Зниження рівня слуху стала однією з найбільш поширених медичних проблем нашого століття. В першу чергу основною причиною її виникнення є вікові фактори, але з кожним роком зростає частка проблем, пов'язаних з високим показником шуму, який супроводжує нас як на робочому місці, так і в повсякденному житті. Аномально високий рівень звуку на роботі, пов'язаний з особливостями технологічних процесів, згубно впливає на організм, викликаючи супутні професійні захворювання. Найбільш надійним засобом захисту органів слуху є зниження шуму інженерними методами, але в тих випадках, коли реалізувати їх неможливо, на допомогу приходять індивідуальні засоби захисту.

 

Види засобів захисту

Людське вухо за своєю будовою є пристроєм, здатним сприймати звукові хвилі частотою приблизно від 16 Гц до 20 кГц. Тривала дія високого рівня шуму негативно відбивається на роботі організму - нервові закінчення вуха гинуть, людина поступово втрачає слухову чутливість. Функціональне призначення індивідуальних засобів захисту (ЗІЗ) органів слуху полягає в фільтрації надходять звуків ззовні і зниженні гучності звуків.

 

Особливо актуальна ця тема для захисту на виробництві-господарська діяльність багатьох підприємств супроводжується високим шумом, а використання індивідуальних засобів захисту (ЗІЗ) органів слуху передбачено вимогами охорони праці і техніки безпеки на робочому місці, де рівень шуму становить більш ніж 85 дБ. Засоби захисту органів слуху можуть мати різну конструкцію і технічні характеристики, забезпечуючи різний рівень зниження рівня звукових хвиль.

 

За своїми конструкційним особливостям вони діляться на два види:

Беруші або вкладиші – це спеціальні вставки, виконані з еластичного матеріалу. Вони вставляються безпосередньо в слуховий канал і щільно його блокують для придушення шуму. Компанії-виробники пропонують на ринку України велику різноманітність розмірів, матеріалів виготовлення і форм на будь-який смак і для будь-яких типів робіт. За характером свого використання беруші діляться на одноразові і багаторазові. Головним при виборі конкретної моделі має бути комфортне використання – вкладиш не повинен травмувати слуховий канал і викликати відчуття дискомфорту.

 

Протишумні навушники конструкційно складаються з чашок, щільно прилеглих до вушних раковин людини, і кріпильного наголовника. Герметичне прилягання чашок по всьому периметру вуха забезпечує хороший рівень захисту і безпеку при роботі. Головним функціональним призначенням навушників є ефективне зниження рівня шуму.

 

За своєю конструкцією вони класифікуються на:

 • пасивні протишумові навушники;
 • активні протишумові навушники;
 • навушники з комунікаційним пристроєм;
 • навушники з вбудованою рацією.

 

Навушники пасивного захисту зменшують гучність всіх чутних звуків-шуму, людської мови, сигналів техніки тощо. Активні моделі мають вбудовані внутрішні мікрофон і динаміки, що дає можливість користувачеві вільно спілкуватися через них, пригнічуючи при цьому негативний шум. До категорії активних також відносяться моделі з комунікаційним пристроєм і вбудованою рацією.

 

Єдиним індикатором ефективності роботи засобів захисту слуху є рівень зниження шуму, який позначається як SNR. SNR є єдиним світовим стандартом і вказується компаніями-виробниками на упаковці кожного виробу. При виборі конкретної моделі слід пам'ятати про те, що саме від них залежить збереження здоров'я людини - вони повинні відповідати галузевим стандартам, нормативним документам з охорони праці і техніки безпеки, добре знижувати рівень шуму, забезпечуючи при цьому комфорт в експлуатації і можливість безпечної роботи з технологічним обладнанням і приладами.

 

Сфера застосування

Засоби індивідуального захисту органів слуху використовуються у всіх виробничих компаніях і організаціях, технологічний процес яких характеризується високим рівнем шуму:

 • деревообробні підприємства;
 • целюлозно-паперових комбінати;
 • будівельні компанії;
 • метало і каменеобробні виробництва;
 • машинобудівні підприємства;
 • ремонтні майстерні та станції технічного обслуговування;
 • у побуті при проведенні робіт в саду, ремонту з використанням електроінструменту та обладнання.

 

Засоби індивідуального захисту органів слуху можуть використовуватися в комплексі з іншими захисними аксесуарами, забезпечуючи максимальний рівень безпеки при роботі.