Пожежні рукави - гнучкий трубопровід, призначений для оперативного розгортання ліній транспортування вогнегасної речовини. Пожежні рукави, арматура та обладнання з'єднуються між собою швидкороз'ємними сполуками Богданова.

 

Види пожежних рукавів

Для забору води з відкритого джерела використовується всмоктуючий рукав, при подачі вогнегасної речовини під тиском - напірний. Під час забору води з водопровідної мережі беруть участь два рукави - напірно-всмоктуючий і короткий напірний.

При недостатньому тиску у водопровідній мережі, вода всмоктується насосом через напірно-всмоктуючий рукав. Якщо напору вистачає, вода надходить через обидва рукави.

 

Всмоктуючий рукав - армований пожежний рукав, по якому за допомогою пожежного насоса відбувається забір води з вододжерела.

Пожежний автотранспорт і мотопомпи комплектуються усмоктувальні рукави для роботи в двох середовищах: вод (клас "В") і слабких розчинах неорганічних кислот і лугу (клас "КЩ"). Залежно від умов роботи, поділяються на два види:

  1. всмоктуючий - для забору води з відкритих джерел і при розрідженні в рукаві;
  2. напірно-всмоктуючий - працює при розрідженні і під тиском.

Довжину всмоктуючого рукава визначає конструкція пенала для зберігання рукава на пожежній машині, і становлять близько 4 м.

 

Напірні рукава призначені для транспортування вогнегасних речовин під надлишковим тиском. Ними комплектуються як пожежні крани, так і пожежний автотранспорт, мотопомпи та інше.

З урахуванням умов, в яких експлуатується напірний рукав, він повинен бути легкий, еластичний, згортатися в компактну скатку. При цьому рукав повинен мати високу міцність, бути стійким до стирання, агресивних середовищ і граничних температур.