Газове або електродугове зварювання - це технологічний процес формування з'єднання двох або більше елементів через встановлення зв'язків на міжатомному рівні при загальному або локальному нагріванні, пластичному деформуванні або комплексній дії обох ефектів. Проведення будь-яких типів зварювальних робіт або плазмового різання є потенційно небезпечним процесом так як можуть раптово формуватися вогнища загоряння або задимлення. Саме тому відповідальні особи повинні забезпечити весь комплекс заходів з пожежної безпеки при зварювальних роботах.

 

Можливі причини пожежі

Найпоширенішими причинами виникнення пожежі на об'єкті під час проведення зварювальних робіт є:

  • краплі гарячого шлаку або металу, що потрапили на суху траву, деревину, папір, ганчір'я та інші горючі і легкозаймисті матеріали;
  • неправильне поводження зі зварювальним апаратом або газовим пальником, порушення правил їх експлуатації;
  • знаходження горючих речовин в безпосередній близькості від робочого місця зварника.

Можливість виникнення загоряння набагато вище при проведенні робіт на будівельних об'єктах, в закритих кімнатах, не пристосованих для такого типу технологічних операцій. У підвальних приміщеннях або приміщеннях закритого типу слід залишати вікна, двері або люки у відкритому стані, включати вентиляцію або монтувати тимчасову систему воздухоудаления. Крім того, необхідно очистити територію навколо місця зварювання радіусом не менше ніж 5 метрів.

 

Для запобігання виникнення пожежі необхідно дотримуватися таких правил безпеки:

  • зварювальні кабелі повинні знаходитися не менше ніж в 50 сантиметрах від трубопроводів і газових балонів;
  • місця здійснення зварювальних робіт повинні бути обладнаними первинними засобами пожежогасіння;
  • для захисту від бризок розплавленого металу слід використовувати спеціальні екрани;
  • зварювальник повинен мати спеціальний захисний одяг з вогнестійким покриттям, який здатен витримувати нетривалий за часом вплив електричної дуги;
  • Категорично забороняється використання кисневого рукава замість ацетиленового;
  • застосування зріджених газів для зварювальних робіт в колодязях і цокольних поверхах заборонено;
  • використання відкритого полум'я для відігріву обладнання заборонено.

 

Помітний осередок загоряння може сформуватися не відразу, а тільки через деякий проміжок часу - необхідно уважно оглянути місце проведення робіт і упевнитися у відсутності характерного запаху гару і диму.

 

Первинні засоби пожежогасіння при загорянні

Особа, яка призначена відповідальною за протипожежну безпеку на об'єкті проведення зварювальних робіт, повинна до їх початку перевірити наявність первинних засобів гасіння. До таких засобів відносяться:

Вогнегасники є найбільш ефективним засобом, за допомогою якого можна придушити вогнище загоряння на ранньому етапі його формування. За типом гасячого складу вони діляться на вуглекислотні і порошкові.

 

Порошковий вогнегасник використовує мінеральну порошкоподібну суміш, яка витісняється з балона газовим зарядом під тиском. Вони є найбільш поширеними моделями на ринку завдяки відносно невисокій ціні, а також універсальністю застосування – з їх допомогою можна боротися із загоряннями класів A, B, C і E, а також використовувати для електрообладнання під напругою до 1000 В.гасячий ефект досягається за рахунок запобігання надходження кисню з місця загоряння.

 

Вуглекислотний вогнегасник використовує зріджений діоксид вуглецю, який, вириваючись з сопла, переходить в газоподібну форму і розширюється в об'ємі, що призводить до різкого зниження його температури. Вуглекислий газ швидко і ефективно охолоджує палаючу поверхню, а також витісняє кисень з вогнища пожежі. На відміну від порошкових моделей вуглекислотні не забруднюють внутрішнього простору при використанні – приміщення досить провітрити для видалення надлишків газу.