Автозаправні станції як зона підвищеної небезпеки є одними з найбільш вразливих об'єктів з точки зору виникнення пожежі. Це пов'язано з двома факторами - на АЗС зберігається велика кількість легкозаймистих паливно-мастильних матеріалів і на обмеженій території станції працює багато електричного і електромеханічного устаткування. Одним з головних чинників, що визначає швидкість ліквідації виниклого вогнища загоряння, є наявність і комплектація пожежного щита з первинними засобами гасіння. Пожежний щит для АЗС повинен відповідати вимогам і нормам НАПБ А. 01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні».

Вимоги до щита на АЗС.
Сучасні автозаправні станції являють собою цілий комплекс споруд, що включає наземні або підземні сховища палива, склади з пально-мастильними матеріалами, кафе, магазини, кімнати для персоналу та багато іншого. Згідно з діючими нормативами і правилами всі автозаправні станції України незалежно від форми власності повинні бути обладнані пожежними щитами. Пожежний щит для АЗС повинен відповідати наступним вимогам:

  • розміщуватися в добре видимих ​​і легкодоступних місцях;
  • місця розміщення не повинні розташовуватися на евакуаційних шляхах з будівель;
  • інвентар і обладнання стендів повинні бути доступні в екстрених ситуаціях.

Він може бути зроблений з дерева, тонкостінного металу або пластику. Він забарвлюється в червоний колір з нанесенням умовних позначень. Залежно від конструкції стенд може бути відкритого і закритого типів. Закриті моделі є ящиками з дверцятами, що закриваються з сітки або металевих листів, які можуть бути обладнані оглядовими віконцями. Щити навішуються на стіну будівлі на спеціальних кронштейнах або встановлюються біля стіни на опорах.

Крім того, автозаправні станції повинні мати інформаційні стенди. Стенд пожежної безпеки на АЗС є екран розмірами від 60 * 90 до 100 * 150 міліметрів, на якому розміщуються графічні матеріали про заходи пожежної безпеки під час роботи з нафтопродуктами і заправці автотранспортних засобів.

Норми комплектації для АЗС.
Комплектація і клас пожежного щита для АЗС визначаються правилами протипожежної безпеки України і залежать від категорії вогнищ загоряння. Пожежа на автозаправній станції супроводжується горінням легкозаймистих рідин і плавких твердих речовин. Кожен стенд повинен бути укомплектований наступним набором інструментів і обладнання:

Пожежний щит для АЗС

Крім того, щит може бути доукоплектован сокирою, багром, ємностями з водою або іншим туша розчином, механічними пристосуваннями для транспортування інвентарю. Ємність з піском або іншим сипучим туша складом об'ємом 0,5 кубічних метрів розрахована на площу території не більше 500 квадратних метрів. Ємність забарвлюється в яскраво червоний колір і може мати верхню кришку для захисту складу від природних опадів, сміття і бруду. Розмір протипожежної кошми повинен бути не менше 2 метри на 1,5 метра. Використання інвентарю та обладнання пожежних щитів не за призначенням категорично заборонено.