Електроустановки є потенційно небезпечними місцями для виникнення пожеж, так як вони містять велику кількість горючих матеріалів і речовин (ізоляційні матеріали, масла та ін.) І потенційні джерела займання (коротке замикання, скачки напруги, перевантаження, іскри і ін.). Таке поєднання пожежонебезпечних факторів призводить до того, що саме суворе дотримання норм безпеки не може повністю усунути можливість виникнення пожежі.

Причини пожежі в електроустановках

Основними причинами виникнення вогнищ горіння або задимлення в електроустановках є:

  • аварійні ситуації, пов'язані з перевантаженням в електромережі при відсутності захисту необхідного рівня;
  • коротке замикання через пошкодження обладнання або ліній електропередач;
  • несправності технологічного обладнання;
  • ушкодження допоміжних електромереж;
  • порушення правил експлуатації і людський фактор.

Додатковим фактором небезпеки під час пожежі в електроустановках є висока напруга - найчастіше аварійні умови не дозволяють зняти напругу на охопленому вогнем ділянці, тим більше що ситуація вимагає екстрених заходів і швидких рішень. Саме тому кожному співробітнику, задіяному в роботі на такому обладнанні, необхідно точно знати - як і чим слід гасити вогнище загоряння в електроустановках до 1000 В.

Промислові електроустановки в більшості випадків мають автоматичні засоби пожежогасіння, які починають роботу при перевищенні заданих температурних параметрів в приміщенні, аварійному відключенні електроживлення обладнання та інших факторах. При відсутності такої системи виник осередок займання або задимлення необхідно ліквідувати своїми засобами і силами до приїзду фахівців Державної служби з надзвичайних ситуацій України.

Як гасити пожежу в електроустановці до 1000В?

Правила пожежної безпеки України регламентують використання первинних засобів пожежогасіння на електроустановках. Згідно цих правил для гасіння електроустановок не знаходяться під напругою можна використовувати пісок, воду і вогнегасники всіх марок. Якщо електроустановка перебуває під напругою до 1000В - дозволено використовувати для придушення осередків займання або задимлення тільки вогнегасники порошкового, аерозольного або вуглекислотного типів з дотриманням всіх правил безпеки.

При виникненні вогнища загоряння в щитах управління під напругою до 400В допускається використання вуглекислотних, аерозольних або порошкових типів вогнегасників. Якщо вогнище придушити не вдається, то допускається використання розпорошених водяних потоків від протипожежного водопроводу або спеціальної техніки з обов'язковим дотриманням правил безпеки - із застосуванням електроізолюючих рукавичок, взуття, індивідуальні засоби захисту, із заземленням пожежного ствола і насоса спецтехніки.

ПОЖСОЮЗ - НАМ ДОВІРЯЮТЬ ЖИТТЯ!

 

Найчастіші питання про гасіння пожежі в електроустановках до 1000 В:

Чи можна гасити електрообладнання під напругою?

Так, з дотриманням всіх правил безпеки.

Чим гасити електрообладнання під напругою?

Дозволено використовувати для придушення осередків займання або задимлення тільки вогнегасники порошкового, аерозольного або вуглекислотного типів.

Як гасити електрообладнання під напругою?

Людина, що здійснює гасіння вогню, надягає діелектричні чоботи і рукавички. Відстань від насадки (розтруба) вогнегасника до струмопровідних частин електроустановки має бути не менше 1 м.