Ця інструкція розроблена на додаток до загальнооб'єктової інструкції та встановлює єдині вимоги щодо забезпечення пожежної безпеки у межах сухої жару (саунах) та обов'язкова для дотримання всіма працюючими у будинках та приміщеннях зазначених об'єктів.

Порушення (невиконання або неналежне виконання) вимог цієї Інструкції тягне за собою відповідальність відповідно до чинного законодавства.

Можливість розміщення лазень сухого жару (далі - саун) у будинках різного призначення визначається, виходячи з вимог будівельних норм.

У разі влаштування вбудованих саун необхідно:

 • відокремлювати приміщення парилок від інших приміщень протипожежними перегородками 1-го типу та перекриттями 3-го типу;
 • влаштовувати один евакуаційний вихід із приміщень безпосередньо назовні;
 • обладнати парильне відділення піччю заводського виготовлення з автоматичним захистом та відключенням, яке унеможливлює роботу печі більше 8 годин на добу;
 • влаштовувати в парильному відділенні перфоровані сухотруби, що підключені до внутрішнього протипожежного водопроводу з можливістю ручного пуску від пристроїв, встановлених за межами парильного відділення;
 • передбачити місткість парильного відділення лише на 10 місць.

У парильному відділенні піч повинна бути встановлена на основі негорючих матеріалів. Відстань від печі до дерев'яної обшивки поверхонь конструкцій повинна бути не менше 1 м. Стеля над піччю необхідно захищати від дії високої температури металевим листом по шару теплоізоляційного негорючого матеріалу з розмірами, які на 0,5 м перевищують розміри печі (у плані).

У верхній зоні парильного відділення, а також на найближчих до печі-кам'янці кромках дерев'яного оздоблення необхідно встановлювати датчики температури, які блокуються з пристосуванням (терморегулятором), яке відключає електроенергію від електронагрівачів у разі підвищення температури до 110 °С.

Електричні дроти, що використовуються для підключення печі до електромережі, а також світильники та електроарматура повинні бути розраховані на умови експлуатації у середовищі з підвищеною температурою. Підключення ТЕНів до електромережі має здійснюватися поза парильним відділенням. Канал припливу свіжого повітря під піччю необхідно систематично очищати від пилу та інших сторонніх предметів. У разі виявлення несправностей в устаткуванні або появи ознак горіння (диму, запаху гару, обвуглювання дерев'яного облицювання) необхідно негайно повідомити про це адміністрацію. Витяжний повітропровід з парильного відділення виконується окремим і виводиться назовні.

У приміщеннях саун забороняється:

 • експлуатувати піч із вимкненим або несправним терморегулятором;
 • користуватися електронагрівальними побутовими приладами поза спеціально обладнаними місцями;
 • залишати без нагляду включений в електромережу електронагрівач печі.

При виявленні перших ознак пожежі (запах диму, відблиски полум'я) кожен працюючий повинен:

 • негайно викликати пожежну охорону за телефоном 101;
 • оповістити керівника підрозділу про пожежу;
 • організувати евакуацію людей та рятування матеріальних цінностей;
 • вжити заходів щодо гасіння пожежі первинними засобами пожежогасіння у початковій стадії пожежі. У разі, коли приміщення задимлене і вогнище пожежі не видно, необхідно щільно закрити вікна та двері приміщення та залишити небезпечну зону;
 • знеструмити приміщення, в якому сталася пожежа чи будівля загалом;
 • зустріти пожежні підрозділи та вказати місце пожежі, а також розташування зовнішніх вододжерел та пожежних гідрантів на території підприємства.

 

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТ ЖИТТЯ!