У нашому сучасному житті часто відбуваються такі ситуації, де власне життя та здоров'я наших близьких залежить від знань та вмінь, необхідних для швидкого надання долікарської допомоги у тій чи іншій ситуації. Цими необхідними знаннями має мати кожна людина. Головне, не піддаватися паніці, а виконувати всі дії швидко, чітко та правильно.

Пожежі є одним із найпоширеніших надзвичайних подій, в основі яких лежать процеси горіння та виділення продуктів горіння (дим), що утворюють різні токсичні сполуки.

З цього випливає, що основними факторами, що вражають, для людини на пожежі є:

 1. Висока температура та як наслідок ризик отримання опіків;
 2. Виділення токсичних речовин та як наслідок гострі отруєння продуктами горіння.

Найчастіше люди гинуть не від самого полум'я, а саме через отруєння чадним газом. Цьому сприяють паніка, тривале перебування у задимленому приміщенні, бажання сховатися, сховатися від вогню. Такою поведінкою люди втрачають дорогоцінний час, упускаючи можливість допомогти як собі, так і оточуючим.

Характер клінічної картини при отруєннях чадним газом відрізняється значною різноманітністю. Це залежить від індивідуальних особливостей організму, від концентрації газу в приміщенні, умов отруєння, тривалості перебування в задимленому приміщенні. Науково доведено, що жінки переносять отруєння чадним газом легше, ніж чоловіки. Найважче доводиться маленьким дітям, людям похилого віку і вагітним. Для них навіть незначне перебування в задимленому приміщенні може призвести до непоправної біди.

Зазвичай при аваріях, катастрофах та пожежах виникає блискавична форма отруєння. Людина:

 1. Миттєво втрачає свідомість;
 2. Падає;
 3. Можливі тривалі судомні скорочення;
 4. Настає зупинка дихання.

Якщо дія газу була незначною, а людина знаходиться в задимленому приміщенні недовго і швидко зуміла вийти на свіже повітря, можуть відзначатися:

 • Відчуття тяжкості та тиску в голові;
 • Пульсація у скронях, шум у вухах;
 • Нудота, блювання, сонливість, млявість;
 • Прискорене серцебиття, задишка;
 • М'язова слабкість, особливо у ногах.

При тяжких отруєннях може з'явитися тривала непритомність, галюцинації, марення, судоми, парези, мимовільне сечовипускання. Насамперед відбувається ураження центральної нервової системи. Так само незворотні зміни можуть торкнутися системи кровотворення, серцево-судинної та дихальної систем.

Долікарська допомога постраждалим при пожежі полягає в тому, що насамперед слід якнайшвидше припинити контакт з отруйними речовинами.

Після того, як потерпілого буде винесено на свіже повітря, слідує:

 1. Викликати бригаду невідкладної допомоги;
 2. Укласти потерпілого на рівну, тверду поверхню на бік;
 3. Розстебнути одяг, що стискує дихання (тугі коміри пояса), зняти з шиї всі прикраси.
 4. Дати понюхати ватку із нашатирним спиртом.

За відсутності дихання розпочати штучну вентиляцію легень, за відсутності серцебиття – серцево-легеневу реанімацію.

Ще одним вражаючим фактором, небезпечним щодо життя та здоров'я людини, є вплив високих температур і, як наслідок, отримання опіків, переважно шкірних покривів.

Основні правила надання долікарської допомоги при отриманні опіків під час пожежі.

Необхідно якнайшвидше перервати шкідливий вплив:

 1. Якщо горить одяг, його слід скинути або погасити полум'я, щільно накривши людину ковдрою чи будь-яким шматком тканини. Обпалені ділянки одягу акуратно розрізають і скидають частинами, щоб уникнути подальшої травматизації шкіри.
 2. Охолодити водою уражену ділянку протягом 10 хвилин (закрита рана). Це дозволить обмежити опікову площу.
 3. При опіках кистей слід якнайшвидше зняти кільця з пальців для запобігання некротизації кінцівки.
 4. На поверхню рани слід накласти стерильну пов'язку. Якщо такої не виявилося, підійде будь-яка чиста, суха тканина.
 5. Забезпечити постраждалому спокій, укласти чи посадити.
 6. Дати випити велику кількість рідини (чай, вода та інше подібне).
 7. Негайно викликати бригаду невідкладної допомоги.
 8. Наскільки можна знеболити постраждалого.

Термоінгаляційне ураження дихальних шляхів

Також під час пожежі, окрім отримання термічного опіку шкіри, можна отримати і термоінгаляційне ураження дихальних шляхів. Найчастіше це відбувається при прямому ураженні полум'ям, гарячим повітрям, токсичними продуктами горіння.

Найчастіше такі ураження виникають у замкнутому просторі і, як правило, поєднуються з опіками шкіри.

Виділяють:

 1. Термічне ураження верхніх дихальних шляхів;
 2. Термічне ураження нижніх дихальних шляхів.

Останні протікають найчастіше з розвитком гострої дихальної недостатності. Розпізнати у потерпілого такі опіки досить складно.

Основні ознаки опіків дихальних шляхів:

 • У потерпілого є опіки обличчя та шиї;
 • Людина скаржиться на утруднення дихання, запаморочення, ціанотична шкіра, голос сиплий.
 • Спостерігається сплутаність свідомості, аж до її повної втрати.
 • Волосся напередодні носа обгоріло, мовою сліди кіптяви.
 • Відзначаються біль у горлі, порушення ковтання.

Долікарська допомога:

 • Якнайшвидше викликати бригаду невідкладної допомоги;
 • Заборонити потерпілому пити, їсти, говорити.
 • Контролювати пульс, дихання, свідомість.
 • Забезпечити спокій.

Якщо ви опинились у задимленому приміщенні

Негайно залишити приміщення повзком, закривши ніс і рот мокрою ганчіркою. Рухатися потрібно до найближчого виходу (балкон, віконні отвори, двері).

При виході на свіже повітря слід заспокоїтись, зробити глибокі дихальні рухи, випити міцного солодкого чаю. Забезпечити собі спокій.

Негайно звернутись до найближчого відділення лікарні або викликати бригаду швидкої допомоги для визначення подальшої тактики лікування.

Якщо у задимленому приміщенні опинилися ваші близькі, знайомі чи просто випадкові люди, слід негайно вивести чи винести їх із приміщення.

Завжди слід пам'ятати про правила власної безпеки, щоб унеможливити отруєння. Для цього, в ідеалі, слід надіти протигаз. Якщо такої можливості немає, слід чекати на приїзд рятувальників МНС.

Пам'ятайте, що наслідки травм та уражень, отриманих під час пожежі, можуть виявитися не відразу. Іноді, на тлі уявного добробуту, можуть розвинутися важкі ускладнення, що призводять до летального результату або стійкої втрати здоров'я.

Тому при отриманні будь-якої травми, будь-якого ступеня тяжкості слід негайно звернутися за допомогою до медичного закладу для того, щоб кваліфіковані фахівці змогли оцінити ваш стан та скласти детальний план лікування та обстеження. Це дозволить зберегти вам життя та здоров'я. Не забувайте правила поводження з вогнем та електроприладами. Це зведе до мінімуму ризик отримання опікової травми.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!