Пожежні щити для електроустановок і зберігаються на них інвентар і обладнання залишаються найбільш ефективними засобами гасіння пожеж на ранніх етапах їх формування. Вони дозволяють швидко придушити джерела вогню і задимлення, врятувати цінне майно, здоров'я і навіть життя людей, забезпечити їх евакуацію з охоплених вогнем приміщень в найкритичніших ситуаціях. Комплектація щитів або стендів і їх кількість залежить від категорії по взривпожарной небезпеки, що привласнюється об'єкту нерухомості в Україні.

Вимоги до щита для електроустановок
Пожежний щит для приміщень різного функціонального призначення - це міцна конструкція у формі екрану або шафи, яка використовується для зберігання протипожежного інвентарю та інструментів. Вона кріпиться на стіні за допомогою кронштейнів або приставляється на опорах. Щити виготовляються з тонкостінної металу, пластику або дерева, фарбуються в червоний колір і мають на своїй поверхні спеціальні позначення.
 

Конструкція стенду може бути наступного типу:

 • відкритою  являє собою екран з кронштейнами для зберігання інвентарю;
 • закритою шафа з дверцятами. Дверцята можуть бути виготовлені з цілісного полотна або металевої сітки і мати оглядові віконця.

 

Щити для електроустановок повинні розташовуватися на добре видних місцях в будівлях і приміщеннях, що не мають внутрішнього пожежного водопроводу і систем автоматичного пожежогасіння. Місце розташування стендів має бути зазначено на евакуаційних планах. Що зберігаються на них вогнегасники не повинні перебувати під прямими сонячними променями, в зоні дії теплового випромінювання працюючого технологічного обладнання або систем опалення. Забороняється установка стендів на евакуаційних шляхах.

Норми для електроустановок (комплектація)

Залежно від комплектації пожежні щити поділяються на такі типи:

 • тип А використовується для ліквідації вогнищ загоряння або задимлення твердих речовин;
 • В пожежний щит для складу ПММ, автозаправних станцій та інших об'єктів зберігання рідких горючих матеріалів і речовин;
 • Е для гасіння пожежі в електроустановках і електрообладнанні.

 

Залежно від категорії по взривпожарной небезпеки стенди типу Е встановлюються з розрахунку один на 200 метрів квадратних для будівель типу А і Б, один на 400 метрів квадратних для будівель типу В і один на 1800 метрів квадратних для будівель типу Г і Д.
Відмінність комплектації Е полягає в тому, що гасіння електрообладнання та установок під напругою водними і повітряно-пінними моделями вогнегасників категорично заборонено - замість них необхідно використовувати вуглекислотні і порошкові моделі. Крім того, для різання електропроводки в набір входять діелектричні рукавички, спеціальні ножиці і килимок, а замість лопати штикового типу доданий гак з дерев'яною ручкою.

 

Вимоги і норми пожежної безпеки України регламентують наступний набір інструментів і обладнання пожежного щита типу Е:

 • вогнегасники з масою гасячого речовини не менше 10 кілограм;
 • гак з дерев'яною ручкою;
 • комплект інструментів для різання електропроводки;
 • вогнетривке покривало;
 • лопата совкового виду;
 • ящик з піском або іншим туша сипучим складом обсягом не менше 0,5 кубічних метрів.

 

Стенди встановлюються в безпосередній близькості від приміщень або місць найбільш вірогідного формування вогнища загоряння. Категорично забороняється нецільове використання інструментів, первинних засобів гасіння та матеріалів.