Вогнегасник - пристрій для гасіння осередків загоряння на їх ранніх стадіях. У корпусі вогнегасника зберігається заряд вогнегасної речовини і джерело тиску. При активації пускового пристрою, запасений в корпусі вогнегасника заряд вогнегасної речовини виштовхується через сопло надлишковим тиском.

 

Типи вогнегасників

Вогнегасники розрізняються за типом вогнегасної речовини, джерела надлишкового тиску, типу запірно-пускового пристрою і обсягом корпусу.

За обсягом корпусу вогнегасники поділяються:

 • малолітражні переносні, з масою заряду до 5 кг;
 • промислові переносні, з масою заряду до 20 кг;
 • пересувні і стаціонарні, з масою заряду до 450 кг.

 

В одних вогнегасниках тиск газу запасений під час зарядки, закачано безпосередньо в корпус або в спеціальний балончик всередині корпусу. В інших - генерується безпосередньо перед використанням вогнегасника, в результаті хімічної реакції компонентів заряду. Також тиск може бути утворено власною масою вогнегасної речовини.

Пусковим пристроєм служить вентильний затвор, запірно-пусковий пристрій пістолетного типу, пиропатрон або джерело постійного тиску.

 

Класифікація вогнегасників

Хімічний пінний вогнегасник призначений для гасіння твердих матеріалів і горючих рідин. Хімічна піна є гарним провідником електричного струму, тому забороняється гасіння електроустановок і проводів під напругою. Так само забороняється гасити хімічної піною лужні матеріали, процесу горіння яких вона сприяє.

Повітряно-пінний вогнегасник використовується для гасіння твердих речовин, горіння тліючих матеріалів і горючих рідин. Але не годиться для гасіння речовин, здатних горіти без доступу кисню, і електроустаткування під напругою.

Вуглекислотні вогнегасники застосовують для гасіння речовин, матеріалів і електроустановок. Виняток становлять речовини, здатні горіти без доступу кисню. Вуглекислотні вогнегасники завдяки своїй універсальності і ефективності гасіння отримали широке поширення. Переносні вуглекислотні вогнегасники розрізняються лише своїми габаритами і складаються з балона з діоксидом вуглецю, запірного вентиля, розтруба і шланга.

Аерозольний вогнегасник призначений для гасіння загоряння легкозаймистих і горючих рідин, твердих речовин, електрообладнання під напругою. Виняток становлять лужні матеріали, і речовини здатні горіти без доступу кисню.

Порошковий вогнегасник застосовують при всіх типах загорянь, використовуючи в якості вогнегасної речовини порошки загального та спеціального призначення.

 

Який вогнегасник вибрати

При виборі вогнегасника необхідно враховувати кілька різних факторів:

 1. Площа приміщення (наявність перегородок, коридорів, сходів) і шляхи евакуації. На 10 м2 в середньому потрібно 1 кг вогнегасної речовини.
 2. Клас можливої пожежі. Що може запалитися в приміщенні - тільки тверді речовини або також рідини, електроприлади і гази. Виходячи з цього вибирають вид вогнегасника.
 3. Вага вогнегасника. Деякі моделі мають дуже велику вагу, що ускладнює їх використання. Наприклад, вуглекислотний вогнегасник при масі заряду 4 кг має загальну масу до 16,5 кг, а порошковий з такою ж масою заряду важить всього 6,5 кг.
 4. Вартість вогнегасника. Різні типи вогнегасників мають різні ціни при однаковій вогнегасній здатності. Потрібно пам'ятати, що два або кілька вогнегасників з більш низькою вогнегасною здатністю не можуть замінити один апарат з більш високими характеристиками.

 

Як застосовувати вогнегасник в екстреній ситуації

За принципом використання, дії з усіма типами вогнегасників схожі і для початку роботи вогнегасника користувачеві необхідно зробити наступні дії:

 1. Висмикнути захисну пломбу.
 2. Підійти до вогню на безпечну відстань в 2-3 метри.
 3. Направити шланг вогнегасника або сопло на вогнище.
 4. Натискати кистю руки на важіль запірного пристрою короткими натисканнями.

 

Найчастіші питання про вогнегасники:

Які вогнегасники краще: порошкові, вуглекислотні, аерозольні?

Залежно від області застосування перевагами і недоліками володіють всі вогнегасники.

Який вогнегасник потрібен для автомобіля?

Порошковий або вуглекислотний, з ємністю балона не менше 2 кг, для легкових авто і не менше 5 кг, для вантажних авто.

Який вогнегасник потрібен для будинку?

Для будинку, добре мати комбінацію з порошкового і вуглекислотного вогнегасників.