Під час пожежі вогонь поширюється по будівлі або споруді через об'єкти, які мають низький рівень вогнестійкості. Якщо підвищити ступінь вогнезахисту будівельних конструкцій і оздоблювальних матеріалів, їх опірність відкритому вогню і екстремальній температурі, то пожежу можна локалізувати на ранніх етапах з мінімальними втратами.

 

Що це таке?

Вогнезахисна обробка - це процес нанесення на поверхню будівельних конструкцій і архітектурних елементів спеціального вогнезахисного складу, який значно підвищує рівень опірності до поширення вогню під час пожежі. Використання вогнезахисту будівель в комплексі з іншими інструментами пожежної безпеки дає можливість запобігти формуванню сильних пожеж, зменшити матеріальні втрати цінного майна і зберегти людські життя.

 

Вогнезахист металоконструкцій і дерев'яних конструкцій будівель і споруд використовується для:

  1. підвищення стійкості матеріалів до високої температури для того, щоб забезпечити безпечну евакуацію людей і персоналу з охоплених вогнем приміщень;
  2. зниження можливості поширення вогню на інші приміщення або будівлі.

Вогнезахисними сумішами і просоченням можна обробити практично будь-який матеріал – дерево або метал, електропроводку або повітроводи, бетонні конструкції і спеціальні елементи. Вогнезахисний склад допоможе їм зберігати свою міцність і конструкційну цілісність в умовах впливу високої температури і відкритого вогню достатню для евакуації і приїзду пожежних розрахунків час.

 

Типи вогнезахисних покриттів

Вогнезахисні покриття класифікуються на кілька типів в залежності від характеру оброблюваного матеріалу:

 

Будівельні елементи з металу характеризуються високим ступенем чутливості до високої температури і відкритого вогню - вони швидко нагріваються, розширюються в об'ємі і знижують характеристики міцності. Завданням є створення на поверхні конструкційних елементів теплоізолюючих екранів, які ефективно витримують екстремальну температуру і відкритий вогонь. Вогнезахисна обробка здійснюється методом нанесення на поверхню захисного шару бетону, цементно-піщаного розчину або використання кладки з цегли. Крім цього, можуть використовуватися спеціальні вогнезахисні фарби, вогнетривкі матеріали на основі негорючих мінеральних волокон, спучений вермикуліт або перліт, гіпсокартонні та перлітофосфогелеві плити. 

 

Вогнезахист дерев'яних елементів може здійснюватися за допомогою:

  • спеціальних емалей і фарб, які наносяться на поверхню деревини;
  • просочення або антипіренів, які глибоко проникають в структуру матеріалу, захищаючи його від загоряння;
  • лаку, що формує після висихання прозорий негорючий шар.

 

Тканина широко застосовується в сучасних інтер'єрах і, при цьому, відноситься до класу легкозаймистих матеріалів. Необережно викинутий недопалок або палаючий сірник, іскри від несправної електропроводки, потрапивши на тканину швидко формують вогнище загоряння, що поширюється по всьому приміщенню. Для запобігання виникненню екстрених ситуацій і дотримання вимог пожежної безпеки вони обробляються спеціальними антипіренами, які розпорошуються на поверхню. Антипірени не є токсичними речовинами, повністю безпечні для здоров'я людини, екологічні і не погіршують декоративних властивостей матеріалу.

 

Крім спеціальних складів для вогнеобробки компанії-виробники пропонують універсальні засоби, які можуть використовуватися для широкого кола захихисних матеріалів. До них відносяться фарби, що спучуються, спеціальні вогнетривкі тканини, штукатурки і склади, що просочуються.

 

Вимоги при проведенні вогнезахисних робіт

Технічними нормами і вимогами по вогнезахисній обробці матеріалів і конструкцій є:

  • суцільне захисне покриття - у вогнезахисту не може бути слабких місць і дір, через які полум'я і температура можуть пошкодити конструкції;
  • відповідність технічним стандартам-використання способів і прийомів обробки, які не здатні забезпечити потрібну ступінь захисту, категорично заборонено;
  • дотримання технологічних карт під час обробки - кожен спосіб вогнезахисної обробки має свої технологічні характеристики, які необхідно неухильно дотримувати;
  • дотримання гарантійних термінів експлуатації захисних матеріалів - якщо термін гарантії закінчився, то обробку конструкцій слід повторити.