Ліфти – невід'ємна частина сучасних багатоповерхових житлових, офісних, громадських і торгово-розважальних будівель і споруд. Під час пожежі виникає ризик задимлення ліфтових шахт і блокування всередині них евакуюються людей через пошкодження керуючого обладнання та механізмів. Протипожежна безпека конструкцій ліфтових являє собою системи захисту обладнання, людей і цінного майна від вогню, диму і високої температури. За забезпечення безпеки безпосередню відповідальність несуть власник будівлі або споруди, організації та компанії, які утримують на балансі об'єкти нерухомості, оснащені ліфтами, керуючі компанії, а такі компанії, які виконують монтаж і технічне обслуговування ліфтових механізмів.

 

Типи інженерних пристроїв

В Україні існують такі типи пристроїв, що встановлюються в житлових, громадських та виробничих будівлях і спорудах:

  • пасажирський;
  • вантажний;
  • вантажопасажирські ліфти;
  • лікарняні ліфти, що використовуються для транспортування хворих і пацієнтів в лікувальних і медичних організаціях;
  • пожежні ліфти, які застосовуються для розвідки і гасіння пожеж.


Основні вимоги

Правила і нормативи, що регламентують протипожежні вимоги до ліфтів, вказані в пункті 5.8. «Ліфти і підйомники» Правил пожежної безпеки України. Згідно цього нормативного документа в будівлях з незадимлюваними сходовими просторами Шахти ліфтів необхідно забезпечувати припливом повітря. Шахти повинні проектуватися з обладнанням ліфтових холів, які мають двері та перегородки на виходах в інші суміжні приміщення. Двері і перегородки повинні бути самозакриваються, зі спеціальними ущільнювальними елементами по периметру дверного отвору.

 

Забороняється використовувати ліфти для евакуації мешканців або персоналу під час пожежі крім спеціальних пожежних ліфтів. Під час екстреної ситуації всі кабінки повинні бути опущені на перший поверх, відкритися і вимкнутися. Робота спеціальних протипожежних ліфтів регламентується внутрішньою інструкцією, яка затверджується керівником компанії, організації або підприємства і узгоджується зі службою пожежного нагляду. Забороняється монтаж всередині кабін ліфта будь-яких технічних пристроїв і електрообладнання, не передбачених проектом і технічними умовами.  

 

Керівництво підприємством має неухильно дотримуватися режиму безпеки на евакуаційних шляхах у зонах ліфтових холів, а також укласти договір на технічне обслуговування ліфтів та автоматики зі спеціалізованою організацією. Організація зобов'язана забезпечити постійний диспетчерський контроль за безперебійною роботою ліфтів.

 

Пожежна сигналізація

Згідно з діючими нормативами протипожежної безпеки України обладнання ліфтових шахт, кабін і машинних відділень системами пожежної сигналізації не є обов'язковим, але деякі компанії-виробники оснащують кабіни ліфта пожежними сповіщувачами для своєчасної ідентифікації та виявлення вогнищ пожежі або задимлення. Вони монтуються в конструкції підвісної стелі і в разі небезпеки подають сигнал, який примусово опускає кабіну на перший поверх будівлі і блокує її.

Так як ліфтова шахта конструкційно є трубою, то в разі пожежі відкритий вогонь і дим можуть швидко і безперешкодно поширюватися по ній між поверхами. Для того, що б не допустити такої ситуації, на об'єктах встановлюються комплексне обладнання із забезпечення протипожежної безпеки об'єкта, яке включає в себе систему димовидалення.