Своєчасно зроблений телефонний дзвінок в службу з надзвичайних ситуацій може врятувати під час пожежі не тільки цінне майно, а й людські життя. Номер необхідного телефону ми вивчаємо з самого дитинства, але, на жаль, не всі люди використовують його за прямим призначенням. Що це таке і яка передбачена відповідальність за помилковий виклик пожежників українським законодавством?

 

Що це таке?

Помилковий виклик - це телефонний дзвінок в службу порятунку про виявлене вогнище загоряння або задимлення, який зроблений з хуліганських чи розважальних спонукань. Оператори колл-центру не мають права проігнорувати дзвінок, а відрізнити з першого разу помилковий виклик від реального вдається не завжди. В результаті - зайві витрати цінних людських і матеріальних ресурсів для перевірки  повідомлення, що надійшло.

Найчастіше користувачами, від яких надходить не виправданий виклик, є:

  • діти;
  • люди з нестабільною психікою;
  • хулігани;
  • бажаючі над кимось пожартувати;
  • що знаходяться в стані наркотичного трансу або алкогольного сп'яніння.

 

Необгрунтований виїзд рятувальників на місце - це не просто зайві витрати ресурсів. Адже в міських умовах для швидкого реагування на надзвичайну ситуацію задіюються і інші служби - перекриваються дороги і під'їзні шляхи, виїжджають бригади Швидкої медичної допомоги, затримуються рейси громадського транспорту. Крім того, задіяні розрахунки можуть не встигнути приїхати на реальний виклик тоді, коли в них дійсно потребують.

 

Відповідальність

Українським законодавством передбачено як адміністративні, так і кримінальні наслідки помилкового виклику служб порятунку. Згідно статті 183 Кодексу України адміністративне порушення у вигляді завідомо неправдивого виклику пожежних та інших спеціальних служб тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Також за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину використовується кримінальна відповідальність згідно зі статтею 383 КК, яка передбачає виправні роботи на строк до 2 років, адміністративний арешт на строк до півроку, обмеження свободи на період 3 років або позбавлення волі на період до 2 років. Крім того, по відношенню до порушників може використовуватися норма статті 259 КК, яка тягне за собою термін від 2 до 8 років позбавлення волі.

 

Важливо пам'ятати

Сучасні технічні та апаратні засоби, які використовуються службами порятунку в Україні, дають можливість знайти хуліганів або жартівників без особливих зусиль і залучити їх до відповідальності. Жоден помилковий сигнал не можна залишати без покарання, так як вони можуть коштувати людських життів або втраченого у вогні майна. При цьому важливо розуміти, що служби порятунку завжди відреагують на будь-який сигнал, а якщо в телефонному повідомленні йшлося про просту перестраховку, то кримінального покарання або штрафу не буде.

 

При виклику пожежних розрахунків по телефону слід дотримуватись таких правил:

  • назвати точну адресу і місце виникнення вогнища загоряння;
  • назвати місце, куди краще приїхати пожежному розрахунку;
  • назвати ПІБ абонента і його номер телефону;
  • вказати можливу причину загоряння;
  • у міру можливості зустріти пожежні розрахунки і вказати найкращий проїзд і підходи до вогнища спалаху.

 

На час проведення канікул в школах необхідно розповісти дітям про всі небезпеки і наслідки необґрунтованих викликів пожежних розрахунків. Розповісти про те, до яких трагічних наслідків це може призвести. Якщо Ви стали свідком хуліганських дій або неадекватної поведінки - негайно відреагуйте і запобіжить витрати ресурсів і часу рятувальників.