Звичайні люди думають, що так як сталь або чавун не горять, то і захищати від вогню металеві будівельні конструкції не слід. Насправді все йде трохи інакше - залізо і його з'єднання не горять, але під дією високої температури пожежі швидко втрачають свою міцність. Це, в свою чергу, призводить до того, що будівля або споруда може обрушитися, поховавши під уламками людей і цінне майно. Крім того, нагріті елементи сталевих конструкцій можуть привести до загоряння прилеглих матеріалів і речовин. Вогнезахисна фарба для металоконструкцій підвищує рівень опірності будівельних елементів під час пожеж.

 

Як вибрати вогнезахисну фарбу для металоконструкцій?

На відміну від інших типів вогнетривких покриттів, вогнезахисна фарба легко і просто наноситься на горизонтальну і вертикальну поверхню, міцно закріплюється на ній, характеризується високими показниками стійкості до екстремального нагрівання. Механізм її дії в надзвичайній ситуації полягає в тому, що висока температура призводить до руйнування зовнішнього покриття і утворення захисного шару. Цей захисний шар перешкоджає перегріву металевої поверхні, а при подальшому підвищенні температури з нього виділяється вода і інертні гази, які ускладнюють процес горіння.

 

На ринку України є багато типів протипожежних фарб з різними показниками ефективності захисту металів. Головним параметром, що визначає вибір, є межа вогнестійкості - період часу в хвилинах, протягом яких металеві конструкції гарантовано не втратять своїх характеристик міцності. Фарби першої категорії можуть витримувати нагрів протягом не менше ніж 150 хвилин, а мінімальний часовий поріг характерний для складів сьомої категорії - 15 хвилин.

Крім того, слід звернути увагу на спосіб нанесення складу на поверхню, що захищається – він може бути механічним і ручним. Механічний спосіб, при якому вогнестійка обробка здійснюється з використанням пульверизатора, є більш кращим – він дозволяє виконати всі роботи максимально швидко і без зайвих витрат людських ресурсів. При цьому слід звернути увагу на необхідну мінімальну товщину покриття – ігнорування цього показника в вогнезахисту металевих конструкцій зробить всі зусилля марними. Нормативна товщина покриття вказується компаніями-виробниками на упаковці або ємностях з фарбою або в Документації, що додається на кожну партію.

 

Склад вогнезахисної фарби

Хімічний склад спеціальних фарб для захисту від вогню конструкцій з металу дуже різноманітний і базується на хімічних компонентах, що відрізняються. Більшість компаній-виробників не розкривають точний склад, зберігаючи свої патенти та інтелектуальне право власності, але головні хімічні сполуки, що лежать в їх основі, все-таки відомі.

Зовні вогнезахисні склади майже не відрізняються від звичайних побутових або промислових фарб. В основному вони випускаються на водній або водно-дисперсійної основі з додаванням різних полімерних матеріалів, таких як бутадієн-стирол, акрилати або полівінілацетат. Такий склад забезпечує як високий рівень пожежної безпеки будівель і споруд, так і відсутність необхідності використання засобів індивідуального захисту в процесі нанесення складу на поверхню, що захищається.

 

Існує наступна класифікація основних типів вогнезахисних фарб за своїм хімічним складом:

  • акриловий Однокомпонентний склад з терморозширювальним ефектом - найпопулярніша позиція на ринку, що вимагає використання в комплексі з алкідною ґрунтовкою. Мінусом є скромна кольорова гама - біла або сіра. Такий склад найкраще підходить для громадських будівель і споруд, а також виробничих об'єктів;
  • водна або водно-дисперсійна фарба з полівінілацетатом – ПВА) - наповнювачами в таких складах служить термоактивний графіт, вермикуліт або інші мінеральні речовини;
  • вологостійка фарба з вогнезахисним ефектом - це епоксидний склад на органічній основі з використанням спеціальних розчинників (ксилолу або уайт-спіриту).