всіх елементів повинні бути ретельно очищені від бруду, пилу і ретельно просушені для запобігання виникнення корозії на поверхні сталі. 

 

Застосування

Механічна або стаціонарна моделі може застосовуватися під час пожежі тільки на невеликих висотах і за умови допомоги ззовні. Екстрена евакуація і спуск людей в надзвичайних ситуаціях вимагає більшої мобільності, яка забезпечується універсальними сходами. Під час пожежі необхідно перенести сумку в приміщення з вікнами або на дах будівлі, відкрити її, одягнути захисні рукавички і дістати сходи. Після цього необхідно вибрати конструкцію для кріплення, доступну в кімнаті або на даху – фіксація сходів може здійснюватися як за допомогою гаків, так і безпосередньо за карабіни. Найкращими конструкціями для кріплення є елементи інженерних мереж, такі як Радіатори і труби, а також огорожі і спеціально призначені для цього затискачі. 

Міцно і надійно закріпивши гак або карабін, сходи викидається з вікна або даху багатоквартирного будинку або офісної будівлі. Спускатися необхідно обличчям до поверхні стіни, по черзі, не поспішаючи і без паніки. Люди, що спустилися першими, повинні допомогти іншим, притримуючи сходи що б вона не розгойдувалася, допомагаючи жінкам і дітям. Після використання поверхню потрібно перевірити на цілісність елементів, ретельно очистити від бруду, висушити і згорнути, помістивши в сумку.