Купувати газові балони та газове обладнання слід лише у спеціалізованих організаціях, які мають сертифікати на реалізацію цієї продукції. Адже відповідальність за безпечну експлуатацію робочих газових приладів та їх утримання у належному стані несуть їхні власники. Ніколи не купуйте газові прилади, у тому числі газові балони у сторонніх осіб.

Обов'язковою є щорічна перевірка газового обладнання фахівцями.

Перш ніж відкрити газовий кран на плиті, піднесіть запалений сірник до пальника.

Пам'ятайте, що газ у суміші з повітрям вибухопожежний!

Джерелами займання суміші можуть стати: відкритий вогонь (сірники, цигарки тощо), електрична іскра, що виникає при вмиканні та вимиканні електроприладів. Щоб уникнути отруєнь, необхідно перевіряти тягу перед розпалюванням, відразу після включення газових приладів і протягом їх роботи стежити за справністю вентиляційних каналів, постійно провітрювати приміщення, особливо перед сном.

Газові балони (робочий та запасний) для побутових газових приладів бажано розташовувати поза будівлями (у прибудовах, цокольних та підвальні приміщннях, шафах або під захисними контейнерами, що закривають верхню частину балонів або редуктор) біля глухого простінка на відстані не ближче 5 м від входів у будівлю. Прибудова повинна бути виконана з негорючих матеріалів.

Пристрої та шафи для газових балонів повинні мати замок, щоб уникнути, доступу до них дітей та сторонніх осіб та мати жалюзі для провітрювання.

При користуванні газом у побуті забороняється:

Прив'язувати мотузки до газопроводів (це порушує щільність різьбових з'єднань, може виникнути витік газу і, як наслідок, вибух); сушити білизну та волосся над запаленою плитою;

самовільно встановлювати та ремонтувати газові прилади, балони, арматуру; залишати без нагляду працюючі газові прилади;

підпускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку та осіб, які не знають правил безпечного користування;

застосовувати відкритий вогонь для виявлення витоків газу (для цього можна використовувати лише мильну емульсію);

встановлювати регулятор тиску без кільця ущільнювача або прокладки;

згинати і скручувати гумово-тканинний рукав (шланг), допускати пошкодження зовнішнього шару рукава (порізи, тріщини, злами), тому що в цих місцях виникає витік газу; розташовувати поблизу працюючої плити легкозаймисті матеріали та рідини; користуватися приміщеннями, де встановлені газові прилади для сну та відпочинку; використовувати газ та газові плити для опалення приміщення;

приєднувати деталі газової арматури за допомогою іскроутворювального інструменту; зберігати запасні балони.

При витоку з підземного газопроводу газ через нещільний ґрунт чи щілини у фундаменті може проникнути у підвал житлового будинку. Виявивши запах газу, необхідно захистити вхід до підвалу, простежити за тим, щоб поблизу не курили та не запалювали вогонь, забезпечити вентиляцію підвалу, під'їзду та викликати аварійну службу.

При несправності газового обладнання або запаху газу, слід негайно припинити користування приладом, перекрити крани на плиті і вентиль на балоні або прапорець на редукторі, викликати аварійну службу за телефоном 104 і ретельно провітрити приміщення. У цей час не користуйтеся відкритим вогнем, не вмикайте та не вимикайте електроприлади та електроосвітлення.

Пам'ятайте, що ви відповідаєте за справність газового обладнання всередині квартири. Під час продажу будь-який газовий апарат має бути забезпечений інструкцією з експлуатації. Особа, яка встановлює апарат, повинна видати вам документ, що засвідчує, що роботи виконані відповідно до технічних норм та правил безпеки. Гнучкі шланги мають бути по можливості короткими (не більше 2м). Переконайтеся, що вони щільно одягнуті на кран. Максимальний термін служби гнучкого шлангу - чотири роки, але обережність вимагає замінювати його кожні два роки. Затискний хомут шланга повинен забезпечувати повну герметизацію, але не намагайтеся затискати його занадто сильно, оскільки це може прорвати шланг і спричинити витік газу. Не забувайте, що газ, який застосовується в побуті, вибухонебезпечний, тому, при користуванні газовими приладами, необхідно дотримуватися правил пожежної безпеки!

Способи виявлення витоку газу

На око. На поверхні мильної води, налитої вздовж газових труб, у місцях витоку утворюються бульбашки.

На слух. У разі сильного витоку газ виривається зі свистом.

За запахом. Характерний запах, який виділяє газ, стає сильнішим поблизу місця витоку. Ніколи не шукайте місце витоку газу за допомогою відкритого полум'я, наприклад, сірника, що горить. Постарайтеся припинити подачу газу, якщо це можливо. Обов'язково викликайте пожежників.

При користуванні газовими приладами в побуті слід виконувати наступні заходи безпеки:

Постійно перевіряйте тягу, тримайте кватирки у приміщеннях, де встановлені газові прилади, відкритими. Палаючий газ спалює кисень; тому необхідно, щоб у приміщенні забезпечувалася постійна вентиляція. Не затикайте вентиляційні отвори взимку.

Не залишайте працюючі газові прилади без нагляду, якщо вони не мають відповідної автоматики та не розраховані на безперервну роботу.

Не використовуйте газові плити для опалення, а приміщення, де встановлені газові прилади, для сну та відпочинку.

Після закінчення користування газом закрити крани на газових приладах, вентилі перед ними, а при користуванні балонами - вентилі балонів;

Регулярно перевіряйте герметичність шлангів та різьбових з'єднань на трубах за допомогою мильної піни;

Тримайте газову плиту у чистоті;

Виходячи з квартири, перекривайте газ на трубі газопроводу або закручуйте вентиль на газовому балоні.

Пам'ятайте, зазвичай витоку газу відбуваються в результаті пробою шланга, що з'єднує газопровід з плитою, розгерметизації різьбових з'єднань, забудькуватості людей, що залишають відкритими вентилі, витівки дітей, заливання полум'я водою, що перелилася через край посуду.

Що робити у разі витоку газу

Уникайте будь-яких дій, що викликають іскріння та підвищення температури повітря в приміщенні. Не чіпайте електровимикачі – це також може спричинити появу іскри. Забезпечте інтенсивне провітрювання приміщення, відкривши усі вікна. Видаліть усіх присутніх. Припиніть, якщо можливо, подачу газу. Викличте майстра.

Зайнявся газ у місці витоку: поки газ горить, немає небезпеки вибуху. Ніколи не задувайте полум'я, тому що це може призвести до катастрофи -  газ і повітря утворюють вибухову суміш, і за наявності джерела займання (перегрітий метал, вугілля, що горять, іскри, електродуга і т.д.) вибух неминучий. Слідкуйте за тим, щоб не спалахнули розташовані поблизу вогню предмети. Витік із балона зі стисненим газом.

Як правило, витік виникає у місці з'єднання балона з гнучким шлангом. При такому пошкодженні потрібно тимчасово це місце накрити мокрою ганчіркою. Якщо зможете, винесіть балон надвір. Якщо це вам не під силу, добре провітріть приміщення. Уникайте будь-яких дій, що викликають підвищення температури повітря. Негайно поверніть балон постачальнику. Однією з причин займання є порушення правил безпеки при користуванні газовою плитою та стояками на перших поверхах. Так, хтось із членів сім'ї включає газову плиту, ставить на неї ємності для приготування або підігріву їжі і на довгий час відволікається на інші справи, забувши про те, що розпечений варильний посуд, продукти, що пригоріли, бурхливо кипляча вода можуть створити пожежонебезпечну ситуацію в квартирі. Щоб уникнути пожежі при користуванні газовими приладами, наполегливо рекомендуємо пам'ятати та дотримуватись перевірених на практиці правил:

Особливу увагу необхідно звертати на користування газовими стояками на перших поверхах у літній час: недбайливі мешканці через недосвідченість або свідомо на час відсутності в квартирі перекривають газові крани на газовому стоянці першого поверху, що дуже небезпечно, бо тим самим перекривається вся газова система в будинку, що загрожує серйозними наслідками аж до пожежі та загибелі людей.

У разі небезпеки, якщо мешканців довгий час відсутні, для розтину квартир залучатимуться співробітники ДСНС.

Вогонь на балоні із стиснутим газом. Намагайтеся закрити кран, обгорнувши руки мокрою ганчіркою. Якщо це неможливо (вогонь на прокладці, кран деформувався в результаті нагрівання), не задувайте полум'я, оскільки це може призвести до вибуху. Негайно викличте пожежників і постарайтеся оберігати від займання розташовані поблизу вогню предмети. Ніколи не переставляйте балон зі стиснутим газом, поки він не охолоне: від найменшого поштовху може вибухнути.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

Допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку, осіб, які не контролюють свої дії та не знають правил користування цими приладами.

Зберігати у приміщеннях та підвалах порожні та заповнені зрідженими газами балони. Мати в газифікованому приміщенні більше одного балона місткістю 50 (55)л або двох балонів 27л (один із них запасний).

Розташовувати балони проти дверей топки печей на відстані менше 2м від них. Користуватися газом: при несправності газових приладів, відсутності тяги, виявленні витоку газу без проведення перевірки стану димових та вентиляційних каналів.

Забороняються будь-які самовільні дії з газовим обладнанням, проведення газифікації без відповідних дозволів, залучення випадкових осіб для ремонту та перестановки газових приладів. Усі види робіт, пов'язані з газом, мають виконуватися лише спеціалізованими організаціями.

НАСЕЛЕННЮ, ЩО ВИКОРИСТОВУЄ ГАЗ У ПОБУТІ ОБОВ'ЯЗКОВО:

Пройти інструктаж з безпечного користування газом в експлуатаційній організації газового господарства, мати та дотримуватись інструкцій з експлуатації приладів.

Слідкувати за нормальною роботою газових приладів, димоходів та вентиляції, перевіряти тягу до включення та під час роботи газових приладів з відведенням продуктів згоряння в димохід. Перед використанням газифікованої піччю перевіряти, чи повністю відкритий шибер. Періодично очищати «кишеню» димаря.

Після закінчення користування газом закрити крани на газових приладах та перед ними, а при розміщенні балонів усередині кухонь додатково закрити вентилі біля балонів. У разі несправності газового обладнання викликати працівників підприємства газового господарства. При раптовому припиненні подачі газу закрити негайно крани пальників газових приладів та повідомити газову службу за телефоном 104.

Перед входом у підвали та льохи, до включення світла та запалення вогню, переконається у відсутності запаху газу.

При виявленні запаху газу у  підвалі, під'їзді,  дворі, на вулиці: повідомити оточуючих про запобіжні заходи; повідомити в газову службу за телефоном 104 із незагазованого місця; вжити заходів до видалення людей із загазованого середовища, запобігання включенню - вимкненню електроосвітлення, появі відкритого вогню та іскри; до прибуття аварійної бригади організувати провітрювання приміщення. Будьте уважні з газом! Ваша неуважність можуть завдати неприємності вам, вашим близьким та сусідам. Тільки вміле поводження з газовими приладами та знання правил користування газом допоможе вам уникнути нещасних випадків.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!